Tillbaka till listan
Champion

Tändstift OE191/T10 Champion

Produktnummer: 1603122

Tillverkare kod: OE191/T10

EAN: 4044197407439

110,14 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer
I lager
Levereras 17-10-2026
Säker betalning

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 2 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: inte tillgänglig via telefon

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer


    Nyckelvidd16 mm
    Tändstift1-jordelektrod
    Gänglängd [mm]19
    Kvalitet/KlassPt GE
    FatmodellLåda
    TändstiftMed en reglerarm
    Platina-mittelektrod
    Teknisk infomation nummerKC10PYPB4
    AnslutningsteknikSAE
    GängmåttM14x1.25
    Förpackningslängd [cm]8,65
    Förpackningsbredd [cm]2,45
    Förpackningshöjd [cm]2,45
    Gnistposition [mm]3
    Garanti2 år
    Dragmoment från [Nm]25
    Motstånd av [kOhm]1
    Motståndskraft mot [kOhm]2
    Åtdragningsmoment till [Nm]30
    Utbuktning [mm]1,5
    Elektrodgap [mm]1

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    BERU Z240
    BERU by DRiV Z240
    136,93 kr
    BERU by DRiV Z343
    CHAMPION OE191/T10 (denna produkt)
    COMLINE 0242236544
    DENSO PK16PR-L11
    99,17 kr
    EUROREPAR 1625936780
    FEBI BILSTEIN 13603
    109,64 kr
    FEBI BILSTEIN 13606
    106,31 kr
    FEBI BILSTEIN 13609
    108,45 kr
    FEBI BILSTEIN 13608
    KAMOKA 7090031
    LYNXauto SP-232
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    MAGNETI MARELLI 062511000078
    MOTAQUIP 0242236544
    RIDEX 686S0022
    STARK SKSP-1990022
    STELLOX 229 713-SX
    TOPRAN 408 496
    TOPRAN 108 954
    WILMINK GROUP WG1501304
    WILMINK GROUP WG1461695
    WILMINK GROUP WG2010223
    WILMINK GROUP WG1487089
    WILMINK GROUP WG2304942
    WILMINK GROUP WG1501303
  • Tillämplighet

