Tillbaka till listan
FEBI

Impulsgivare, vevaxel 24616 FEBI

5 5/5 (1 översyn)

Produktnummer: 0118972

Tillverkare kod: 24616

EAN: 4027816246169

205,95 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer
I lager
Levereras 05-11-2026
Säker betalning

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 3 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: inte tillgänglig via telefon

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer


    Kompletteringsartikel/tilläggsinfo 2Med packbox
    Antal anslutningar2
    Garanti3 år
    3 års kommersiell garanti
    Längd [mm]51

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    AIC 51667
    ASAM 74149
    ASPART 2CSE1025
    ASPART 2CSE1020
    AUTEX 903092
    AUTLOG AS4191
    AUTOMEGA 150085910
    AUTOTEAM L3060
    Alfa e-Parts AF02947
    Autopumps UK ACS1012
    BAPMIC BACB14-753006
    BBR Automotive 001-10-21296
    BBT CSS713
    BLUE PRINT ADA107223
    219,40 kr
    BOGAP L6115104
    BOSCH 0 261 210 151
    330,47 kr
    BOSCH 0 261 210 151
    330,47 kr
    BOUGICORD 303085
    BREMI 60253
    BSG BSG 65-840-015
    CASCO CSN61C00AS
    CASCO CSN61C00GS
    DELPHI SS10805
    149,74 kr
    DELPHI SS11047
    216,05 kr
    DIPASPORT INJCS026N
    DT Spare Parts 6.33321
    EGT 691396EGT
    ERA 550061
    ERA 550061A
    ERA 550327
    ERA 550327A
    ESEN SKV 17SKV217
    ESEN SKV 17SKV228
    Einparts Automotive EPS0983
    FAE 79093
    FEBI 24616 (denna produkt)
    FISPA 83.060
    FISPA 83.342
    HART 279 875
    HELLA 6PU 009 121-221
    725,67 kr
    HELLA 6PU 009 169-231
    HERTH+BUSS ELPARTS 70610011
    HOFFER 7517206
    HOFFER 7517394
    IPD 40-2087
    ITAB AUTOMOTIVE A1077C02OV
    ITAB AUTOMOTIVE A1077C01AV
    JP GROUP 1293700500
    KAMOKA 109001
    KAWE 8855 24101
    KRAFT AUTOMOTIVE 8801540
    LEMARK LCS213
    LORO 120-04-091
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    LORO 120-04-097
    LUCAS SEB485
    LUCAS SEB9740
    MAGNETI MARELLI 064848019010
    MAPCO 82700
    MAXGEAR 24-0048
    MEAT & DORIA 87206
    MEAT & DORIA 87394
    METZGER 0902011
    MEYLE 614 899 0032
    232,69 kr
    MI.R.A. 27/6340
    MJA ME21253
    MOTAQUIP VRC133
    MOTIVE CPS4011
    MOTORAD 1KR538
    MTR 12191784
    MTR 12220812
    NRF 755001
    106,74 kr
    NTK 81262
    NTY ECP-CH-017
    OPEN PARTS CKP1000.00
    OPTIMAL 07-S060
    RIDEX 833C0005
    SIDAT 83.060
    SIDAT 83.342
    SPJ 2SC0024
    SRP 13343 - SC
    SRP 26987 - SC
    STANDARD 18942
    STARK SKCPS-0360004
    STELLOX 06-00022-SX
    STELLOX 88-20201-SX
    SWAG 40 92 4616
    TOPRAN 206 202
    TRISCAN 8855 24101
    TRUCKTEC AUTOMOTIVE 03.17.016
    VALEO 254000
    183,61 kr
    VEMO V40-72-0359
    WAGNER CRS00063
    WAI CRK9001
    WALKER PRODUCTS 235-1951
    WILMINK GROUP WG1015189
    WILMINK GROUP WG1499458
    WILMINK GROUP WG1791723
    WILMINK GROUP WG2318204
    WILMINK GROUP WG2590872
    WILMINK GROUP WG2601745
    WILMINK GROUP WG1408338
    WILMINK GROUP WG2651848
    WILMINK GROUP WG1499566
    XEVO XCS6001
    goCORE GCH330366
    hajus Autoteile 1151061
  • Tillämplighet

