Tillbaka till listan
Elring

Ventiltätning

Produktnummer: 0436910

Tillverkare kod: 206.954

EAN: 4041248215937

4,18 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 32 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: 08-446 81 232

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer


    MaterialACM (polyakryl-gummi)
    Ytterdiameter [mm]15,5
    Innerdiameter [mm]12
    Ventilskaftdiameter [mm]8
    Garanti2 år
    Höjd [mm]9,5
    Varunummer8484200000

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    AJUSA 12001100
    CORTECO 12015511
    CORTECO 49472894
    ELRING 206.954 (denna produkt)
    ELWIS ROYAL 1626539
    FEBI BILSTEIN 03351
    4,18 kr
    FEBI BILSTEIN 03363
    5,85 kr
    MALÒ 6904
    PAYEN PB180
    SKT 4S-051-V
    SWAG 50 90 3351
    SWAG 99 90 3363
    VICTOR REINZ 70-24491-10
    4,60 kr
    WILMINK GROUP WG1245911
    WILMINK GROUP WG1085041
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    WILMINK GROUP WG1090848
    WILMINK GROUP WG2293142
    WILMINK GROUP WG2192143
    WILMINK GROUP WG2309288
    WILMINK GROUP WG1092201
    WILMINK GROUP WG1245897
    WILMINK GROUP WG1450633
    WILMINK GROUP WG2102515
    WILMINK GROUP WG2430626
    WILMINK GROUP WG2449875
    WILMINK GROUP WG1084994
    WILMINK GROUP WG1245978
    WILMINK GROUP WG1085016
    WILMINK GROUP WG1085594
    WILMINK GROUP WG2134439
  • Tillämplighet

    FORD
    CAPRI I
    CAPRI I (ECJ) | 12.1968-02.1974 1300 - 1294ccm, 59pk, 43kw - JCE
    CAPRI I (ECJ) | 12.1968-02.1974 1600 - 1593ccm, 88pk, 65kw - LE
    CAPRI I (ECJ) | 12.1968-02.1974 1600 - 1593ccm, 72pk, 53kw - OHC TL 16 H
    CAPRI II
    CAPRI II (GECP) | 02.1974-12.1977 1.6 - 1593ccm, 68pk, 50kw - LAC
    CAPRI II (GECP) | 02.1974-12.1977 1.6 - 1593ccm, 72pk, 53kw - LCE
    CAPRI II (GECP) | 02.1974-12.1977 1.6 - 1593ccm, 88pk, 65kw - LEC
    CAPRI II (GECP) | 02.1974-12.1977 2.0 - 1993ccm, 98pk, 72kw - OHC TL 20 H
    CAPRI III
    CAPRI III (GECP) | 01.1978-04.1987 1.6 - 1593ccm, 73pk, 54kw - LCN
    CAPRI III (GECP) | 01.1978-04.1987 2.0 - 1993ccm, 101pk, 74kw - NEN, OHC TL 20 H
    CAPRI III (GECP) | 01.1978-04.1987 2.0 - 1994ccm, 87pk, 64kw - TL20LNM
    CAPRI III (GECP) | 01.1978-04.1987 2.8 Super Injection - 2792ccm, 160pk, 118kw - PRN
    CONSUL
    CONSUL (GGFL) | 01.1972-12.1975 2000 - 1993ccm, 99pk, 73kw - NE, LCJ, NY, JAC, 150D (XY7), RGY (XU10J2TE/Z), RGX (XU10J2TE), NX, TV 17 HC, TV 26 H, M23-639, C11
    CONSUL (GGFL) | 01.1972-12.1975 3000 - 2994ccm, 138pk, 101kw - EV 30 H
    CONSUL Coupé
    CONSUL Coupé (GGCL) | 01.1972-12.1975 2000 - 1993ccm, 99pk, 73kw - NE, LCJ, NY, JAC, 150D (XY7), RGY (XU10J2TE/Z), RGX (XU10J2TE), NX, TV 17 HC, TV 26 H, M23-639, C11
    CONSUL Coupé (GGCL) | 01.1972-12.1975 3000 - 2994ccm, 138pk, 101kw - EV 30 H
    CONSUL Turnier
    CONSUL Turnier (GGNL) | 01.1972-12.1975 2000 - 1993ccm, 99pk, 73kw - NE, LCJ, NY, JAC, 150D (XY7), RGY (XU10J2TE/Z), RGX (XU10J2TE), NX, TV 17 HC, TV 26 H, M23-639, C11
