Tillbaka till listan
Viktor Reinz

Packningssats, ventiler

5 5/5 (1 översyn)

Produktnummer: 0468027

Tillverkare kod: 12-37281-01

EAN: 4026634486122

253,88 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer
I lager
Levereras 23-10-2026
Säker betalning

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 2 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: 08-446 81 232

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer


    Garanti2 år

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    BGA VK2354
    CORTECO 19034886
    ELRING 199.440
    250,53 kr
    ELWIS ROYAL 9015420
    FEBI BILSTEIN 26029
    303,38 kr
    FEBI BILSTEIN 28172
    FREY 801500801
    GLASER N93124-00
    PAYEN HR5086
    RIDEX 323S0002
    STARK SKSSV-4070001
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    SWAG 20 92 6029
    SWAG 20 92 8172
    TOPRAN 501 425
    VIKTOR REINZ 12-37281-01 (denna produkt)
    WILMINK GROUP WG1103081
    WILMINK GROUP WG1086814
    WILMINK GROUP WG1225482
    WILMINK GROUP WG1004418
    WILMINK GROUP WG1768613
    WILMINK GROUP WG2202383
  • Tillämplighet

    ALPINA
    B5
    B5 (E60) | 03.2005-09.2010 4.4 - 4398ccm, 500pk, 368kw - N62B44A19
    B5 (E60) | 03.2005-09.2010 S - 4398ccm, 530pk, 390kw - N62 B44 FB
    B5 Kombi
    B5 Kombi (E61) | 03.2005-09.2010 4.4 - 4398ccm, 500pk, 368kw - N62B44A19
    B5 Kombi (E61) | 03.2005-09.2010 S - 4398ccm, 530pk, 390kw - N62 B44 FB
    B6 Cabriolet
    B6 Cabriolet (E64) | 04.2006-08.2010 4.4 - 4398ccm, 500pk, 368kw - N62 B44 A
    B6 Cabriolet (E64) | 04.2006-08.2010 4.4 - 4398ccm, 530pk, 390kw - N62 B44 A
    B6 Coupé
    B6 Coupé (E63) | 04.2006-08.2010 4.4 - 4398ccm, 500pk, 368kw - N62 B44 A
    B6 Coupé (E63) | 04.2006-08.2010 4.4 - 4398ccm, 530pk, 390kw - N62 B44 A
    B7
    B7 (E65) | 12.2003-06.2008 4.4 - 4398ccm, 500pk, 368kw - N62B44A19
    BMW
    1
    1 (E81) | 09.2006-09.2012 116 i - 1596ccm, 115pk, 85kw - N45 B16 A
    1 (E81) | 09.2006-09.2012 118 i - 1995ccm, 129pk, 95kw - N46 B20 B
    1 (E81) | 09.2006-09.2012 118 i - 1995ccm, 136pk, 100kw - N46 B20 B
    1 (E81) | 09.2006-09.2012 120 i - 1995ccm, 156pk, 115kw - N46 B20 B, N46 B20 C
    1 (E87) | 06.2004-12.2011 116 i - 1596ccm, 115pk, 85kw - N45 B16 A
    1 (E87) | 06.2004-12.2011 118 i - 1995ccm, 129pk, 95kw - N46 B20 B
    1 (E87) | 06.2004-12.2011 120 i - 1995ccm, 156pk, 115kw - N46 B20 B, N46 B20 A, N46 B20 C, N46 B20 CC, N46 B20 BD
    1 (E87) | 06.2004-12.2011 120 i - 1995ccm, 150pk, 110kw - N46 B20 B, N46 B20 C, N46 B20 CC, N46 B20 BD
    1 Cabriolet
    1 Cabriolet (E88) | 12.2007-12.2013 118 i - 1995ccm, 136pk, 100kw - N46 B20 B