    CHRYSLER
    VOYAGER IV
    VOYAGER IV (RG, RS) | 09.1999-12.2008 2.5 CRD - 2499ccm, 141pk, 105kw - ENJ
    VOYAGER IV (RG, RS) | 09.1999-12.2008 2.8 CRD - 2777ccm, 150pk, 110kw - ENR
    OPEL
    AGILA A
    AGILA A (H00) | 09.2000-12.2007 1.0 (F68) - 998ccm, 60pk, 44kw - Z 10 XEP
    AGILA A (H00) | 09.2000-12.2007 1.0 12V (F68) - 973ccm, 58pk, 43kw - Z 10 XE
    AGILA A (H00) | 09.2000-12.2007 1.2 16V (F68) - 1199ccm, 75pk, 55kw - Z 12 XE
    AGILA A (H00) | 09.2000-12.2007 1.2 16V Twinport (F68) - 1229ccm, 80pk, 59kw - Z 12 XEP
    ASTRA G
    ASTRA G Cabriolet (T98) | 03.2001-10.2005 2.2 DTI (F67) - 2172ccm, 125pk, 92kw - Y 22 DTR
    ASTRA G CLASSIC Caravan (F35) | 05.2004-07.2009 1.4 (F35) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    ASTRA G Coupé (T98) | 03.2000-05.2005 2.2 DTI (F07) - 2172ccm, 125pk, 92kw - Y 22 DTR
    ASTRA G Halvkombi (T98) | 02.1998-12.2009 1.2 16V (F08, F48) - 1199ccm, 65pk, 48kw - X 12 XE
    ASTRA G Halvkombi (T98) | 02.1998-12.2009 1.2 16V (F08, F48) - 1199ccm, 75pk, 55kw - Z 12 XE
    ASTRA G Halvkombi (T98) | 02.1998-12.2009 1.4 (F08, F48) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    ASTRA G Halvkombi (T98) | 02.1998-12.2009 2.0 DI (F08, F48) - 1995ccm, 82pk, 60kw - 18 K4F, X 16 SZR, X 20 XEV, X 17 DTL, 20 T2N, X 16 XEL, Z 16 XE, X 18 XE1, M 111.948, M 111.950, AL
    ASTRA G Halvkombi (T98) | 02.1998-12.2009 2.0 DTI 16V (F08, F48) - 1995ccm, 101pk, 74kw - Y 20 DTH
    ASTRA G Halvkombi (T98) | 02.1998-12.2009 2.2 DTI (F08, F48) - 2172ccm, 125pk, 92kw - Y 22 DTR
    ASTRA G Kombi (T98) | 02.1998-07.2004 1.2 16V (F35) - 1199ccm, 65pk, 48kw - 18 K4F, X 16 SZR, X 20 XEV, X 17 DTL, 20 T2N, X 16 XEL, Z 16 XE, X 18 XE1, M 111.948, M 111.950, AL
    ASTRA G Kombi (T98) | 02.1998-07.2004 1.2 16V (F35) - 1199ccm, 75pk, 55kw - Z 12 XE
    ASTRA G Kombi (T98) | 02.1998-07.2004 2.0 DI (F35) - 1995ccm, 82pk, 60kw - 18 K4F, X 16 SZR, X 20 XEV, X 17 DTL, 20 T2N, X 16 XEL, Z 16 XE, X 18 XE1, M 111.948, M 111.950, AL
    ASTRA G Kombi (T98) | 02.1998-07.2004 2.0 DTI 16V (F35) - 1995ccm, 101pk, 74kw - Y 20 DTH
    ASTRA G Kombi (T98) | 02.1998-07.2004 2.2 DTI (F35) - 2172ccm, 125pk, 92kw - Y 22 DTR
    ASTRA G Sedan (T98) | 09.1998-12.2009 1.2 16V (F69) - 1199ccm, 65pk, 48kw - X 12 XE
    ASTRA G Sedan (T98) | 09.1998-12.2009 1.2 16V (F69) - 1199ccm, 75pk, 55kw - Z 12 XE
    ASTRA G Sedan (T98) | 09.1998-12.2009 1.4 (F69) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    ASTRA G Sedan (T98) | 09.1998-12.2009 2.0 DI (F69) - 1995ccm, 82pk, 60kw - X 20 DTL, Y 20 DTL
    ASTRA G Sedan (T98) | 09.1998-12.2009 2.0 DTI 16V (F69) - 1995ccm, 101pk, 74kw - Y 20 DTH
    ASTRA G Sedan (T98) | 09.1998-12.2009 2.2 DTI (F69) - 2172ccm, 125pk, 92kw - Y 22 DTR
