Tillbaka till listan
Viktor Reinz

Packbox, vevaxel 81-26248-10 Viktor Reinz

Produktnummer: 0467590

Tillverkare kod: 81-26248-10

EAN: 4026634272510

73,46 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer
I lager
Levereras 29-10-2026
Säker betalning

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 3 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: inte tillgänglig via telefon

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer


    MaterialPTFE (polytetrafluoretylen)
    Ytterdiameter [mm]67
    Innerdiameter [mm]45
    Kompletteringsartikel/tilläggsinfo 2Med monteringshylsa
    Garanti2 år
    Typ radielll axeltätningA SL
    RäffeltypHögertvinnad
    Höjd [mm]8

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    A.Z. Meisterteile AZMT-40-050-1082
    AIC 60294
    BBR Automotive 001-30-13331
    BGA OS8330
    CORTECO 20026532B
    Dr.Motor Automotive DRM02539
    ELRING 424.841
    107,06 kr
    ELWIS ROYAL 8422005
    ETG Automotive 740310
    FAI AutoParts OS493
    FEBI BILSTEIN 31329
    64,56 kr
    FREY 712402801
    GLASER P76235-01
    JPN 26U0009-JPN
    KAMOKA 8707016
    LYNXauto SO-0144
    MATRIX PRO MX02997780
    MATRIX PRO MX02997781
    MATRIX PRO MX02997757
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    METZGER 2430186
    PAYEN NA5131
    163,10 kr
    RIDEX 572S0030
    SKT 046224-FP
    STARK SKSSC-2070029
    STELLOX 34-00015-SX
    SWAG 10 93 1329
    TOPRAN 401 450
    TRISCAN 8550 10089
    VIKTOR REINZ 81-26248-10 (denna produkt)
    WILMINK GROUP WG1085203
    WILMINK GROUP WG1103925
    WILMINK GROUP WG1004529
    WILMINK GROUP WG1091106
    WILMINK GROUP WG1226515
    WILMINK GROUP WG1163612
    WILMINK GROUP WG1766527
    ZentParts Z26849
    iwis Motorsysteme 60294
  • Tillämplighet