    1 Cabriolet (E88) | 12.2007-12.2013 120 i - 1995ccm, 156pk, 115kw - N46 B20 B, N46 B20 C, N46 B20 E
    3
    3 (E46) | 12.1997-05.2005 316 i - 1796ccm, 115pk, 85kw - N42 B18 A, N46 B18 A
    3 (E46) | 12.1997-05.2005 316 i - 1596ccm, 115pk, 85kw - N45 B16 A, N40 B16 A
    3 (E46) | 12.1997-05.2005 318 i - 1995ccm, 136pk, 100kw - N42 B20 A
    3 (E46) | 12.1997-05.2005 318 i - 1995ccm, 143pk, 105kw - N42 B20 A, N46 B20 A, N46 B20 C
    3 (E90) | 12.2004-12.2011 316 i - 1596ccm, 115pk, 85kw - N45 B16 A, N45 B16 AC
    3 (E90) | 12.2004-12.2011 318 i - 1995ccm, 129pk, 95kw - N46 B20 B
    3 (E90) | 12.2004-12.2011 318 i - 1995ccm, 136pk, 100kw - N46 B20 B, N46 B20 C, N46 B20 CC, N46 B20 CD, N46 B20 E
    3 (E90) | 12.2004-12.2011 320 i - 1995ccm, 150pk, 110kw - N46 B20 B, N46 B20 C, N46 B20 BD, N46 B20 CB
    3 (E90) | 12.2004-12.2011 320 i - 1995ccm, 156pk, 115kw - N46 B20 B, N46 B20 C, N46 B20 CC, N46 B20 CD, N46 B20 E
    3 Cabriolet
    3 Cabriolet (E46) | 04.2000-12.2007 318 Ci - 1995ccm, 136pk, 100kw - N42 B20 A, N46 B20 A
    3 Cabriolet (E46) | 04.2000-12.2007 318 Ci - 1995ccm, 143pk, 105kw - N42 B20 A, N46 B20 A
    3 Cabriolet (E46) | 04.2000-12.2007 318 Ci - 1995ccm, 150pk, 110kw - N46 B20 A, N46 B20 C
    3 Cabriolet (E93) | 05.2006-12.2013 320 i - 1995ccm, 156pk, 115kw - N46 B20 B, N46 B20 E
    3 Compact
    3 Compact (E46) | 03.2001-02.2005 316 ti - 1796ccm, 115pk, 85kw - N42 B18 A, N46 B18 A
    3 Compact (E46) | 03.2001-02.2005 316 ti - 1596ccm, 115pk, 85kw - N45 B16 A, N40 B16 A
    3 Compact (E46) | 03.2001-02.2005 318 ti - 1995ccm, 143pk, 105kw - N42 B20 A, N46 B20 A
    3 Coupé
    3 Coupé (E46) | 12.1998-07.2006 316 Ci - 1596ccm, 115pk, 85kw - N45 B16 A
    3 Coupé (E46) | 12.1998-07.2006 318 Ci - 1995ccm, 143pk, 105kw - N42 B20 A
    3 Coupé (E46) | 12.1998-07.2006 318 Ci - 1995ccm, 136pk, 100kw - N42 B20 A, N46 B20 A
    3 Coupé (E46) | 12.1998-07.2006 318 Ci - 1995ccm, 150pk, 110kw - N46 B20 A, N46 B20 C
    3 Touring
    3 Touring (E46) | 06.1999-07.2005 316 i - 1796ccm, 115pk, 85kw - N42 B18 A, N46 B18 A
    3 Touring (E46) | 06.1999-07.2005 318 i - 1995ccm, 143pk, 105kw - N42 B20 A, N46 B20 A, N46 B20 C
    3 Touring (E91) | 12.2004-12.2012 318 i - 1995ccm, 129pk, 95kw - N46 B20 B
    3 Touring (E91) | 12.2004-12.2012 318 i - 1995ccm, 136pk, 100kw - N46 B20 B
    3 Touring (E91) | 12.2004-12.2012 320 i - 1995ccm, 150pk, 110kw - N46 B20 B, N46 B20 C
    5
    5 (E60) | 12.2001-03.2010 520 i - 1995ccm, 156pk, 115kw - N46 B20 B
    5 (E60) | 12.2001-03.2010 540 i - 4000ccm, 299pk, 220kw - N62 B40 A
    5 (E60) | 12.2001-03.2010 540 i - 4000ccm, 306pk, 225kw - N62 B40 A