    CHRYSLER
    CROSSFIRE
    CROSSFIRE | 07.2003-12.2008 SRT-6 - 3199ccm, 335pk, 246kw - EGZ
    CROSSFIRE Roadster
    CROSSFIRE Roadster | 05.2004-12.2008 SRT-6 - 3199ccm, 335pk, 246kw - EGZ
    HYUNDAI
    COUPE II
    COUPE II (GK) | 01.2001-08.2009 2.7 V6 - 2656ccm, 165pk, 121kw - G6BA
    COUPE II (GK) | 01.2001-08.2009 2.7 V6 - 2656ccm, 167pk, 123kw - G6BA
    EQUUS /
    EQUUS / CENTENNIAL (JS) | 10.1999-03.2009 3.5 - 3497ccm, 211pk, 155kw - G6CU
    EQUUS / CENTENNIAL (JS) | 10.1999-03.2009 4.5 - 4498ccm, 265pk, 195kw - 8A80
    SONATA IV
    SONATA IV (EF) | 03.1998-11.2004 2.0 16V - 1997ccm, 131pk, 96kw - G4JP
    SONATA IV (EF) | 03.1998-11.2004 2.7 V6 - 2656ccm, 173pk, 127kw - G6BA
    TERRACAN
    TERRACAN (HP) | 06.2001-12.2006 3.5 i V6 4WD - 3497ccm, 194pk, 143kw - G6CU
    TERRACAN (HP) | 06.2001-12.2006 3.5 i V6 4WD - 3497ccm, 200pk, 147kw - G6CU
    TRAJET
    TRAJET (FO) | 06.2000-07.2008 2.0 - 1997ccm, 136pk, 100kw - G4JP
    TRAJET (FO) | 06.2000-07.2008 2.7 V6 - 2656ccm, 173pk, 127kw - G6BA
    TRAJET Skåpbil/minivan
    TRAJET Skåpbil/minivan (FO) | 09.1999-07.2008 CVVT - 2656ccm, 173pk, 127kw - G6BA
    XG
    XG (XG) | 12.1998-12.2005 250 - 2493ccm, 163pk, 120kw - G6BV
    XG (XG) | 12.1998-12.2005 3.0 - 2972ccm, 208pk, 153kw - G6CT
    XG (XG) | 12.1998-12.2005 350 - 3497ccm, 197pk, 145kw - G6CU
    XG Sedan
    XG Sedan | 09.2000-09.2005 250 - 2493ccm, 167pk, 123kw - G6BV
    XG Sedan | 09.2000-09.2005 300 - 2972ccm, 194pk, 143kw - G6CT
    ISUZU
    TROOPER III
    TROOPER III | 05.1998-08.2004 3.5 V6 24V AWD - 3494ccm, 215pk, 158kw - 6VE1
    TROOPER III Terrängbil öppen | 04.2000-08.2004 3.5 V6 24V - 3494ccm, 215pk, 158kw - 6VE1
    KIA
    MAGENTIS I
    MAGENTIS I (GD, MS) | 05.2001-09.2005 2.5 V6 - 2493ccm, 169pk, 124kw - G6BV
    OPIRUS
    OPIRUS (GH) | 09.2003-10.2012 3.5 - 3497ccm, 203pk, 149kw - G6CU
    SORENTO I
    SORENTO I (JC) | 08.2002-12.2011 3.5 V6 4WD - 3497ccm, 194pk, 143kw - G6CU
    MERCEDES-BENZ
    C-KLASS
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 240 (202.026) - 2398ccm, 170pk, 125kw - M 112.910
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 280 (202.029) - 2799ccm, 197pk, 145kw - M 112.920
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 43 AMG (202.033) - 4266ccm, 306pk, 225kw - M 113.944
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 240 (203.061) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.912
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 240 4-matic (203.081) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.916
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 320 (203.064) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.946
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 320 4-matic (203.084) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.953
    C-KLASS Sportcoupe
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 320 (203.764) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.946
    C-KLASS T-Model
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 240 T (202.086) - 2398ccm, 170pk, 125kw - M 112.910
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 240 T (202.088) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.915
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 280 T (202.089) - 2799ccm, 197pk, 145kw - M 112.920
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 43 AMG (202.093) - 4266ccm, 306pk, 225kw - M 113.944
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 240 (203.261) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.912
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 240 4-matic (203.281) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.916
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 320 (203.264) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.946
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 320 4-matic (203.284) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.953
    CLK
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 320 (208.365) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.940
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 430 (208.370) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.943
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 55 AMG (208.374) - 5439ccm, 347pk, 255kw - M 113.981, M 113.984
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 240 (209.361) - 2597ccm, 163pk, 120kw - M 112.912
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 240 (209.361) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.912
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 320 (209.365) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.955
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 500 (209.375) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.968
    CLK Cabriolet
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 320 (208.465) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.940
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 430 (208.470) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.943
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 55 AMG (208.474) - 5439ccm, 347pk, 255kw - M 113.981, M 113.984
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 240 (209.461) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.912
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 320 (209.465) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.955
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 500 (209.475) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.968
    CLS
    CLS (C219) | 10.2004-12.2010 CLS 500 (219.375) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.967
    E-KLASS
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 240 (210.061) - 2398ccm, 170pk, 125kw - M 112.911
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 240 (210.062) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.914
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 280 (210.063) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.921
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 280 4-matic (210.081) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.921