    CONSUL Turnier (GGNL) | 01.1972-12.1975 3000 - 2994ccm, 138pk, 101kw - EV 30 H
    CORTINA
    CORTINA | 10.1962-03.1972 1600 GT - 1593ccm, 86pk, 63kw - LCJ
    ESCORT I
    ESCORT I (AFH, ATH) | 01.1968-02.1976 1.6 - 1593ccm, 84pk, 62kw - TL 16M
    ESCORT II
    ESCORT II (ATH) | 03.1973-12.1980 2.0 RS - 1993ccm, 110pk, 80kw - NE
    ESCORT II (ATH) | 03.1973-12.1980 2.0 RS (BATN) - 1993ccm, 100pk, 73kw - NE, 5FV (EP6CDT), 9HR (DV6C), RTA, RTB, RHH (DW10CTED4), EY, 4AA, EX, BA3 2105, BA3 2103, BA3 2106,
    ESCORT III
    ESCORT III (GAA) | 09.1980-07.1986 1.1 - 1117ccm, 55pk, 40kw - GLB, GMA
    ESCORT III (GAA) | 09.1980-07.1986 1.1 - 1117ccm, 50pk, 37kw - GSE
    ESCORT III Express (AVA) | 03.1981-02.1986 1.1 - 1117ccm, 50pk, 37kw - Z 14 XEP, M10 B18, M10 B20, GSG, GLB, GMA, RTA, RTE, RTF, RTH, F6F, F6G, H, MH, CK, GU, GX, RP, B6
    ESCORT III Turnier (AWA) | 09.1980-12.1985 1.1 - 1117ccm, 54pk, 40kw - GLB, GMA
    ESCORT III Turnier (AWA) | 09.1980-12.1985 1.1 - 1117ccm, 50pk, 37kw - GSE
    ESCORT IV
    ESCORT IV (GAF, AWF, ABFT) | 10.1985-10.1990 1.1 - 1117ccm, 50pk, 37kw - GSG
    ESCORT IV (GAF, AWF, ABFT) | 10.1985-10.1990 1.3 - 1297ccm, 60pk, 44kw - JBB, JLA, JLB
    ESCORT IV (GAF, AWF, ABFT) | 10.1985-10.1990 1.3 (GAF) - 1297ccm, 63pk, 46kw - NE, 5FV (EP6CDT), 9HR (DV6C), RTA, RTB, RHH (DW10CTED4), EY, 4AA, EX, BA3 2105, BA3 2103, BA3 2106,
    ESCORT IV Express (AVF) | 02.1986-07.1990 1.1 - 1117ccm, 50pk, 37kw - Z 14 XEP, M10 B18, M10 B20, GSG, H, MH, CK, GU, GX, RP, B6 (SOHC), M, FE (8V), N18 B16 A, CFHC, CLC
    ESCORT IV Express (AVF) | 02.1986-07.1990 1.3 - 1297ccm, 60pk, 44kw - JBB, JLA, JLB
    ESCORT IV Express (AVF) | 02.1986-07.1990 1.3 - 1297ccm, 63pk, 46kw - RHH (DW10CTED4), EY, 4AA, EX, BA3 2105, BA3 2103, BA3 2106, CESA, CETA, BA3 21011, JBA, VAZ-21011
    ESCORT IV Turnier (AWF, AVF) | 10.1985-10.1990 1.1 - 1117ccm, 50pk, 37kw - GSG
    ESCORT IV Turnier (AWF, AVF) | 10.1985-10.1990 1.3 - 1297ccm, 60pk, 44kw - JBB, JLA, JLB
    FIESTA I
    FIESTA I (GFBT) | 05.1976-08.1983 0.9 - 957ccm, 40pk, 29kw - TKA, TKW
    FIESTA I (GFBT) | 05.1976-08.1983 0.9 - 957ccm, 45pk, 33kw - TLA
    FIESTA I (GFBT) | 05.1976-08.1983 1.1 - 1117ccm, 53pk, 39kw - GLA
    FIESTA I (GFBT) | 05.1976-08.1983 1.1 (WFBT) - 1117ccm, 55pk, 40kw - N57 D30 B, PV, N47 D20 C, N63 B44 A, 182 A2.000, 182 A1.000, 182 A4.000, 182 A3.000, 182 A7.000, 18
    FIESTA II
    FIESTA II (FBD) | 09.1983-11.1989 1.0 (FBD) - 957ccm, 45pk, 33kw - TKB
    FIESTA II (FBD) | 09.1983-11.1989 1.1 (FBD) - 1117ccm, 50pk, 37kw - GLC, GSF
    FIESTA II (FBD) | 09.1983-11.1989 1.1 (FBD) - 1117ccm, 49pk, 36kw - GSH
    FIESTA Skåpbil/halvkombi
    FIESTA Skåpbil/halvkombi (FVD) | 08.1983-12.1995 1.0 - 957ccm, 45pk, 33kw - TKA, GLA, NE, 5FV (EP6CDT), 9HR (DV6C), RTA, RTB, RHH (DW10CTED4), EY, 4AA, TKB, EX, BA3 2105, BA3