    5 (E60) | 12.2001-03.2010 545 i - 4398ccm, 333pk, 245kw - N62 B44 A
    5 (E60) | 12.2001-03.2010 550 i - 4799ccm, 367pk, 270kw - N62 B48 B
    5 (F10) | 06.2009-10.2016 550 i - 4395ccm, 408pk, 300kw - N63 B44 A
    5 (F10) | 06.2009-10.2016 550 i - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 B
    5 (F10) | 06.2009-10.2016 550 i xDrive - 4395ccm, 408pk, 300kw - N63 B44 A
    5 (F10) | 06.2009-10.2016 550 i xDrive - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 B
    5 (F10) | 06.2009-10.2016 M5 - 4395ccm, 560pk, 412kw - S63 B44 B
    5 (F10) | 06.2009-10.2016 M5 30th Anniversary - 4395ccm, 600pk, 441kw - S63 B44 B
    5 (F10) | 06.2009-10.2016 M5 Competition - 4395ccm, 575pk, 423kw - S63 B44 B
    5 (G30, F90) | 09.2016-06.2023 M 550 i xDrive - 4395ccm, 462pk, 340kw - N63 B44 C
    5 (G30, F90) | 09.2016-06.2023 M 550 i xDrive - 4395ccm, 530pk, 390kw - N63 B44 D
    5 (G30, F90) | 09.2016-06.2023 M5 - 4395ccm, 600pk, 441kw - S63 B44 B
    5 (G30, F90) | 09.2016-06.2023 M5 Competition - 4395ccm, 625pk, 460kw - S63 B44 B
    5 (G30, F90) | 09.2016-06.2023 M5 CS - 4395ccm, 635pk, 467kw - S63 B44 B
    5 Gran
    5 Gran Turismo (F07) | 01.2009-02.2017 550 i - 4395ccm, 408pk, 300kw - N63 B44 A
    5 Gran Turismo (F07) | 01.2009-02.2017 550 i - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 A, N63 B44 B
    5 Gran Turismo (F07) | 01.2009-02.2017 550 i xDrive - 4395ccm, 408pk, 300kw - N63 B44 A
    5 Gran Turismo (F07) | 01.2009-02.2017 550 i xDrive - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 B
    5 Touring
    5 Touring (E61) | 03.2004-12.2010 545 i - 4398ccm, 333pk, 245kw - N62 B44 A
    5 Touring (E61) | 03.2004-12.2010 550 i - 4799ccm, 367pk, 270kw - N62 B48 A, N62 B48 B
    5 Touring (F11) | 11.2009-02.2017 550 i - 4395ccm, 408pk, 300kw - N63 B44 A
    5 Touring (F11) | 11.2009-02.2017 550 i - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 B
    6
    6 (E63) | 09.2003-08.2010 645 Ci - 4398ccm, 333pk, 245kw - N62 B44 A
    6 (E63) | 09.2003-08.2010 650 i - 4799ccm, 367pk, 270kw - N62 B48 B
    6 Cabriolet
    6 Cabriolet (E64) | 04.2004-08.2010 645 Ci - 4398ccm, 333pk, 245kw - N62 B44 A
    6 Cabriolet (E64) | 04.2004-08.2010 650 i - 4799ccm, 367pk, 270kw - N62 B48 B
    6 Cabriolet (F12) | 12.2010-06.2018 650 i - 4395ccm, 408pk, 300kw - AR 30587, AR 30550, AR 06202, VM 81 A, AR 67101, AR 06416, N55 B30 A, J8S 711, B1A (XU51C), D9B (XU
    6 Cabriolet (F12) | 12.2010-06.2018 650 i - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 A, N63 B44 B
    6 Cabriolet (F12) | 12.2010-06.2018 650 i xDrive - 4395ccm, 407pk, 300kw - N63 B44 A
