Tillbaka till listan
Viktor Reinz

Packbox, vevaxel 81-34367-00 Viktor Reinz

5 5/5 (1 översyn)

Produktnummer: 1184270

Tillverkare kod: 81-34367-00

EAN: 4026634448366

74,36 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer
I lager
Levereras 30-10-2026
Säker betalning

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 2 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: 08-446 81 232

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer


    MaterialPTFE (polytetrafluoretylen)
    ACM (polyakryl-gummi)
    Ytterdiameter [mm]47
    Innerdiameter [mm]32
    Kompletteringsartikel/tilläggsinfo 2Med monteringshylsa
    Garanti2 år
    Typ radielll axeltätningA SL
    RäffeltypHögertvinnad
    Höjd [mm]10

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    A.Z. Meisterteile AZMT-40-050-1160
    AJUSA 15087000
    265,47 kr
    AUTLOG WD1501
    CORTECO 20026413B
    74,58 kr
    Dr.Motor Automotive DRM02227
    ELRING 129.780
    79,57 kr
    ETG Automotive 72402700
    FAI AutoParts OS1320
    FEBI BILSTEIN 38238
    113,84 kr
    GLASER P77181-01
    GUARNITAUTO 991318-6900
    INA 413 0102 10
    JP GROUP 1119500800
    KAMOKA 8707030
    LUCAS LEG0053SC
    LYNXauto SO-0044
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    MAXGEAR 70-0362
    MTR 13310333
    NTY NUP-WW-011
    PAYEN NA5124
    112,91 kr
    SWAG 30 93 8238
    TOPRAN 109 382
    31,61 kr
    TRISCAN 8550 10051
    VIKTOR REINZ 81-34367-00 (denna produkt)
    WILMINK GROUP WG1226510
    WILMINK GROUP WG1086403
    WILMINK GROUP WG1177355
    WILMINK GROUP WG1103937
    WILMINK GROUP WG1751942
    WILMINK GROUP WG1780133
    WILMINK GROUP WG1004754
    WILMINK GROUP WG2135327
  • Tillämplighet