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 320 (210.065) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.941
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 320 4-matic (210.082) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.941
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 430 (210.070) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.940
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 430 4-matic (210.083) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.940
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 50 AMG (210.072) - 4973ccm, 347pk, 255kw - M 119.985 (AMG 5.0)
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 55 AMG (210.074) - 5439ccm, 354pk, 260kw - M 113.980
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 240 (211.061) - 2597ccm, 163pk, 120kw - M 112.913
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 240 (211.061) - 2597ccm, 177pk, 130kw - M 112.913, M 112.917
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 240 4-matic (211.080) - 2597ccm, 177pk, 130kw - M 112.917
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 320 (211.065) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.949
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 320 4-matic (211.082) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.954
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 500 (211.070) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.967
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 500 4-matic (211.083) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.969
    E-KLASS Flak/chassi
    E-KLASS Flak/chassi (VF210) | 06.1996-12.2002 E 280 (210.663) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.921
    E-KLASS T-Model
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 240 T (210.261) - 2398ccm, 170pk, 125kw - M 112.911
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 240 T (210.262) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.914
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 280 T (210.263) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.921
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 280 T 4-matic (210.281) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.921
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 320 T (210.265) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.941
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 320 T 4-matic (210.282) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.941
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 430 T (210.270) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.940
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 430 T 4-matic (210.283) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.940
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 55 T AMG (210.274) - 5439ccm, 354pk, 260kw - M 113.980
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 240 T (211.261) - 2597ccm, 163pk, 120kw - M 112.913
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 240 T (211.261) - 2597ccm, 177pk, 130kw - M 112.913
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 240 T 4-matic (211.280) - 2597ccm, 177pk, 130kw - M 112.917
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 320 T (211.265) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.949
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 320 T 4-matic (211.282) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.954
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 500 T (211.270) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.967
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 500 T 4-matic (211.283) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.969
    G-KLASS
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 320 (463.232, 463.233, 463.244, 463.245) - 3199ccm, 215pk, 158kw - M 112.945
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 500 (463.247, 463.248, 463.249, 463.240, 463.241) - 4966ccm, 296pk, 218kw - M 113.962
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 500 (463.249) - 4966ccm, 292pk, 215kw - M 113.962
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 55 AMG (463.243, 463.246) - 5439ccm, 354pk, 260kw - M 113.982
    G-KLASS Cabrio
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 G 320 (463.209, 463.250) - 3199ccm, 215pk, 158kw - M 112.945
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 G 500 (463) - 4966ccm, 296pk, 218kw - M 113.962
    M-KLASS
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 320 (163.154) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.942
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 350 (163.157) - 3724ccm, 235pk, 173kw - M 112.970
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 350 (163.157) - 3724ccm, 245pk, 180kw - M 112.970
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 430 (163.172) - 4266ccm, 272pk, 200kw - M 113.942
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 500 (163.175) - 4966ccm, 292pk, 215kw - M 113.964, M 113.965
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 55 AMG (163.174) - 5439ccm, 347pk, 255kw - M 113.981
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 500 4-matic (164.175) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.964
    R-KLASS
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 500 4-matic (251.075, 251.175) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.971
    S-KLASS
    S-KLASS (W140) | 02.1991-10.1998 400 SE, SEL/S420 (140.042, 140.043) - 4196ccm, 286pk, 210kw - M 119.971
    S-KLASS (W140) | 02.1991-10.1998 600 SE, SEL (140.056, 140.057) - 5987ccm, 408pk, 300kw - M 120.980
    S-KLASS (W140) | 02.1991-10.1998 S 420 (140.042, 140.043) - 4196ccm, 279pk, 205kw - M 119.971, M 119.981
    S-KLASS (W140) | 02.1991-10.1998 S 500 (140.050, 140.051) - 4973ccm, 320pk, 235kw - M 119.970, M 119.980
    S-KLASS (W140) | 02.1991-10.1998 S 600 (140.056, 140.057) - 5987ccm, 394pk, 290kw - M 120.980, M 120.982
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 280 (220.063, 220.163) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.922