    6 Cabriolet (F12) | 12.2010-06.2018 650 i xDrive - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 A, N63 B44 B
    6 Cabriolet (F12) | 12.2010-06.2018 M6 - 4395ccm, 560pk, 412kw - AR 67501, 16 K4F, X 16 SZ, KL, 1Z, AHU, AAA, 17 DR, C 18 XE, 14 K4F, 4A-FE, 1UZ-FE, F3P 682, F3P 76
    6 Cabriolet (F12) | 12.2010-06.2018 M6 Competition - 4395ccm, 575pk, 423kw - S63 B44 B
    6 Cabriolet (F12) | 12.2010-06.2018 M6 Competition - 4395ccm, 600pk, 441kw - S63 B44 B
    6 Coupé
    6 Coupé (F13) | 07.2011-10.2017 650 i - 4395ccm, 408pk, 300kw - AR 30502, AR 30587, AR 30550, AR 06202, VM 81 A, AR 67101, AR 06416, N55 B30 A, J8S 711, B1A (XU51C
    6 Coupé (F13) | 07.2011-10.2017 650 i - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 B
    6 Coupé (F13) | 07.2011-10.2017 650 i xDrive - 4395ccm, 408pk, 300kw - N63 B44 A
    6 Coupé (F13) | 07.2011-10.2017 650 i xDrive - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 B
    6 Coupé (F13) | 07.2011-10.2017 M6 - 4395ccm, 560pk, 412kw - S63 B44 B
    6 Coupé (F13) | 07.2011-10.2017 M6 Competition - 4395ccm, 575pk, 423kw - S63 B44 B
    6 Coupé (F13) | 07.2011-10.2017 M6 Competition - 4395ccm, 600pk, 441kw - S63 B44 B
    6 Gran
    6 Gran Coupe (F06) | 03.2012-10.2018 650 i - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 B
    6 Gran Coupe (F06) | 03.2012-10.2018 650 i xDrive - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 B
    6 Gran Coupe (F06) | 03.2012-10.2018 M6 - 4395ccm, 560pk, 412kw - S63 B44 B
    6 Gran Coupe (F06) | 03.2012-10.2018 M6 Competition - 4395ccm, 575pk, 423kw - S63 B44 B
    6 Gran Coupe (F06) | 03.2012-10.2018 M6 Competition - 4395ccm, 600pk, 441kw - S63 B44 B
    7
    7 (E65, E66, E67) | 07.2001-08.2008 735 i, Li - 3600ccm, 272pk, 200kw - N62 B36 A
    7 (E65, E66, E67) | 07.2001-08.2008 740 i, Li - 4000ccm, 306pk, 225kw - N62 B40 A
    7 (E65, E66, E67) | 07.2001-08.2008 745 d - 4423ccm, 300pk, 220kw - M67 D44 (448D1)
    7 (E65, E66, E67) | 07.2001-08.2008 745 d - 4423ccm, 329pk, 242kw - M67 D44 (448D1)
    7 (E65, E66, E67) | 07.2001-08.2008 745 i, Li - 4398ccm, 333pk, 245kw - N62 B44 A
    7 (E65, E66, E67) | 07.2001-08.2008 750 i, Li - 4799ccm, 367pk, 270kw - N62 B48 B
    7 (F01, F02, F03, F04) | 02.2008-12.2015 750 i, Li - 4395ccm, 408pk, 300kw - N63 B44 A
    7 (F01, F02, F03, F04) | 02.2008-12.2015 750 i, Li - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 B
    7 (F01, F02, F03, F04) | 02.2008-12.2015 750 i, Li xDrive - 4395ccm, 408pk, 300kw - N63 B44 A
    7 (F01, F02, F03, F04) | 02.2008-12.2015 750 i, Li xDrive - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 B