    FIESTA Skåpbil/halvkombi (WFVT) | 10.1977-11.1986 1.0 (WFVT) - 957ccm, 40pk, 29kw - TKA, NE, 5FV (EP6CDT), 9HR (DV6C), RTA, RTB, RHH (DW10CTED4), EY, 4AA, EX, BA3 2105, BA3 2103, BA3
    FIESTA Skåpbil/halvkombi (WFVT) | 10.1977-11.1986 1.1 (WFVT) - 1117ccm, 53pk, 39kw - TKA, GLA, NE, 5FV (EP6CDT), 9HR (DV6C), RTA, RTB, RHH (DW10CTED4), EY, 4AA, EX, BA3 2105, BA3 2103,
    GRANADA
    GRANADA (GGTL, GGFL) | 01.1972-08.1977 2.0 - 1994ccm, 87pk, 64kw - OHC LC
    GRANADA (GGTL, GGFL) | 01.1972-08.1977 2.0 - 1994ccm, 95pk, 70kw - TL 20 LC
    GRANADA (GGTL, GGFL) | 01.1972-08.1977 2.0 - 1994ccm, 99pk, 73kw - TL 20 LC
    GRANADA (GGTL, GGFL) | 01.1972-08.1977 3.0 - 2993ccm, 138pk, 101kw - NE, LCJ, NY, JAC, 150D (XY7), RGY (XU10J2TE/Z), RGX (XU10J2TE), NX, UY, TV 17 HC, TV 26 H, M23-639,
    GRANADA I
    GRANADA I Coupé (GGCL) | 01.1972-02.1976 3.0 - 2993ccm, 138pk, 101kw - NE, LCJ, NY, JAC, 150D (XY7), RGY (XU10J2TE/Z), RGX (XU10J2TE), NX, UY, TV 17 HC, TV 26 H, M23-639,
    GRANADA II
    GRANADA II (GU) | 08.1977-08.1985 1.6 - 1593ccm, 75pk, 55kw - LCK
    GRANADA II (GU) | 08.1977-08.1985 2.0 - 1993ccm, 105pk, 77kw - NEK
    GRANADA II (GU) | 08.1977-08.1985 2.0 - 1993ccm, 101pk, 74kw - NEP
    GRANADA II (GU) | 08.1977-08.1985 2.0 - 1994ccm, 87pk, 64kw - TL 20 LC
    GRANADA II (GU) | 08.1977-08.1985 2.8 - 2792ccm, 132pk, 97kw - N57 D30 B, PV, AAR, N47 D20 C, N63 B44 A, 182 A2.000, 182 A1.000, 182 A4.000, 182 A3.000, 182 A7.00
    GRANADA II (GU) | 08.1977-08.1985 2.8 - 2792ccm, 135pk, 99kw - PYA
    GRANADA II (GU) | 08.1977-08.1985 2.8 i - 2792ccm, 160pk, 118kw - PRB
    GRANADA II (GU) | 08.1977-08.1985 2.8 i - 2792ccm, 150pk, 110kw - PRC
    GRANADA II (GU) | 08.1977-08.1985 2.8 i - 2792ccm, 147pk, 108kw - PRD
    GRANADA Turnier
    GRANADA Turnier (GGNL) | 01.1972-08.1977 2.0 - 1994ccm, 95pk, 70kw - TL 20 LC
    GRANADA Turnier (GGNL) | 01.1972-08.1977 2.0 - 1994ccm, 99pk, 73kw - TL 20 LC
    GRANADA Turnier (GGNL) | 01.1972-08.1977 3.0 - 2993ccm, 138pk, 101kw - NE, LCJ, NY, JAC, 150D (XY7), RGY (XU10J2TE/Z), RGX (XU10J2TE), NX, UY, TV 17 HC, TV 26 H, M23-639,
    GRANADA Turnier (GNU) | 08.1977-08.1985 2.0 - 1993ccm, 105pk, 77kw - NEK
    GRANADA Turnier (GNU) | 08.1977-08.1985 2.0 - 1993ccm, 101pk, 74kw - NEP
    GRANADA Turnier (GNU) | 08.1977-08.1985 2.0 - 1994ccm, 87pk, 64kw - OHC LC
    GRANADA Turnier (GNU) | 08.1977-08.1985 2.8 - 2792ccm, 132pk, 97kw - N57 D30 B, PV, AAR, N47 D20 C, N63 B44 A, 182 A2.000, 182 A1.000, 182 A4.000, 182 A3.000, 182 A7.00
    GRANADA Turnier (GNU) | 08.1977-08.1985 2.8 - 2792ccm, 135pk, 99kw - PYA
    GRANADA Turnier (GNU) | 08.1977-08.1985 2.8 i - 2792ccm, 160pk, 118kw - PRB
    GRANADA Turnier (GNU) | 08.1977-08.1985 2.8 i - 2792ccm, 150pk, 110kw - PRC
    GRANADA Turnier (GNU) | 08.1977-08.1985 2.8 i - 2792ccm, 147pk, 108kw - PRD
    ORION II
    ORION II (AFF) | 12.1985-07.1990 1.3 - 1297ccm, 60pk, 44kw - TKA, GLA, NE, 5FV (EP6CDT), 9HR (DV6C), JBB, JLA, JLB, RTA, RTB, RHH (DW10CTED4), EY, 4AA, TKB, EX,