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 320 (220.065, 220.165) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.944
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 350 4-matic (220.087, 220.187) - 3724ccm, 245pk, 180kw - M 112.975
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 350, S 350 L (220.067, 220.167) - 3724ccm, 245pk, 180kw - M 112.972
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 430 4-matic (220.083, 220.183) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.948
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 430, S 430 L (220.070, 220.170) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.941
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 500 (220.075, 220.175, 220.875) - 4966ccm, 299pk, 220kw - M 113.960
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 500 4-matic (220.084, 220.184) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.966
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 500, S 500 L (220.075, 220.175, 220.875) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.960, M 113.966
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 55 AMG (220.073, 220.173) - 5439ccm, 360pk, 265kw - M 113.986
    S-KLASS Coupé
    S-KLASS Coupé (C140) | 07.1992-12.1999 SEC/CL 420 (140.063) - 4196ccm, 279pk, 205kw - M 119.971, M 119.981
    S-KLASS Coupé (C140) | 07.1992-12.1999 SEC/CL 600 (140.076) - 5987ccm, 394pk, 290kw - M 120.980, M 120.982
    S-KLASS Coupé (C215) | 03.1999-03.2006 CL 500 (215.375) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.960
    S-KLASS Coupé (C215) | 03.1999-03.2006 CL 55 AMG (215.373) - 5439ccm, 360pk, 265kw - M 113.986
    SL
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 280 (129.059) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.923
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 320 (129.064) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.943
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 500 (129.067) - 4973ccm, 320pk, 235kw - M 119.972, M 119.982
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 500 (129.068) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.961
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 55 AMG - 5439ccm, 354pk, 260kw - M 113.985
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 60 AMG (129.067) - 5956ccm, 381pk, 280kw - M 119.982 (AMG 6.0), M 119.972 (AMG 6.0)
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 600 (129.076) - 5987ccm, 394pk, 290kw - M 120.981, M 120.983
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 600 SL (129.076) - 5987ccm, 408pk, 300kw - M 120.981, M 120.983
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 SL 73 AMG (129.076) - 7291ccm, 525pk, 386kw - M 120.AMG
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 350 (230.467) - 3724ccm, 245pk, 180kw - M 112.973
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 500 (230.475) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.963
    SLK
    SLK (R170) | 09.1996-04.2004 320 (170.465) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.947
    SLK (R171) | 03.2004-12.2011 55 AMG (171.473) - 5439ccm, 400pk, 294kw - M 113.989
    VIANO
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 3.2 (639.711, 639.811, 639.813) - 3199ccm, 190pk, 140kw - M 112.951
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 3.2 (639.713, 639.813, 639.815) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.951
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 3.7 (639.811, 639.813, 639.815) - 3724ccm, 224pk, 165kw - M 112.976
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 3.7 (639.815) - 3724ccm, 231pk, 170kw - M 112.976
    VITO /
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 119 (639.601, 639.603, 639.605) - 3199ccm, 190pk, 140kw - M 112.951
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 122 (639.601, 639.603, 639.605) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.951
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 123 (639.601) - 3724ccm, 231pk, 170kw - M 112.976
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 123 (639.601, 639.603, 639.605) - 3724ccm, 224pk, 165kw - M 112.976
    VITO Buss
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 119 (639.701, 639.703, 639.705) - 3199ccm, 190pk, 140kw - M 112.951
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 122 (639.701, 639.703, 639.705) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.951
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 123 (639.701) - 3724ccm, 231pk, 170kw - M 112.976
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 123 (639.701, 639.703, 639.705) - 3724ccm, 224pk, 165kw - M 112.976
    NISSAN
    MAXIMA /
    MAXIMA / MAXIMA QX V (A33) | 03.2000-11.2003 2.5 V6 24V - 2496ccm, 209pk, 154kw - VQ25DE
    OPEL
    FRONTERA B
    FRONTERA B (U99) | 09.1998-07.2004 2.2 i (6B_ZC, 6B_VF, 6B_66, 6B_76) - 2198ccm, 136pk, 100kw - X 22 SE, Y 22 SE
    FRONTERA B (U99) | 09.1998-07.2004 3.2 i (6B1VF, 6B1_6) - 3165ccm, 205pk, 151kw - Y 32 NE
    MONTEREY A
    MONTEREY A (M92) | 08.1991-07.1998 3.2 (UBS25D, UBS25G) - 3165ccm, 177pk, 130kw - 6VD1 (SOHC)
    MONTEREY B
    MONTEREY B (M98) | 07.1998-08.1999 3.5 V6 24V (UBS26D, UBS26G) - 3494ccm, 215pk, 158kw - 6 VE1
    PUCH
    G-MODELL
    G-MODELL (W463) | 06.1989-03.2001 G 500 (463.240, 463.241) - 4966ccm, 296pk, 218kw - M 113.962
    G-MODELL (W463) | 06.1989-03.2001 G 55 AMG (463.240, 463.241) - 5439ccm, 354pk, 260kw - M 113.982
    SSANGYONG
    KORANDO
    KORANDO (KJ) | 12.1996-11.2006 2.3 - 2295ccm, 140pk, 103kw - M 111.970
    KORANDO Cabrio
    KORANDO Cabrio (KJ) | 06.1997-11.2006 2.3 - 2295ccm, 140pk, 103kw - E23M161
    SUZUKI
    GRAND VITARA
    GRAND VITARA II (JT, TE, TD) | 04.2005-02.2015 2.0 Allhjulsdrift (TD54V, JB420) - 1995ccm, 140pk, 103kw - J20A
    TOYOTA
    ARISTO
    ARISTO (_S16_) | 08.1997-09.2004 3.0 (JZS160) - 2997ccm, 231pk, 170kw - 2JZ-GE
    CHASER
    CHASER (_X10_) | 10.1996-05.2001 2.5 (JZX100_, JZX100) - 2491ccm, 200pk, 147kw - 1JZ-GE
    CRESTA V
    CRESTA V Sedan (_X10_) | 10.1996-09.2001 2.5 VVTi (JZX100) - 2491ccm, 200pk, 147kw - 1JZ-GE
    VOLKSWAGEN
    VENTO
    VENTO (1H2) | 11.1991-09.1998 2.8 VR6 - 2792ccm, 163pk, 120kw - AAA
  • Originalnummer