    7 (F01, F02, F03, F04) | 02.2008-12.2015 760 i, Li - 5972ccm, 544pk, 400kw - N74 B60 A
    7 (F01, F02, F03, F04) | 02.2008-12.2015 ActiveHybrid 7 - 4395ccm, 465pk, 342kw - N63 B44 A, 182 A3.000, 182 A8.000, Y5A, AR 67106, AR 67601, LNP
    7 (G11, G12) | 07.2015-06.2022 750 i, Li - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 C
    7 (G11, G12) | 07.2015-06.2022 750 i, Li xDrive - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 C
    7 (G11, G12) | 07.2015-06.2022 750 i, Li xDrive - 4395ccm, 530pk, 390kw - N63 B44 D
    7 (G11, G12) | 07.2015-06.2022 750 Li xDrive - 3982ccm, 449pk, 330kw - N63 B40 B
    8 Cabriolet
    8 Cabriolet (G14, F91) | 11.2018-10.2020 M 850 i xDrive - 4395ccm, 530pk, 390kw - N63 B44 D
    8 Cabriolet (G14, F91) | 11.2018-10.2020 M8 - 4395ccm, 600pk, 441kw - S63 B44 B
    8 Cabriolet (G14, F91) | 11.2018-10.2020 M8 Competition - 4395ccm, 625pk, 460kw - S63 B44 B
    8 Coupé
    8 Coupé (G15, F92) | 07.2018-10.2020 M 850 i xDrive - 4395ccm, 530pk, 390kw - N63 B44 D
    8 Coupé (G15, F92) | 07.2018-10.2020 M8 - 4395ccm, 600pk, 441kw - S63 B44 B
    8 Coupé (G15, F92) | 07.2018-10.2020 M8 Competition - 4395ccm, 625pk, 460kw - S63 B44 B
    8 Gran
    8 Gran Coupe (G16, F93) | 07.2019-10.2020 M 850 i xDrive - 4395ccm, 530pk, 390kw - N63 B44 D
    8 Gran Coupe (G16, F93) | 07.2019-10.2020 M8 - 4395ccm, 600pk, 441kw - S63 B44 B
    8 Gran Coupe (G16, F93) | 07.2019-10.2020 M8 Competition - 4395ccm, 625pk, 460kw - S63 B44 B
    X1
    X1 (E84) | 03.2009-06.2015 sDrive 18 i - 1995ccm, 136pk, 100kw - N46 B20 B, N46 B20 BD
    X1 (E84) | 03.2009-06.2015 sDrive 18 i - 1995ccm, 150pk, 110kw - N46 B20 B, N46 B20 C, N46 B20 CC, N46 B20 CD, N46 B20 E, N46 B20 BD
    X3
    X3 (E83) | 09.2003-12.2011 2.0 i - 1995ccm, 150pk, 110kw - N46 B20 B
    X3 (E83) | 09.2003-12.2011 xDrive 20 i - 1995ccm, 150pk, 110kw - N46 B20 B
    X5
    X5 (E53) | 01.2000-10.2006 4.4 i - 4398ccm, 320pk, 235kw - N62 B44 A
    X5 (E53) | 01.2000-10.2006 4.8 is - 4799ccm, 360pk, 265kw - N62 B48 A
    X5 (E70) | 10.2006-07.2013 4.8 i xDrive - 4799ccm, 355pk, 261kw - N62 B48 B
    X5 (E70) | 10.2006-07.2013 M - 4395ccm, 555pk, 408kw - S63 B44 A
    X5 (E70) | 10.2006-07.2013 xDrive 48 i - 4799ccm, 355pk, 261kw - N62 B48 B
    X5 (E70) | 10.2006-07.2013 xDrive 50 i - 4395ccm, 408pk, 300kw - AR 30502, AR 30587, AR 30550, AR 61101, AR 06202, VM 81 A, AR 67101, AR 06416, N55 B30 A, J8S 711,
    X5 (F15, F85) | 08.2013-07.2018 M - 4395ccm, 575pk, 423kw - S63 B44 B
    X5 (F15, F85) | 08.2013-07.2018 xDrive 50 i - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 B