    P 100
    P 100 I | 04.1982-09.1987 1.6 - 1593ccm, 73pk, 54kw - LCR
    P 100 II | 10.1987-12.1992 2.0 - 1993ccm, 78pk, 57kw - NAE
    SCORPIO I
    SCORPIO I (GAE, GGE) | 04.1985-09.1994 1.8 - 1796ccm, 90pk, 66kw - REC
    SCORPIO I (GAE, GGE) | 04.1985-09.1994 2.0 - 1993ccm, 105pk, 77kw - N8D, NEL
    SCORPIO I (GAE, GGE) | 04.1985-09.1994 2.0 i - 1993ccm, 100pk, 74kw - NER, NRC
    SCORPIO I (GAE, GGE) | 04.1985-09.1994 2.0 i - 1993ccm, 115pk, 85kw - NRA, NRI
    SCORPIO I (GAE, GGE) | 04.1985-09.1994 2.8 i - 2792ccm, 150pk, 110kw - PRE
    SCORPIO I (GAE, GGE) | 04.1985-09.1994 2.8 i 4x4 - 2792ccm, 150pk, 110kw - PRE
    SCORPIO I Sedan (GGE) | 01.1986-12.1994 1.8 - 1796ccm, 89pk, 66kw - REC
    SCORPIO I Sedan (GGE) | 01.1986-12.1994 2.0 - 1993ccm, 115pk, 85kw - NRA, NRI
    SIERRA I
    SIERRA I Halvkombi | 01.1987-02.1993 1.6 - 1597ccm, 75pk, 55kw - LSE
    SIERRA I Halvkombi (GBC) | 08.1982-02.1987 1.3 - 1294ccm, 60pk, 44kw - JCT
    SIERRA I Halvkombi (GBC) | 08.1982-02.1987 1.6 - 1597ccm, 79pk, 58kw - AR 30502, AR 30587, AR 30550, AR 61101, AR 06202, VM 81 A, AR 67101, AR 06416, FUAA, N55 B30 A, NGA
    SIERRA I Halvkombi (GBC) | 08.1982-02.1987 1.6 - 1593ccm, 75pk, 55kw - LCS, LCT, LSD
    SIERRA I Halvkombi (GBC) | 08.1982-02.1987 1.6 - 1597ccm, 69pk, 51kw - LSDA
    SIERRA I Halvkombi (GBC) | 08.1982-02.1987 1.8 - 1796ccm, 90pk, 66kw - REB
    SIERRA I Halvkombi (GBC) | 08.1982-02.1987 2.0 - 1993ccm, 105pk, 77kw - NET
    SIERRA I Halvkombi (GBC) | 08.1982-02.1987 2.0 - 1993ccm, 100pk, 74kw - NRD
    SIERRA I Halvkombi (GBC) | 08.1982-02.1987 2.0 i - 1993ccm, 115pk, 85kw - NR2, NRB
    SIERRA I Halvkombi (GBC) | 08.1982-02.1987 2.8 i XR 4x4 - 2792ccm, 146pk, 107kw - PR6, PR5
    SIERRA I Halvkombi (GBC) | 08.1982-02.1987 2.8 XR 4x4 - 2792ccm, 150pk, 110kw - PRT
    SIERRA I Halvkombi (GBC) | 08.1982-02.1987 2.8 XR4i - 2792ccm, 143pk, 105kw - K12B, M 111.960, 169 A4.000, LR2, A 14 NEL, B 14 NEL, A 13 DTE, N7A, NG, 199 B4.000, 223 A9.000, KD
    SIERRA I Halvkombi (GBC) | 08.1982-02.1987 2.8 XR4i - 2792ccm, 146pk, 107kw - PR5
    SIERRA I Halvkombi (GBC) | 08.1982-02.1987 2.8 XR4i - 2792ccm, 150pk, 110kw - PRT
    SIERRA II
    SIERRA II (GBG, GB4) | 01.1987-02.1993 1.6 - 1597ccm, 75pk, 55kw - LSE
    SIERRA II (GBG, GB4) | 01.1987-02.1993 1.6 - 1597ccm, 72pk, 53kw - LSF
    SIERRA II (GBG, GB4) | 01.1987-02.1993 1.8 - 1796ccm, 90pk, 66kw - RED, R2A
    SIERRA II (GBG, GB4) | 01.1987-02.1993 1.8 - 1796ccm, 80pk, 59kw - RED, REF
    SIERRA II (GBG, GB4) | 01.1987-02.1993 2.0 - 1993ccm, 105pk, 77kw - N8C, NES
    SIERRA II (GBG, GB4) | 01.1987-02.1993 2.0 i - 1993ccm, 100pk, 74kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, M 115.955, 4RC, 4AB, LAT, NAT, NAV, 4BA, 4CA, LMU, ME,
    SIERRA II (GBG, GB4) | 01.1987-02.1993 2.0 i - 1993ccm, 115pk, 85kw - N4A, N4I
    SIERRA II (GBG, GB4) | 01.1987-02.1993 2.0 i Cat - 1993ccm, 100pk, 74kw - N4B