    ASTRA G Skåp / kombi (F70) | 09.1998-04.2005 1.2 (F70) - 1199ccm, 65pk, 48kw - X 12 XE
    ASTRA G Skåp / kombi (F70) | 09.1998-04.2005 2.0 DI (F70) - 1995ccm, 82pk, 60kw - X 20 DTL, Y 20 DTL
    ASTRA G Skåp / kombi (F70) | 09.1998-04.2005 2.0 DTI (F70) - 1995ccm, 101pk, 74kw - Y 20 DTH
    ASTRA H
    ASTRA H (A04) | 01.2004-10.2010 1.2 (L48) - 1229ccm, 80pk, 59kw - Z 12 XEP
    ASTRA H (A04) | 01.2004-10.2010 1.4 (L48) - 1364ccm, 75pk, 55kw - Z 14 XEL
    ASTRA H (A04) | 01.2004-10.2010 1.4 (L48) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    ASTRA H (A04) | 01.2004-10.2010 1.4 LPG (L48) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    ASTRA H GTC (A04) | 03.2005-10.2010 1.4 (L08) - 1364ccm, 75pk, 55kw - Z 14 XEL
    ASTRA H GTC (A04) | 03.2005-10.2010 1.4 (L08) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    ASTRA H Kombi (A04) | 08.2004-10.2010 1.4 (L35) - 1364ccm, 75pk, 55kw - K12B, M 111.960, LR2, NG, KDY (TU3M), DFZ (XU9J1), BAZ (XU5CP), E15S, CA16D, KA24E, EDT, AEJ, LFY
    ASTRA H Kombi (A04) | 08.2004-10.2010 1.4 (L35) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    ASTRA H Kombi (A04) | 08.2004-10.2010 1.4 LPG (L35) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP, FE (8V), CFHC, CLCB, FEFA, JE, BKD
    ASTRA H Sedan (A04) | 02.2007-10.2010 1.4 (L69) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    ASTRA H Skåp / kombi (L70) | 02.2004-10.2014 1.4 EcoTec (L70) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    COMBO Skåpbil/minivan
    COMBO Skåpbil/minivan | 10.2001-12.2012 1.4 16V - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    COMBO Tour
    COMBO Tour | 10.2001-12.2011 1.4 - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    CORSA B
    CORSA B (S93) | 03.1993-08.2002 1.0 i 12V (F08, F68, M68) - 973ccm, 54pk, 40kw - C1J 768, C1J 780, 4G63 (SOHC 16V), 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, GA16DE, SR20DE, F
    CORSA B (S93) | 03.1993-08.2002 1.2 i 16V (F08, F68, M68) - 1199ccm, 65pk, 48kw - 18 K4F, X 16 SZR, X 20 XEV, X 17 DTL, 20 T2N, X 16 XEL, Z 16 XE, X 18 XE1, M 111.948, M 111.950, AL
    CORSA C
    CORSA C (X01) | 09.2000-12.2009 1.0 (F08, F68) - 973ccm, 58pk, 43kw - Z 10 XE
    CORSA C (X01) | 09.2000-12.2009 1.0 (F08, F68) - 998ccm, 60pk, 44kw - Z 10 XEP
    CORSA C (X01) | 09.2000-12.2009 1.2 (F08, F68) - 1199ccm, 75pk, 55kw - Z 12 XE
    CORSA C (X01) | 09.2000-12.2009 1.2 Twinport (F08, F68) - 1229ccm, 80pk, 59kw - Z 12 XEP
    CORSA C (X01) | 09.2000-12.2009 1.4 Twinport (F08, F68) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    CORSA C Skåpbil/halvkombi (X01) | 09.2000-12.2012 1.2 (F08, W5L) - 1229ccm, 80pk, 59kw - Z 12 XEP
    CORSA C Skåpbil/halvkombi (X01) | 09.2000-12.2012 1.2 16V (F08, W5L) - 1199ccm, 75pk, 55kw - Z 12 XE