    X5 (G05, F95) | 08.2018-03.2023 M - 4395ccm, 600pk, 441kw - S63 B44 B
    X5 (G05, F95) | 08.2018-03.2023 M Competition - 4395ccm, 625pk, 460kw - S63 B44 B
    X5 (G05, F95) | 08.2018-03.2023 xDrive 50 i - 4395ccm, 462pk, 340kw - N63 B44 D
    X5 (G05, F95) | 08.2018-03.2023 xDrive M50 i - 4395ccm, 530pk, 390kw - N63 B44 D
    X6
    X6 (E71, E72) | 10.2007-07.2014 ActiveHybrid - 4395ccm, 485pk, 357kw - N57 D30 B, N63 B44 A, 182 A3.000, 182 A8.000, Y5A, AR 67106, AR 67601, LNP, 96V
    X6 (E71, E72) | 10.2007-07.2014 M - 4395ccm, 555pk, 408kw - S63 B44 A
    X6 (E71, E72) | 10.2007-07.2014 xDrive 50 i - 4395ccm, 408pk, 300kw - N63 B44 A
    X6 (E71, E72) | 10.2007-07.2014 xDrive 50 i - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 A
    X6 (F16, F86) | 08.2014-07.2019 M - 4395ccm, 575pk, 423kw - S63 B44 B
    X6 (F16, F86) | 08.2014-07.2019 xDrive 50 i - 4395ccm, 449pk, 330kw - N63 B44 B
    X6 (G06, F96) | 08.2019-03.2023 M - 4395ccm, 600pk, 441kw - S63 B44 B
    X6 (G06, F96) | 08.2019-03.2023 M Competition - 4395ccm, 625pk, 460kw - S63 B44 B
    X6 (G06, F96) | 08.2019-03.2023 xDrive M50 i - 4395ccm, 530pk, 390kw - N63 B44 D
    X7
    X7 (G07) | 03.2019-08.2020 xDrive M 50 i - 4395ccm, 530pk, 390kw - N63 B44 D
    Z4 Roadster
    Z4 Roadster (E85) | 12.2002-02.2009 2.0 i - 1995ccm, 150pk, 110kw - N46 B20 B
    LAND ROVER
    RANGE ROVER
    RANGE ROVER SPORT III (L461) | 04.2022-??? P530 AWD - 4395ccm, 530pk, 390kw - N63B44E(NC10)
    RANGE ROVER V (L460) | 10.2021-??? P530 AWD - 4395ccm, 530pk, 390kw - N63B44E(NC10)
  • Originalnummer

    11 34 0 029 751 BMW
    11 34 7 505 417 (16x) BMW
    11 34 0 039 494 BMW
    11 34 0 054 492 BMW
    LR158347 LAND ROVER
  • Tillverkare

    Viktor Reinz
    Som tillverkare av originaldelar och leverantör av reservdelar tillhandahåller Dana innovativa tätningsteknologier av högsta kvalitet under varumärket Victor Reinz®. Alla delar i det omfattande sortimentet uppfyller de höga standarderna för OEM-kvalitet.

    Dana är en global ledare inom att tillhandahålla högteknologisk drivlina, tätning och värmehanteringsteknik som förbättrar effektiviteten och prestandan hos fordon med både konventionella och alternativa energidrivlinor.
    Dana betjänar tre primära marknader - personbilar, kommersiella lastbilar och terrängutrustning

    Nedan följer ett litet urval ur Danas breda sortiment:
  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    23-10-2026

  • omdömen 1

    • 5 Av: S.Nurmohamed på 27-02-2023

      Beställd men inte installerad än. Kvalitet ser bra ut och toppmärke. Rekommenderas definitivt för N46B20 motor.

Säker betalning