    AUDI
    A1
    A1 (8X1, 8XK) | 05.2010-10.2018 1.2 TFSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    A1 Sportback
    A1 Sportback (8XA, 8XF) | 09.2011-10.2018 1.2 TFSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    A3
    A3 (8P1) | 05.2003-08.2012 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    A3 Cabriolet
    A3 Cabriolet (8P7) | 04.2008-05.2013 1.2 TFSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    A3 Sportback
    A3 Sportback (8PA) | 09.2004-03.2013 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    A4 B5
    A4 B5 (8D2) | 11.1994-09.2001 1.8 - 1781ccm, 125pk, 92kw - ADR, APT, ARG, AVV
    A4 B5 (8D2) | 11.1994-09.2001 1.8 quattro - 1781ccm, 125pk, 92kw - ADR, APT, ARG
    A4 B5 (8D2) | 11.1994-09.2001 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - AEB, ANB, APU, ARK, AWT
    A4 B5 (8D2) | 11.1994-09.2001 1.8 T quattro - 1781ccm, 150pk, 110kw - AEB, ANB, APU, ARK, AWT, ATW
    A4 B5 Avant (8D5) | 11.1994-09.2001 1.8 - 1781ccm, 125pk, 92kw - 9HR (DV6C), RHH (DW10CTED4), J4B, J6A, 4GA, 4GB, 4GC, 1Z, AGG, AHU, 223 A9.000, ALE, AEX, AEE, APQ,
    A4 B5 Avant (8D5) | 11.1994-09.2001 1.8 quattro - 1781ccm, 125pk, 92kw - 9HR (DV6C), RHH (DW10CTED4), J4B, J6A, 4GA, 4GB, 4GC, ABC, 1Z, AGG, AHU, 223 A9.000, ALE, AEX, AEE,
    A4 B5 Avant (8D5) | 11.1994-09.2001 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - 9HR (DV6C), RHH (DW10CTED4), J4B, J6A, 4GA, 4GB, 4GC, 1Z, AGG, AHU, 223 A9.000, ALE, AEX, AEE, APQ,
    A4 B5 Avant (8D5) | 11.1994-09.2001 1.8 T quattro - 1781ccm, 150pk, 110kw - 9HR (DV6C), RHH (DW10CTED4), J4B, J6A, 4GA, 4GB, 4GC, ABC, 1Z, AGG, AHU, 223 A9.000, ALE, AEX, AEE,
    A6 C5
    A6 C5 (4B2, 4B4) | 01.1997-01.2005 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - HC, N57 D30 B, RF, C1J 760, C1J 764, F2N 708, F2N 710, F2N 798, 4A-FE, HEE, BP, 8140.47R, 8140.67,
    A6 C5 (4B2, 4B4) | 01.1997-01.2005 1.8 T quattro - 1781ccm, 150pk, 110kw - AR 30502, AR 30587, AR 30550, AR 61101, AR 06202, VM 81 A, AR 67101, AR 06416, FUAA, N55 B30 A, NGA
    A6 C5 Avant (4B5, 4B6) | 12.1997-01.2005 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - S14 B23 (234EA), H, 161A (XUD7), DHY (XUD9TE/Y), KFX (TU3JP), LFZ (XU7JP), DJY (XUD9A), NFZ (TU5JP)
    A6 C5 Avant (4B5, 4B6) | 12.1997-01.2005 1.8 T quattro - 1781ccm, 150pk, 110kw - S14 B23 (234EA), H, 161A (XUD7), DHY (XUD9TE/Y), KFX (TU3JP), LFZ (XU7JP), DJY (XUD9A), NFZ (TU5JP)
    SEAT
    ALTEA
    ALTEA (5P1) | 03.2004-07.2015 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    ALTEA XL
    ALTEA XL (5P5, 5P8) | 10.2006-07.2015 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    IBIZA IV
    IBIZA IV (6J5, 6P1) | 03.2008-06.2017 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    IBIZA IV (6J5, 6P1) | 03.2008-06.2017 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    IBIZA IV SC (6J1, 6P5) | 06.2008-12.2016 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    IBIZA IV SC (6J1, 6P5) | 06.2008-12.2016 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    IBIZA IV ST (6J8, 6P8) | 03.2010-07.2016 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    IBIZA IV ST (6J8, 6P8) | 03.2010-07.2016 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    LEON
    LEON (1P1) | 05.2005-08.2013 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    TOLEDO IV
    TOLEDO IV (KG3) | 07.2012-04.2019 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    TOLEDO IV (KG3) | 07.2012-04.2019 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    SKODA
    FABIA II
    FABIA II (542) | 12.2006-12.2014 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    FABIA II (542) | 12.2006-12.2014 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    FABIA II Combi (545) | 10.2007-12.2014 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    FABIA II Combi (545) | 10.2007-12.2014 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    OCTAVIA II
    OCTAVIA II (1Z3) | 02.2004-06.2013 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    OCTAVIA II Combi (1Z5) | 02.2004-06.2013 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    RAPID
    RAPID (NH3, NK3, NK6) | 07.2012-03.2022 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    RAPID (NH3, NK3, NK6) | 07.2012-03.2022 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    RAPID Spaceback
    RAPID Spaceback (NH1) | 07.2012-12.2019 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    RAPID Spaceback (NH1) | 07.2012-12.2019 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    ROOMSTER
    ROOMSTER (5J7) | 03.2006-05.2015 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    ROOMSTER (5J7) | 03.2006-05.2015 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    ROOMSTER Praktik
    ROOMSTER Praktik (5J) | 03.2007-05.2015 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    YETI
    YETI (5L) | 05.2009-12.2017 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    VOLKSWAGEN
    BEETLE
    BEETLE (5C1, 5C2) | 04.2011-07.2019 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    BEETLE Cabriolet
