Tillbaka till listan
Denso

Tändstift Nickel KJ16CR-U11 Denso

  • Tändstift Nickel KJ16CR-U11 Denso
  • Tändstift Nickel KJ16CR-U11 Denso, miniatyr 2
  • Tändstift Nickel KJ16CR-U11 Denso, miniatyr 3
  • Tändstift Nickel KJ16CR-U11 Denso, miniatyr 4

Produktnummer: 0660861

Tillverkare kod: KJ16CR-U11

EAN: 42511033115

38,65 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer
I lager
Levereras 16-10-2026
Säker betalning

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 2 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: 08-446 81 232

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer


    Anslutning tändstift: Fast
    Massa elektrod: Nikkel

    Nyckelvidd16 mm
    Tändstift1-jordelektrod
    Gänglängd [mm]19
    TändstiftNickel-mittelektrod
    AnslutningsteknikSolid SAE
    Vridmoment [Nm]22
    GängmåttM14x1.25
    Vikt [g]43
    Garanti2 år
    Diameter [mm]14
    Elektrodgap [mm]1,1
    Bruttovikt [g]46
    alternativ artikelK16TT

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    A.Z. Meisterteile AZMT-49-041-1004
    BERU Z158
    BOSCH 0 242 236 542
    62,30 kr
    CHAMPION OE154/T10
    62,79 kr
    DENSO K16TT
    46,61 kr
    DENSO IK16L
    127,58 kr
    DENSO IK16TT
    DENSO KJ16CR-U11 (denna produkt)
    FEBI BILSTEIN 13432
    34,15 kr
    KAMOKA 7090535
    LUCAS LSP074
    LYNXauto SP-147
    MAGNETI MARELLI 062509000023
    NGK 91763
    76,00 kr
    NGK 2262
    75,56 kr
    Omnicraft 2311166
    RIDEX 686S0031P
    RIDEX 686S0031
    STARK SKSP-1990030
    TATSUMI THS4005
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    WILMINK GROUP WG1461606
    WILMINK GROUP WG1461659
    WILMINK GROUP WG2170744
    WILMINK GROUP WG2010207
    WILMINK GROUP WG1486977
    WILMINK GROUP WG2304942
    WILMINK GROUP WG1487028
    WILMINK GROUP WG1487089
    WILMINK GROUP WG1461484
    WILMINK GROUP WG2162478
    WILMINK GROUP WG1501303
    WILMINK GROUP WG1486926
    WILMINK GROUP WG2010223
    WILMINK GROUP WG2009716
    WILMINK GROUP WG1487247
    WILMINK GROUP WG1487176
    WILMINK GROUP WG1461695
    WILMINK GROUP WG1487251
    WILMINK GROUP WG1501304
    goCORE GCF860034
  • Tillämplighet