    CORSA C Skåpbil/halvkombi (X01) | 09.2000-12.2012 1.4 (W5L, F08) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    CORSA D
    CORSA D (S07) | 07.2006-08.2014 1.0 (L08, L68) - 998ccm, 60pk, 44kw - Z 10 XEP
    CORSA D (S07) | 07.2006-08.2014 1.2 (L08, L68) - 1229ccm, 80pk, 59kw - Z 12 XEP
    CORSA D (S07) | 07.2006-08.2014 1.2 LPG (L08, L68) - 1229ccm, 80pk, 59kw - Z 12 XEP
    CORSA D (S07) | 07.2006-08.2014 1.4 (L08, L68) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    CORSA D (S07) | 07.2006-08.2014 1.4 LPG (L08, L68) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    CORSA D Skåpbil/halvkombi (S07) | 07.2006-08.2014 1.2 (L08) - 1229ccm, 80pk, 59kw - K12B, M 111.960, 169 A4.000, LR2, A 14 NEL, B 14 NEL, A 13 DTE, NG, 199 B4.000, 223 A9.000, KDY (TU
    MERIVA A
    MERIVA A Minivan (X03) | 05.2003-05.2010 1.4 16V Twinport (E75) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    MERIVA A Minivan (X03) | 05.2003-05.2010 1.4 16V Twinport LPG (E75) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP, M51 D25 (256T1), 4B11, 16 K4F, 20 S, OM 604.910, M 111.920, M 111.921, C 20 NEJ, RFM, RFN
    SIGNUM Halvkombi
    SIGNUM Halvkombi (Z03) | 05.2003-12.2008 2.0 DTI (F48) - 1995ccm, 100pk, 74kw - Y 20 DTH
    SIGNUM Halvkombi (Z03) | 05.2003-12.2008 2.2 DTI (F48) - 2172ccm, 125pk, 92kw - Y 22 DTR
    TIGRA TwinTop
    TIGRA TwinTop (X04) | 06.2004-12.2010 1.4 (R97) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
    VECTRA C
    VECTRA C (Z02) | 04.2002-01.2009 2.0 DTI 16V (F69) - 1995ccm, 101pk, 74kw - Y 20 DTH
    VECTRA C (Z02) | 04.2002-01.2009 2.2 DTI 16V (F69) - 2172ccm, 117pk, 86kw - Y 22 DTR
    VECTRA C (Z02) | 04.2002-01.2009 2.2 DTI 16V (F69) - 2172ccm, 125pk, 92kw - Y 22 DTR
    VECTRA C GTS (Z02) | 08.2002-01.2009 2.0 DTI 16V (F68) - 1995ccm, 101pk, 74kw - Y 20 DTH
    VECTRA C GTS (Z02) | 08.2002-01.2009 2.2 DTI 16V (F68) - 2172ccm, 117pk, 86kw - Y 22 DTR
    VECTRA C GTS (Z02) | 08.2002-01.2009 2.2 DTI 16V (F68) - 2172ccm, 125pk, 92kw - Y 22 DTR
    VECTRA C Kombi (Z02) | 10.2003-01.2009 2.0 DTI (F35) - 1995ccm, 100pk, 74kw - Y 20 DTH
    VECTRA C Kombi (Z02) | 10.2003-01.2009 2.2 DTI (F35) - 2172ccm, 125pk, 92kw - Y 22 DTR
    ZAFIRA A
    ZAFIRA A Minivan (T98) | 04.1999-06.2005 2.0 DI 16V (F75) - 1995ccm, 82pk, 60kw - X 20 DTL, Y 20 DTL
    ZAFIRA A Minivan (T98) | 04.1999-06.2005 2.0 DTI 16V (F75) - 1995ccm, 101pk, 74kw - Y 20 DTH
    ZAFIRA A Minivan (T98) | 04.1999-06.2005 2.2 DTI 16V (F75) - 2172ccm, 117pk, 86kw - Y 22 DTR
    ZAFIRA A Minivan (T98) | 04.1999-06.2005 2.2 DTI 16V (F75) - 2172ccm, 125pk, 92kw - Y 22 DTR
    VAUXHALL
    CORSA Mk
    CORSA Mk II (C) (X01) | 06.2003-10.2006 1.4 Twinport (F08, F68) - 1364ccm, 90pk, 66kw - Z 14 XEP
  • Originalnummer