    003 159 96 03 MERCEDES-BENZ
    A 004 159 19 03 26 MERCEDES-BENZ
    A 004 159 19 03 MERCEDES-BENZ
    050 981 67 AA MERCEDES-BENZ
    A 003 159 94 03 MERCEDES-BENZ
    18817 11051 KIA
    18817 11051 HYUNDAI
    A 004 159 50 03 MERCEDES-BENZ
    97170268 OPEL
    97125969 OPEL
    97125969 ISUZU
    4796779 CHRYSLER
    A 003 159 66 03 MERCEDES-BENZ
    A 003 159 96 03 MERCEDES-BENZ
    22401-AA371 SUBARU
    7700273698 RENAULT
    92063303 OPEL
    003 159 66 03 MERCEDES-BENZ
    101 000 035 AH VW
    A 003 159 81 03 MERCEDES-BENZ
    12 14 462 OPEL
    003 159 94 03 MERCEDES-BENZ
    003 159 81 03 MERCEDES-BENZ
    004 159 19 03 MERCEDES-BENZ
    004 159 50 03 MERCEDES-BENZ
    0031598603 MERCEDES-BENZ
    0041591903 MERCEDES-BENZ
    1214461 OPEL
    97170268 VAUXHALL
    0031599403 MERCEDES-BENZ
    0031596603 MERCEDES-BENZ
    0031598103 MERCEDES-BENZ
    97125969 VAUXHALL
    BOC1093002037 BAIC
    1881711051 KIA
    1214017 OPEL
    0041595003 MERCEDES-BENZ
    BPY118110N1 HAIMA (FAW)
    8971702680 ISUZU
    92063303 VAUXHALL
    97170268 ISUZU
    0041590903 MERCEDES-BENZ
    1881711051 HYUNDAI
    1214462 OPEL
    8971259690 ISUZU
  • Tillverkare

    Champion
    I över 100 år har det ikoniska varumärket Champion® varit världsledande inom tillverkning av tändstift för alla typer av förbränningsmotorer. Från innovativ flygteknik till dominansen av motorsport, Champion®-märket har varit en del av utvecklingen av alla typer av motorer. En kraftfull symbol för kvalitet som drivs av prestanda, denna erfarenhet och hängivenhet har lett till designförbättringar som optimerar prestandan för varje tändstift vi tillverkar.

    Champion® använder en egenutvecklad metod för att designa hela sortimentet av tändstift för fordonsindustrin. Från användningen av iridium och ädelmetallteknologier till F.I.S.S. motståndsteknik och MLR™-teknik. Champion® designar och tillverkar tändstift i en mängd olika material och design för att erbjuda ett komplett utbud av tändningar och tändstift med längre livslängd, och direkta OE-ersättningar.

    Beprövad expertis inom design och tillverkning av OE-delar och delsystem för världens största biltillverkare, och rekordstora framgångar, omvandlas till innovativa underhållslösningar för professionella reparationstekniker, gör-det-själv- och prestationsentusiaster.

  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    17-10-2026

Säker betalning