    SIERRA II (GBG, GB4) | 01.1987-02.1993 2.8 i - 2792ccm, 143pk, 105kw - PR8
    SIERRA II Halvkombi (GBC, GBG) | 01.1987-03.1993 1.6 - 1597ccm, 75pk, 55kw - LSE
    SIERRA II Halvkombi (GBC, GBG) | 01.1987-03.1993 1.6 - 1597ccm, 72pk, 53kw - LSF
    SIERRA II Halvkombi (GBC, GBG) | 01.1987-03.1993 1.8 - 1796ccm, 90pk, 66kw - RED, R2A
    SIERRA II Halvkombi (GBC, GBG) | 01.1987-03.1993 1.8 - 1796ccm, 80pk, 59kw - RED, REF
    SIERRA II Halvkombi (GBC, GBG) | 01.1987-03.1993 2.0 - 1993ccm, 105pk, 77kw - N8C, NES
    SIERRA II Halvkombi (GBC, GBG) | 01.1987-03.1993 2.0 i - 1993ccm, 100pk, 74kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, M 115.955, 4RC, 4AB, LAT, NAT, NAV, 4BA, 4CA, LMU, ME,
    SIERRA II Halvkombi (GBC, GBG) | 01.1987-03.1993 2.0 i - 1993ccm, 115pk, 85kw - N4A, N4I
    SIERRA II Halvkombi (GBC, GBG) | 01.1987-03.1993 2.0 i Cat - 1993ccm, 100pk, 74kw - N4B
    SIERRA II Halvkombi (GBC, GBG) | 01.1987-03.1993 2.8 - 2792ccm, 150pk, 110kw - PRG
    SIERRA II Halvkombi (GBC, GBG) | 01.1987-03.1993 2.8 i - 2792ccm, 143pk, 105kw - PR8
    SIERRA II Halvkombi (GBC, GBG) | 01.1987-03.1993 2.8 i XR 4x4 - 2792ccm, 150pk, 110kw - DT, DS, CY, JN, KX, 1P, RL, B 200 E, CHGA, PRG, ACL, BSE, HC-EL, JU
    SIERRA II Halvkombi (GBC, GBG) | 01.1987-03.1993 2.8 i XR 4x4 - 2792ccm, 146pk, 107kw - PR7
    SIERRA II Turnier (BNG) | 01.1987-02.1993 1.6 - 1597ccm, 75pk, 55kw - LSE
    SIERRA II Turnier (BNG) | 01.1987-02.1993 1.6 - 1597ccm, 72pk, 53kw - LSF
    SIERRA II Turnier (BNG) | 01.1987-02.1993 1.8 - 1796ccm, 90pk, 66kw - RED, R2A
    SIERRA II Turnier (BNG) | 01.1987-02.1993 1.8 - 1796ccm, 80pk, 59kw - RED, REF
    SIERRA II Turnier (BNG) | 01.1987-02.1993 2.0 - 1993ccm, 105pk, 77kw - N8C, NES
    SIERRA II Turnier (BNG) | 01.1987-02.1993 2.0 i - 1993ccm, 100pk, 74kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, M 115.955, 4RC, 4AB, LAT, NAT, NAV, 4BA, 4CA, LMU, ME,
    SIERRA II Turnier (BNG) | 01.1987-02.1993 2.0 i - 1993ccm, 115pk, 85kw - N4A, N4I
    SIERRA II Turnier (BNG) | 01.1987-02.1993 2.0 i Cat - 1993ccm, 100pk, 74kw - N4B
    SIERRA II Turnier (BNG) | 01.1987-02.1993 2.8 4x4 - 2792ccm, 150pk, 110kw - AR 67501, 16 K4F, 16 SV, LRB, X 16 SZ, KL, 1Z, AB, 2E, ADY, AHU, AAA, 17 DR, C 18 XE, 14 K4F, 4G63
    SIERRA II Turnier (BNG) | 01.1987-02.1993 2.8 i - 2792ccm, 146pk, 107kw - PR7
    SIERRA II Turnier (BNG) | 01.1987-02.1993 2.8 i - 2792ccm, 143pk, 105kw - PR8
    SIERRA II Turnier (BNG) | 01.1987-02.1993 2.8 i 4x4 - 2792ccm, 146pk, 107kw - PR7
    SIERRA Turnier
    SIERRA Turnier (BNC) | 08.1982-12.1986 1.6 - 1593ccm, 75pk, 55kw - LCS, LCT, LSD
    SIERRA Turnier (BNC) | 08.1982-12.1986 1.8 - 1796ccm, 90pk, 66kw - REB
    SIERRA Turnier (BNC) | 08.1982-12.1986 2.0 - 1993ccm, 105pk, 77kw - NET
    SIERRA Turnier (BNC) | 08.1982-12.1986 2.0 - 1993ccm, 115pk, 85kw - NR2, NRB
    SIERRA Turnier (BNC) | 08.1982-12.1986 2.0 - 1993ccm, 100pk, 74kw - NRD