    9118368 VAUXHALL
    090532619 OPEL
    90532619 OPEL
    51.27120.0016 MAN
    51.27120.7035 MAN
    51.27120.7037 MAN
    51.27120.0016 NEOPLAN
    51.27120.7035 NEOPLAN
    51.27120.7037 NEOPLAN
    62 38 109 OPEL
    20513343 VOLVO
    21426987 VOLVO
    009118368 VAUXHALL
    05096236AA CHRYSLER
    5096236AA CHRYSLER
    09118368 VAUXHALL
    5 0409 6645 IVECO
    74 20 513 343 RENAULT TRUCKS
    74 21 426 987 RENAULT TRUCKS
    51.27120.7038 NEOPLAN
    55354601 VAUXHALL
    504096645 NEW HOLLAND
    055354601 VAUXHALL
    5 0409 6645 IRISBUS
    51.27120.7038 MAN
    093179850 VAUXHALL
    93179850 VAUXHALL
    504096645 CASE IH
    62 38 050 OPEL
    09 118 368 OPEL
    9 118 368 OPEL
    200V271207038 SINOTRUK (CNHTC)
  • Tillverkare

    FEBI

    FEBI är en av våra största tillverkarna i bromsskivor, bromsbelägg, fjädring armar och chassiprodukter.

    FEBI på allt för den professionella reparation av bilar, släpvagnar och skåpbilar av alla stora märken och modeller. FEBI använder sina år av erfarenhet, den senaste productietechnologieà «n och investera i expansion av sin egen produktion.

    FEBI står på dessa frågor från andra tillverkare:

    - Mycket stort utbud av> 30.000 produkter
    - 95% är i lager vid Febi och sålunda levereras snabbt
    - FEBI producerar sin egen, och därmed garanterar en hög kvalitet tysk
    - Stort utbud av mycket nya bilmodeller

    För tillfället FEBI produkter i följande produktgrupper:

    - Bromssats
    - Brake
    - Gas Springs
    - Kontroll Arms
    - Fjädrar
    - Distribution Sets
    - filter
    - Spolar
    - Kylning Delar (Kylvätska Fläns, ormar)
    - Spark
    - Skicka Bullets och Rods
    - Länkarm Gummi
    - Lager
    - Sensorer
    - Elektriska delar

    FEBI nu även levererar sin egen Pro kit. FEBI Pro kit är en komplett reparation och omfattar alla material för att ersätta en fullständig reparation i enlighet med reglerna. Användbara, för om du inte behöver söka alla produkter tillsammans och alltid passar.

  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    05-11-2026

  • omdömen 1

    • 5 Av: Anonym på 11-12-2014

      super god kvalitet och snabb leverans

  • Bruksanvisning

Säker betalning