    BEETLE Cabriolet (5C7, 5C8) | 12.2011-07.2019 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    CADDY III
    CADDY III Minivan (2KB, 2KJ, 2CB, 2CJ) | 03.2004-05.2015 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    CADDY III Minivan (2KB, 2KJ, 2CB, 2CJ) | 03.2004-05.2015 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    CADDY III Skåpbil/minivan (2KA, 2KH, 2CA, 2CH) | 03.2004-05.2015 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    CADDY III Skåpbil/minivan (2KA, 2KH, 2CA, 2CH) | 03.2004-05.2015 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    GOLF IV
    GOLF IV Cabriolet (1E7) | 06.1998-06.2002 2.0 - 1984ccm, 115pk, 85kw - AGG, AKR, ATU, AWF, AWG
    GOLF PLUS
    GOLF PLUS V (5M1, 521) | 12.2004-12.2013 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    GOLF PLUS V (5M1, 521) | 12.2004-12.2013 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - M52 B20 (206S3), HC, N57 D30 B, RF, C1J 760, C1J 764, F2N 708, F2N 710, F2N 798, F3P 706, F3P 760,
    GOLF PLUS Van (521) | 01.2009-08.2014 1.2 TSi - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    GOLF VAN
    GOLF VAN VI Variant (AJ5) | 07.2009-05.2014 1.2 TSi - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    GOLF VI
    GOLF VI (5K1) | 10.2008-11.2013 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    GOLF VI (5K1) | 10.2008-11.2013 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    GOLF VI Cabriolet (517) | 03.2011-05.2016 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - PNDA, IQDA, IQDB, JQDA, JQDB, JTDA, JTDB, T3DA, T3DB, T1DA, T1DB, 13 S, DS, CR, 1Y, SH, KU, MC, NF,
    GOLF VI Van (5K1) | 10.2008-11.2012 1.2 TSi - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    GOLF VI Van (5K1) | 10.2008-11.2012 1.2 TSi - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    GOLF VI Variant (AJ5) | 07.2009-07.2013 1.2 TSI - 1197ccm, 86pk, 63kw - CBZA
    GOLF VI Variant (AJ5) | 07.2009-07.2013 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    JETTA IV
    JETTA IV (162, 163, AV3, AV2) | 04.2010-04.2018 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - 2E, ADY, AGG, CBZB, FE (16V), 192 A1.000, 192 B4.000, 844 A2.000, 199 A7.000, 199 B2.000, OM 606.96
    PASSAT B5
    PASSAT B5 (3B2) | 08.1996-11.2000 1.8 - 1781ccm, 125pk, 92kw - 16 K4F, 1Z, N47 D20 C, RF, ADY, AHU, AAA, HDZ (TU1M), P8C (XUD11BTE), KFX (TU3JP), DJY (XUD9A), KFW
    PASSAT B5 (3B2) | 08.1996-11.2000 1.8 Syncro/4motion - 1781ccm, 125pk, 92kw - 1Z, AHU, ADZ, AEX, ABU, AEE, APQ, KFX (TU3JP), LFZ (XU7JP), DHY (XUD9TE), DJY (XUD9A), NFZ (TU5JP),
    PASSAT B5 (3B2) | 08.1996-11.2000 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - 16 K4F, 1Z, N47 D20 C, RF, ADY, AHU, AAA, HDZ (TU1M), P8C (XUD11BTE), KFX (TU3JP), DJY (XUD9A), KFW
    PASSAT B5 Variant (3B5) | 05.1997-11.2000 1.8 - 1781ccm, 125pk, 92kw - OM 601.940, 3S-FE, 5S-FE, G13BA, ADP, AHL, ANA, ARM, ADR, APT, ARG, M 111.970, M 104.995, AGN, AGR,
    PASSAT B5 Variant (3B5) | 05.1997-11.2000 1.8 Syncro/4motion - 1781ccm, 125pk, 92kw - 1Z, AHU, ADZ, AEX, ABU, AEE, APQ, KFX (TU3JP), LFZ (XU7JP), DHY (XUD9TE), DJY (XUD9A), NFZ (TU5JP),
    PASSAT B5 Variant (3B5) | 05.1997-11.2000 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - OM 601.940, 3S-FE, 5S-FE, G13BA, ADP, AHL, ANA, ARM, ADR, APT, ARG, AEB, ANB, APU, M 111.970, M 104
    POLO V
    POLO V (6R1, 6C1) | 03.2009-05.2022 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    POLO V (6R1, 6C1) | 03.2009-05.2022 1.2 TSI - 1197ccm, 90pk, 66kw - CBZC
    POLO V Skåpbil/halvkombi (6R1, 6C1) | 03.2009-10.2017 1.2 TSi - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    POLO V Skåpbil/halvkombi (6R1, 6C1) | 03.2009-10.2017 1.2 TSi - 1197ccm, 90pk, 66kw - CBZC
    TOURAN
    TOURAN (1T3) | 05.2010-05.2015 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
    TOURAN Skåpbil/minivan
    TOURAN Skåpbil/minivan (1T3) | 05.2010-05.2015 1.2 TSI - 1197ccm, 105pk, 77kw - CBZB
  • Originalnummer

    038 103 085 A AUDI
    68001164AA CHRYSLER
    68001164AA DODGE
    1 100 692 FORD
    MN980030 MITSUBISHI
    038 103 085 A SEAT
    038 103 085 A SKODA
    038 103 085 C VW
    038 103 085 A VW
    68001164AA JEEP
    038 103 085 A VAG
    038 103 085 C VAG
  • Tillverkare

    Viktor Reinz
    Som tillverkare av originaldelar och leverantör av reservdelar tillhandahåller Dana innovativa tätningsteknologier av högsta kvalitet under varumärket Victor Reinz®. Alla delar i det omfattande sortimentet uppfyller de höga standarderna för OEM-kvalitet.

    Dana är en global ledare inom att tillhandahålla högteknologisk drivlina, tätning och värmehanteringsteknik som förbättrar effektiviteten och prestandan hos fordon med både konventionella och alternativa energidrivlinor.
    Dana betjänar tre primära marknader - personbilar, kommersiella lastbilar och terrängutrustning

    Nedan följer ett litet urval ur Danas breda sortiment:
  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    30-10-2026

  • omdömen 1

    • 5 Av: Fahima GEORGEOS på 03-01-2026

      perfekt passform perfekt bra kvalitet!

Säker betalning