    SIERRA Turnier (BNC) | 08.1982-12.1986 2.8 i 4x4 - 2792ccm, 143pk, 105kw - PR6
    SIERRA Turnier (BNC) | 08.1982-12.1986 2.8 i 4x4 - 2792ccm, 146pk, 107kw - PR6
    SIERRA Turnier (BNC) | 08.1982-12.1986 2.8 XR4i - 2792ccm, 143pk, 105kw - K12B, M 111.960, 169 A4.000, LR2, A 14 NEL, B 14 NEL, A 13 DTE, N7A, NG, 199 B4.000, 223 A9.000, KD
    SIERRA Turnier (BNC) | 08.1982-12.1986 2.8 XR4i - 2792ccm, 146pk, 107kw - PR5
    TAUNUS
    TAUNUS (GBFK) | 08.1970-02.1976 1600 - 1593ccm, 68pk, 50kw - LAD
    TAUNUS (GBFK) | 08.1970-02.1976 1600 - 1593ccm, 72pk, 53kw - LCJ, NY, JAC, NX, TV 26 H, M23-639, LE, OM 611.980, VQ35DE, B47 C20 B, YY, JA, LA, HNS (EB2ADTS), S
    TAUNUS (GBFK) | 08.1970-02.1976 1600 - 1593ccm, 88pk, 65kw - LCJ, NY, JAC, NX, TV 26 H, M23-639, LE, OM 611.980, VQ35DE, B47 C20 B, YY, JA, LA, HNS (EB2ADTS), S
    TAUNUS (GBTK) | 01.1970-02.1976 1300 - 1297ccm, 55pk, 40kw - JAC
    TAUNUS (GBTK) | 01.1970-02.1976 1600 - 1593ccm, 68pk, 50kw - LAD
    TAUNUS (GBTK) | 01.1970-02.1976 1600 - 1593ccm, 72pk, 53kw - LCJ
    TAUNUS (GBTK) | 01.1970-02.1976 1600 - 1593ccm, 88pk, 65kw - NY, JAC, NX, TV 26 H, LE, OM 611.980, VQ35DE, B47 C20 B, YY, HNS (EB2ADTS), S58 B30 A, B58 B30 B, E
    TAUNUS (GBTK) | 01.1970-02.1976 2000 - 1993ccm, 98pk, 72kw - NEG
    TAUNUS (GBTS, GBFS, CBTS) | 05.1975-07.1979 1.3 - 1297ccm, 55pk, 40kw - JAC
    TAUNUS (GBTS, GBFS, CBTS) | 05.1975-07.1979 1.3 - 1297ccm, 56pk, 41kw - JAC
    TAUNUS (GBTS, GBFS, CBTS) | 05.1975-07.1979 1.3 - 1294ccm, 58pk, 43kw - JCC
    TAUNUS (GBTS, GBFS, CBTS) | 05.1975-07.1979 1.3 (CBTS) - 1297ccm, 54pk, 40kw - NY, JAC, NX, TV 26 H, OM 611.980, VQ35DE, B47 C20 B, YY, HNS (EB2ADTS), S58 B30 A, B58 B30 B, EB2AD
    TAUNUS (GBTS, GBFS, CBTS) | 05.1975-07.1979 1.6 - 1593ccm, 68pk, 50kw - LAD
    TAUNUS (GBTS, GBFS, CBTS) | 05.1975-07.1979 1.6 - 1593ccm, 72pk, 53kw - LCJ
    TAUNUS (GBTS, GBFS, CBTS) | 05.1975-07.1979 1.6 - 1593ccm, 88pk, 65kw - LE
    TAUNUS (GBTS, GBFS, CBTS) | 05.1975-07.1979 2.0 - 1994ccm, 87pk, 64kw - OHC LC
    TAUNUS (GBTS, GBFS, CBTS) | 05.1975-07.1979 2.0 - 1994ccm, 95pk, 70kw - OHC TL 20 H, NEG
    TAUNUS Coupé
    TAUNUS Coupé | 01.1976-08.1979 1.3 - 1297ccm, 54pk, 40kw - JAC
    TAUNUS Coupé | 01.1976-08.1979 1.3 - 1294ccm, 58pk, 43kw - JCC
    TAUNUS Coupé | 01.1976-08.1979 1.6 - 1593ccm, 68pk, 50kw - LAD
    TAUNUS Coupé (GBCK) | 08.1970-02.1976 1.3 - 1285ccm, 54pk, 40kw - JAC
    TAUNUS Coupé (GBCK) | 08.1970-02.1976 1600 - 1593ccm, 88pk, 65kw - NY, JAC, NX, TV 26 H, LE, OM 611.980, VQ35DE, B47 C20 B, YY, JA, LA, HNS (EB2ADTS), S58 B30 A, B58
    TAUNUS Coupé (GBCK) | 08.1970-02.1976 2000 - 1993ccm, 98pk, 72kw - NEE
    TAUNUS III
    TAUNUS III Turnier (GBNS) | 07.1979-12.1982 1.3 - 1294ccm, 63pk, 46kw - JCR
    TAUNUS III Turnier (GBNS) | 07.1979-12.1982 1.6 - 1593ccm, 69pk, 51kw - LAR
    TAUNUS III Turnier (GBNS) | 07.1979-12.1982 1.6 - 1593ccm, 73pk, 54kw - LCR