    CHRYSLER
    SEBRING
    SEBRING (JS) | 09.2006-12.2010 2.0 VVT - 1998ccm, 156pk, 115kw - ECN
    SEBRING (JS) | 09.2006-12.2010 2.4 VVT - 2360ccm, 170pk, 125kw - ED3, EDG
    SEBRING Cabriolet
    SEBRING Cabriolet (JS) | 05.2007-12.2010 2.4 VVT - 2360ccm, 170pk, 125kw - ED3
    DODGE
    AVENGER
    AVENGER | 06.2007-12.2014 2.0 - 1998ccm, 156pk, 115kw - ECN
    AVENGER | 06.2007-12.2014 2.4 - 2360ccm, 175pk, 129kw - ED3, EDG
    CALIBER
    CALIBER | 06.2006-11.2011 2.4 - 2359ccm, 170pk, 125kw - ED3
    CALIBER | 06.2006-11.2011 2.4 AWD - 2359ccm, 170pk, 125kw - ED3
    JOURNEY
    JOURNEY | 06.2008-12.2015 2.4 - 2360ccm, 170pk, 125kw - ED3, EDG
    JOURNEY | 06.2008-12.2015 2.4 - 2360ccm, 175pk, 129kw - ED3, EDG
    FIAT
    FREEMONT
    FREEMONT (345_) | 08.2011-12.2016 2.4 - 2360ccm, 170pk, 125kw - ED3, EDG
    HONDA
    ACCORD VI
    ACCORD VI (CK, CG, CH, CF, CL) | 03.1997-06.2003 1.6 LS (CG7) - 1590ccm, 107pk, 79kw - D16B7
    HYUNDAI
    ELANTRA IV
    ELANTRA IV Sedan (HD) | 11.2005-12.2011 1.6 CVVT - 1591ccm, 122pk, 90kw - G4FC
    i20 I
    i20 I (PB, PBT) | 08.2008-12.2015 1.6 - 1591ccm, 126pk, 93kw - G4FC
    i30
    i30 (FD) | 10.2007-11.2011 1.4 - 1396ccm, 105pk, 77kw - G4FA
    i30 (FD) | 10.2007-11.2011 1.4 - 1396ccm, 109pk, 80kw - G4FA
    i30 (FD) | 10.2007-11.2011 1.6 - 1591ccm, 116pk, 85kw - G4FC
    i30 (FD) | 10.2007-11.2011 1.6 - 1591ccm, 122pk, 90kw - G4FC
    i30 (FD) | 10.2007-11.2011 1.6 - 1591ccm, 126pk, 93kw - G4FC
    i30 Kombi
    i30 Kombi (FD) | 10.2007-06.2012 1.4 - 1396ccm, 105pk, 77kw - G4FA
    i30 Kombi (FD) | 10.2007-06.2012 1.6 - 1591ccm, 116pk, 85kw - G4FC
    i30 Kombi (FD) | 10.2007-06.2012 1.6 - 1591ccm, 122pk, 90kw - G4FC
    i30 Kombi (FD) | 10.2007-06.2012 1.6 - 1591ccm, 126pk, 93kw - G4FC
    JEEP
    COMPASS
    COMPASS (MK49) | 08.2006-??? 2.0 - 1998ccm, 156pk, 115kw - ECN
    COMPASS (MK49) | 08.2006-??? 2.4 - 2360ccm, 170pk, 125kw - ED3, EDG
    COMPASS (MK49) | 08.2006-??? 2.4 4x4 - 2360ccm, 170pk, 125kw - ED3
    PATRIOT
    PATRIOT (MK74) | 02.2007-12.2017 2.4 - 2360ccm, 170pk, 125kw - ED3, EDG
    PATRIOT (MK74) | 02.2007-12.2017 2.4 4x4 - 2360ccm, 170pk, 125kw - ED3, EDG
    PATRIOT (MK74) | 02.2007-12.2017 2.4 Eco + 4x4 - 2360ccm, 170pk, 125kw - ED3
    KIA
    CEE'D Halvkombi
    CEE'D Halvkombi (ED) | 12.2006-12.2012 1.4 - 1396ccm, 105pk, 77kw - G4FA
    CEE'D Halvkombi (ED) | 12.2006-12.2012 1.4 - 1396ccm, 109pk, 80kw - G4FA
    CEE'D Halvkombi (ED) | 12.2006-12.2012 1.6 - 1591ccm, 115pk, 85kw - G4FC
    CEE'D Halvkombi (ED) | 12.2006-12.2012 1.6 - 1591ccm, 122pk, 90kw - G4FC
    CEE'D Halvkombi (ED) | 12.2006-12.2012 1.6 - 1591ccm, 126pk, 93kw - G4FC
    CEE'D SW
    CEE'D SW (ED) | 07.2007-12.2012 1.4 - 1396ccm, 109pk, 80kw - G4FA
    CEE'D SW (ED) | 07.2007-12.2012 1.6 - 1591ccm, 115pk, 85kw - G4FC
    CEE'D SW (ED) | 07.2007-12.2012 1.6 - 1591ccm, 122pk, 90kw - G4FC
    CEE'D SW (ED) | 07.2007-12.2012 1.6 - 1591ccm, 126pk, 93kw - G4FC
    CERATO I
    CERATO I Halvkombi (LD) | 03.2004-06.2009 1.6 - 1591ccm, 122pk, 90kw - G4FC
    CERATO I Sedan (LD) | 04.2004-12.2009 1.6 - 1591ccm, 122pk, 90kw - G4FC