    TAUNUS III Turnier (GBNS) | 07.1979-12.1982 1.6 - 1593ccm, 92pk, 68kw - LE
    TAUNUS III Turnier (GBNS) | 07.1979-12.1982 2.0 - 1993ccm, 100pk, 74kw - NER
    TAUNUS Turnier
    TAUNUS Turnier (GBNK) | 08.1970-02.1976 1600 - 1593ccm, 68pk, 50kw - LAD
    TAUNUS Turnier (GBNK) | 08.1970-02.1976 1600 - 1593ccm, 72pk, 53kw - LCJ, NY, JAC, NX, TV 26 H, M23-639, LE, OM 611.980, VQ35DE, B47 C20 B, YY, JA, LA, HNS (EB2ADTS), S
    TAUNUS Turnier (GBNS) | 05.1975-07.1979 1.3 - 1297ccm, 54pk, 40kw - JAC
    TAUNUS Turnier (GBNS) | 05.1975-07.1979 1.3 - 1297ccm, 56pk, 41kw - JAC
    TAUNUS Turnier (GBNS) | 05.1975-07.1979 1.3 - 1294ccm, 58pk, 43kw - JCC
    TAUNUS Turnier (GBNS) | 05.1975-07.1979 1.6 - 1593ccm, 68pk, 50kw - LAD
    TAUNUS Turnier (GBNS) | 05.1975-07.1979 1.6 - 1593ccm, 72pk, 53kw - LCJ
    TAUNUS Turnier (GBNS) | 05.1975-07.1979 2.0 - 1994ccm, 87pk, 64kw - OHC LC
    TAUNUS Turnier (GBNS) | 05.1975-07.1979 2.0 - 1994ccm, 95pk, 70kw - OHC TL 20 H, NEG
    TAUNUS V
    TAUNUS V (GBS, GBNS) | 07.1979-07.1982 1.3 - 1294ccm, 58pk, 43kw - JAR
    TAUNUS V (GBS, GBNS) | 07.1979-07.1982 1.3 - 1294ccm, 63pk, 46kw - JCR
    TAUNUS V (GBS, GBNS) | 07.1979-07.1982 1.6 - 1593ccm, 69pk, 51kw - LAR
    TAUNUS V (GBS, GBNS) | 07.1979-07.1982 1.6 - 1593ccm, 73pk, 54kw - LCJ, LCR
    TAUNUS V (GBS, GBNS) | 07.1979-07.1982 1.6 - 1593ccm, 88pk, 65kw - LE
    TAUNUS V (GBS, GBNS) | 07.1979-07.1982 2.0 - 1993ccm, 87pk, 64kw - NER
    TAUNUS V (GBS, GBNS) | 07.1979-07.1982 2.0 - 1993ccm, 100pk, 74kw - NER
    TRANSIT Buss
    TRANSIT Buss (E_ _) | 01.1991-09.1994 2.0 - 1993ccm, 90pk, 66kw - K12B, M 111.960, 169 A4.000, LR2, A 14 NEL, B 14 NEL, BRD, BRE, BRF, A 13 DTE, N7A, NG, 199 B4.000,
    TRANSIT Buss (E_ _) | 01.1991-09.1994 2.0 i (EBL, EDL, EGL, ESS, EUS) - 1994ccm, 98pk, 72kw - NCA
    TRANSIT Buss (T_ _) | 10.1985-09.1992 1.6 (TBL, TES) - 1593ccm, 63pk, 46kw - LAT
    TRANSIT Buss (T_ _) | 10.1985-09.1992 2.0 - 1993ccm, 82pk, 60kw - N6TS
    TRANSIT Buss (T_ _) | 10.1985-09.1992 2.0 (TBS, TCL, TCS, TEL, TES) - 1994ccm, 78pk, 57kw - NAT, NAV
    TRANSIT Buss (T_ _) | 10.1985-09.1992 2.0 Cat (TBS, TCL, TCS) - 1993ccm, 78pk, 57kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LAT, LMU, ME, 2L, AEE, J8S 711, F3P 710, LFZ
    TRANSIT Buss (T_ _) | 10.1985-09.1992 2.0 L - 1993ccm, 76pk, 56kw - NAW, NAX
    TRANSIT Buss (V_ _) | 11.1977-10.1986 1.6 (VAS, VLS, VZS) - 1593ccm, 65pk, 48kw - 4RB
    TRANSIT Buss (V_ _) | 11.1977-10.1986 2.0 (VAS, VBLVIL, VLS, VUL, VZS) - 1993ccm, 59pk, 43kw - J2, 4RC, ME, J8S 711, G1A, B 200 E, B 18 KP, 021 A 1000, 4A-F, M 157.980, B2A (XU52C/K), 800.02, J7
    TRANSIT Buss (V_ _) | 11.1977-10.1986 2.0 (VAS, VIL, VLS, VUL, VZS) - 1993ccm, 78pk, 57kw - 4RC
    TRANSIT Buss (V_ _) | 11.1977-10.1986 2.0 (VAS, VLS, VZS) - 1993ccm, 75pk, 55kw - J2, 4RC, LMU, ME, J8S 711, G1A, B 200 E, B 18 KP, 021 A 1000, 4A-F, OM 601.943, OM 602.980, OM 616.
    TRANSIT Flak/chassi
    TRANSIT Flak/chassi (E_ _) | 04.1991-08.1994 2.0 - 1993ccm, 90pk, 66kw - NBA
    TRANSIT Flak/chassi (E_ _) | 04.1991-08.1994 2.0 (EME/L/S, ENE/L/S) - 1994ccm, 98pk, 72kw - OM 616.963, NCA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4B, PH, AAB, AAF, ACU, AEN, AEU, AAC, LFZ (XU7JP), 176 A8.000,
    TRANSIT Flak/chassi (T_ _) | 10.1985-09.1992 2.0 - 1993ccm, 82pk, 60kw - N6TS
    TRANSIT Flak/chassi (T_ _) | 10.1985-09.1992 2.0 (TTE, TTL, TTS) - 1994ccm, 78pk, 57kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, M 115.955, 4RC, 4AB, LAT, NAT, NAV, 4BA, 4CA, LMU, ME,
    TRANSIT Flak/chassi (T_ _) | 10.1985-09.1992 2.0 Cat (TUL) - 1993ccm, 78pk, 57kw - N6T
    TRANSIT Flak/chassi (V_ _) | 11.1977-10.1986 1.6 (VCS, VDS) - 1593ccm, 65pk, 48kw - B
    TRANSIT Flak/chassi (V_ _) | 11.1977-10.1986 2.0 (VGL, VSL, VTL) - 1993ccm, 59pk, 43kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, 2L, AEE, J8S 711, F3P 710, LFZ (XU7J
    TRANSIT Flak/chassi (V_ _) | 11.1977-10.1986 2.0 (VGL, VSL, VTL, VCS, VDS) - 1993ccm, 78pk, 57kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, 2L, AEE, J8S 711, F3P 710, LFZ (XU7J
    TRANSIT Skåp
    TRANSIT Skåp (E_ _) | 05.1991-06.1994 2.0 - 1993ccm, 90pk, 66kw - K12B, M 111.960, 169 A4.000, LR2, A 14 NEL, B 14 NEL, BRD, BRE, BRF, A 13 DTE, N7A, NG, 199 B4.000,
    TRANSIT Skåp (E_ _) | 05.1991-06.1994 2.0 i (EAL, EAS) - 1994ccm, 98pk, 72kw - 4AB, NAT, NAV, NCA, 810.05, 810.06, 124 AC.000, 125 B.000, 132 AC1.000, 128 A.048, 128 A.000, 128 A
    TRANSIT Skåp (T_ _) | 09.1985-09.1992 1.6 (TAS) - 1593ccm, 63pk, 46kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LAT, LMU, ME, 2L, AEE, J8S 711, F3P 710, LFZ
    TRANSIT Skåp (T_ _) | 09.1985-09.1992 2.0 - 1993ccm, 76pk, 56kw - NAW, NAX
    TRANSIT Skåp (T_ _) | 09.1985-09.1992 2.0 (TAL, TAS, TGL, TWS) - 1994ccm, 78pk, 57kw - NAT, NAV, 810.05, 810.06, 124 AC.000, 125 B.000, 132 AC1.000, 128 A.048, 128 A.000, 128 AC.000, 128
    TRANSIT Skåp (V_ _) | 11.1977-10.1986 1.6 (WS) - 1593ccm, 65pk, 48kw - 4RB, 4GA, RF, UC, 149 B4.000, M 278.922
    TRANSIT Skåp (V_ _) | 11.1977-10.1986 2.0 (VHL, VVS) - 1993ccm, 78pk, 57kw - 4RB, 4RC, 4GA, RF, UC, 149 B4.000, M 278.922
    TRANSIT Skåp (V_ _) | 11.1977-10.1986 2.0 (VVL) - 1993ccm, 75pk, 55kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, 2L, AEE, J8S 711, F3P 710, LFZ (XU7J
    TRANSIT Skåp (V_ _) | 11.1977-10.1986 2.0 (VVS) - 1993ccm, 59pk, 43kw - J2, 4RC, LMU, ME, J8S 711, G1A, B 200 E, B 18 KP, 021 A 1000, 4A-F, OM 601.943, OM 602.980, OM 616.
    ZEPHYR IV
    ZEPHYR IV | 03.1968-10.1972 3.0 - 2994ccm, 120pk, 88kw - EV 30 A
    FORD OTOSAN
    TAUNUS
    TAUNUS | 01.1989-10.1994 1.6 - 1593ccm, 70pk, 52kw -
    TAUNUS | 01.1989-10.1994 2.0 - 1993ccm, 101pk, 74kw - NER
    PANTHER
    KALLISTA
    KALLISTA | 01.1982-12.1992 2.8 - 2792ccm, 135pk, 99kw - TV28
    KALLISTA | 01.1982-12.1992 2.8 i - 2792ccm, 150pk, 110kw - TV28EFI
    RELIANT
    SCIMITAR Cabriolet
    SCIMITAR Cabriolet | 01.1980-12.1985 2.8 GTC - 2792ccm, 135pk, 99kw - ZHV28EI
    SCIMITAR Station
    SCIMITAR Station Wagon | 01.1968-12.1986 2.8 GTE - 2792ccm, 135pk, 99kw - ZHV28EI
    TVR
    280 Cabriolet
    280 Cabriolet | 01.1983-12.1986 2.8 i - 2792ccm, 150pk, 110kw - PRN
    280 Coupé
    280 Coupé | 01.1983-12.1986 2.8 i - 2792ccm, 150pk, 110kw - PRN
    S
    S | 01.1986-12.1996 2.8 - 2792ccm, 150pk, 110kw - PRN
    TASMIN Coupé
    TASMIN Coupé | 01.1980-12.1983 2.8 - 2792ccm, 160pk, 118kw - PRN
  • Originalnummer

    510 658 ALFA ROMEO
    1 474 550 FORD
    1 490 525 FORD
    70HM 6571A1B FORD
    70HM 6571A3B FORD
    1 596 529 FORD
  • Tillverkare

    Elring

    Elring levererar OE leverantör till olika tillverkare. Audi, BMW, Mercedes, Ford, Opel, Volkswagen och många fler märken är bland de vanliga kunderna. Programmet av Elring innefattar:


  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    23-11-2026

Säker betalning