    PRO CEE'D
    PRO CEE'D (ED) | 02.2008-02.2013 1.4 - 1396ccm, 105pk, 77kw - G4FA
    PRO CEE'D (ED) | 02.2008-02.2013 1.4 - 1396ccm, 109pk, 80kw - G4FA
    PRO CEE'D (ED) | 02.2008-02.2013 1.6 - 1591ccm, 122pk, 90kw - G4FC
    PRO CEE'D (ED) | 02.2008-02.2013 1.6 - 1591ccm, 126pk, 93kw - G4FC
    MAZDA
    323 F
    323 F VI Halvkombi (BJ) | 09.1998-05.2004 2.0 (BJFW) - 1991ccm, 131pk, 96kw - FS7E, FS7G
    626 III
    626 III (GD) | 06.1987-05.1992 2.2 12V 4WD (GD102) - 2184ccm, 115pk, 85kw - F2
    626 IV
    626 IV Hatchback (GE) | 08.1991-04.1997 2.5 24V (GE5P) - 2497ccm, 163pk, 120kw - KL
    626 IV Hatchback (GE) | 08.1991-04.1997 2.5 24V (GE5P) - 2497ccm, 165pk, 121kw - KL
    929 III
    929 III (HC) | 05.1987-06.1991 3.0 (HCSS) - 2954ccm, 190pk, 140kw - JE
    929 III (HC) | 05.1987-06.1991 3.0 i (HCSS) - 2954ccm, 167pk, 123kw - JE3
    929 IV
    929 IV (HD) | 12.1990-03.1996 3.0 - 2954ccm, 167pk, 123kw - JE34, JE35
    B-SERIE
    B-SERIE (UF) | 01.1985-06.1999 2.6 12V 4WD (UFY0) - 2606ccm, 122pk, 90kw - G6MPV
    MPV I
    MPV I (LV) | 09.1988-09.1999 3.0 - 2954ccm, 152pk, 112kw - JE94
    MPV I (LV) | 09.1988-09.1999 3.0 4WD - 2954ccm, 152pk, 112kw - JE94
    MPV I (LV) | 09.1988-09.1999 3.0 i V6 (LV10, LV12, LV521, LV321) - 2954ccm, 154pk, 113kw - JE96
    MPV I (LV) | 09.1988-09.1999 3.0 i V6 (LVEW) - 2954ccm, 148pk, 109kw - JE94, JE96
    MPV II
    MPV II (LW) | 09.1999-12.2006 2.0 (LWEW) - 1991ccm, 120pk, 88kw - FS
    MPV II (LW) | 09.1999-12.2006 2.0 (LWEW) - 1991ccm, 122pk, 90kw - FS-DS
    MX-6
    MX-6 (GD) | 09.1992-01.1997 2.5 - 2497ccm, 166pk, 122kw - KL
    MX-6 (GE) | 02.1992-09.1997 2.5 24V - 2497ccm, 167pk, 123kw - KL
    MX-6 (GE) | 02.1992-09.1997 2.5 24V (GE10L) - 2497ccm, 165pk, 121kw - KL
    MX-6 (GE) | 02.1992-09.1997 2.5 i 24V (GE20L) - 2497ccm, 163pk, 120kw - KL
    PREMACY
    PREMACY (CP) | 07.1999-03.2005 1.9 (CP10P) - 1840ccm, 114pk, 84kw - FP
    PREMACY (CP) | 07.1999-03.2005 2.0 (CP10S) - 1991ccm, 131pk, 96kw - FS7E, FS7G
    XEDOS 9
    XEDOS 9 (TA) | 07.1993-07.2000 2.5 24V (TA5P) - 2497ccm, 167pk, 123kw - KL
    XEDOS 9 (TA) | 07.1993-07.2000 2.5 V6 (TA5P) - 2497ccm, 163pk, 120kw - KL
  • Originalnummer

    4606823AB CHRYSLER
    98079-5514G HONDA
    18829-11050 HYUNDAI
    5-86003122-0 ISUZU
    SP0ZFR5F11 JEEP
    MD362097 MITSUBISHI
    MD362098 MITSUBISHI
    MD363621 MITSUBISHI
    F287 18 110 MAZDA
    F293 18 110 MAZDA
    F294 18 110 MAZDA
    F288 18 110 MAZDA
    F292 18 110 MAZDA
  • Tillverkare

    Denso

    DENSO Europe B.V.:s dedikerade eftermarknadsavdelning ger OE-kvalitet, DENSO bildelarprogram till distributörer, grossister och verkstäder över hela Europa. Deras program är noggrant utvalda av produktledningsteam för att leverera avancerad OE-kvalitet för bilister, plus vinstpotential, kvalitet och valmöjligheter för kunderna. De levererar också extra värde genom sitt växande nätverk av nationella eftermarknadsförsäljningskontor, lager, teknisk rådgivning, utbildningsseminarier, marknadsföringsmaterial och servicenätverk.

  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    16-10-2026

Säker betalning