    CHRYSLER
    200 Cabriolet
    200 Cabriolet | 01.2011-12.2014 3.6 - 3604ccm, 287pk, 211kw - ERB
    300C
    300C (LX) | 01.2011-12.2023 3.6 - 3604ccm, 286pk, 210kw - ERB
    300C (LX) | 01.2011-12.2023 3.6 - 3604ccm, 292pk, 215kw - ERB
    300C (LX) | 01.2011-12.2023 3.6 - 3604ccm, 294pk, 216kw - ERB
    300C (LX) | 01.2011-12.2023 3.6 - 3604ccm, 296pk, 218kw - ERB
    300C (LX, LE) | 09.2004-12.2012 3.0 CRD - 2987ccm, 218pk, 160kw - EXL
    300C (LX, LE) | 09.2004-12.2012 3.0 V6 CRD - 2987ccm, 211pk, 155kw - K12B, LLT, 128 A.000, G4FC, AEY, EDR, 6G72, EXL, D4EA, D4FB, AEH, AKL, APF, AGR, ALH, AHF, ASV, G4F
    300C Touring
    300C Touring (LX, LE) | 09.2004-12.2010 3.0 CRD - 2987ccm, 218pk, 160kw - EXL
    CROSSFIRE
    CROSSFIRE | 07.2003-12.2008 3.2 - 3199ccm, 218pk, 160kw - EGX
    CROSSFIRE | 07.2003-12.2008 SRT-6 - 3199ccm, 335pk, 246kw - EGZ
    CROSSFIRE Roadster
    CROSSFIRE Roadster | 05.2004-12.2008 3.2 - 3199ccm, 218pk, 160kw - EGX
    CROSSFIRE Roadster | 05.2004-12.2008 SRT-6 - 3199ccm, 335pk, 246kw - EGZ
    GRAND VOYAGER
    GRAND VOYAGER V (RT) | 10.2007-??? 3.6 - 3604ccm, 283pk, 208kw - ERB
    GRAND VOYAGER V (RT) | 10.2007-??? 3.6 - 3604ccm, 287pk, 211kw - ERB
    PT CRUISER
    PT CRUISER (PT_) | 06.2000-12.2010 2.2 CRD - 2148ccm, 121pk, 89kw - EDJ
    PT CRUISER (PT_) | 06.2000-12.2010 2.2 CRD - 2148ccm, 150pk, 110kw - EDJ
    DAEWOO
    KORANDO
    KORANDO (KJ) | 01.1999-??? 2.9 D - 2874ccm, 98pk, 72kw - MB-OM 662
    KORANDO (KJ) | 01.1999-??? 2.9 TD - 2874ccm, 120pk, 88kw - MB-OM 601 29TD
    KORANDO Cabrio
    KORANDO Cabrio (KJ) | 02.1999-??? 2.9 D - 2874ccm, 98pk, 72kw - K12B, 18 K4F, M16A, AHU, X 16 SZR, ALE, AEX, AEE, APQ, P8A (XUD11ATE), PHZ (XUD11ATE), PJZ (XUD11AT
    KORANDO Cabrio (KJ) | 02.1999-??? 2.9 TD - 2874ccm, 120pk, 88kw - MB-OM 601 29TD
    MUSSO
    MUSSO (FJ) | 01.1999-09.1999 2.2 TD - 2299ccm, 101pk, 74kw - MB OM 601
    MUSSO (FJ) | 01.1999-09.1999 2.9 D 4x4 - 2874ccm, 99pk, 73kw - MB-OM 662
    MUSSO (FJ) | 01.1999-09.1999 2.9 TD 4x4 - 2874ccm, 120pk, 88kw - OM662LA
    REXTON
    REXTON (GAB_) | 04.2002-??? 2.9 TD - 2874ccm, 120pk, 88kw - OM 662.983
    DODGE
    AVENGER
    AVENGER | 06.2007-12.2014 3.6 - 3605ccm, 287pk, 211kw - ERB
    CHALLENGER Coupé
    CHALLENGER Coupé | 09.2007-12.2023 3.6 - 3604ccm, 309pk, 227kw - ERB
    CHARGER
    CHARGER | 09.2010-12.2014 3.6 - 3604ccm, 292pk, 215kw - ERB
    CHARGER | 09.2010-12.2014 3.6 - 3604ccm, 296pk, 218kw - ERB
    CHARGER | 09.2010-12.2014 3.6 AWD - 3604ccm, 292pk, 215kw - ERB
    CHARGER | 09.2010-12.2014 3.6 AWD - 3605ccm, 296pk, 218kw - ERB
    DURANGO
    DURANGO (WD) | 01.2011-??? 3.6 - 3604ccm, 294pk, 216kw - ERB
    DURANGO (WD) | 01.2011-??? 3.6 AWD - 3604ccm, 294pk, 216kw - ERB
    GRAND CARAVAN
    GRAND CARAVAN | 06.2007-12.2010 3.6 - 3604ccm, 287pk, 211kw - ERB
    GRAND CARAVAN | 06.2007-12.2010 3.6 Flexfuel - 3604ccm, 287pk, 211kw - ERB
    JOURNEY
    JOURNEY | 06.2008-12.2015 3.6 - 3605ccm, 280pk, 206kw - ERB
    JOURNEY | 06.2008-12.2015 3.6 - 3605ccm, 287pk, 211kw - ERB
    JOURNEY | 06.2008-12.2015 3.6 AWD - 3604ccm, 280pk, 206kw - ERB
    JOURNEY | 06.2008-12.2015 3.6 Flexfuel AWD - 3604ccm, 287pk, 211kw - ERB
    JOURNEY VAN
    JOURNEY VAN (JC) | 06.2008-12.2012 3.6 FlexFuel Allhjulsdrift - 3604ccm, 287pk, 211kw - ERB
    FIAT
    FREEMONT
    FREEMONT (345_) | 08.2011-12.2016 3.6 - 3604ccm, 280pk, 206kw - ERB
    FREEMONT (345_) | 08.2011-12.2016 3.6 4x4 - 3604ccm, 280pk, 206kw - ERB
    JEEP
    CHEROKEE
    CHEROKEE (KL) | 11.2013-08.2018 3.2 4x4 - 3239ccm, 275pk, 202kw - EHB, EHK
    CHEROKEE (KL) | 11.2013-08.2018 3.2 V6 4x4 - 3239ccm, 272pk, 200kw - EHB, EHK
    CHEROKEE VAN
    CHEROKEE VAN (KL) | 04.2014-08.2018 3.2 4x4 - 3239ccm, 272pk, 200kw - EHB
    COMMANDER
    COMMANDER (XK, XH) | 09.2005-12.2010 3.0 CRD 4x4 - 2987ccm, 211pk, 155kw - EXL
    COMMANDER (XK, XH) | 09.2005-12.2010 3.0 CRD 4x4 - 2987ccm, 218pk, 160kw - EXL
    COMMANDER VAN
    COMMANDER VAN (XH) | 09.2005-12.2010 3.0 CRD 4x4 - 2987ccm, 218pk, 160kw - EXL
    GRAND CHEROKEE
    GRAND CHEROKEE II (WJ, WG) | 10.1998-09.2005 2.7 CRD 4x4 - 2685ccm, 163pk, 120kw - ENF, OM 665.921
    GRAND CHEROKEE III (WH, WK) | 10.2004-12.2010 3.0 CRD - 2987ccm, 218pk, 160kw - EXL
    GRAND CHEROKEE III (WH, WK) | 10.2004-12.2010 3.0 CRD 4x4 - 2987ccm, 211pk, 155kw - EXL
    GRAND CHEROKEE III (WH, WK) | 10.2004-12.2010 3.0 CRD 4x4 - 2987ccm, 218pk, 160kw - EXL
    GRAND CHEROKEE IV (WK, WK2) | 11.2010-??? 3.0 V6 4x4 - 2985ccm, 238pk, 175kw - EHD, EHW
    GRAND CHEROKEE IV (WK, WK2) | 11.2010-??? 3.6 V6 - 3604ccm, 284pk, 209kw - ERB
    GRAND CHEROKEE IV (WK, WK2) | 11.2010-??? 3.6 V6 4x4 - 3604ccm, 281pk, 207kw - ERB
    GRAND CHEROKEE IV (WK, WK2) | 11.2010-??? 3.6 V6 4x4 - 3604ccm, 286pk, 210kw - ERB
    GRAND CHEROKEE IV (WK, WK2) | 11.2010-??? 3.6 V6 FlexFuel 4x4 - 3604ccm, 286pk, 210kw - ERB
    GRAND CHEROKEE IV (WK, WK2) | 11.2010-??? 3.6 VVT 4x4 - 3604ccm, 290pk, 213kw - ERB, ERC
    GRAND CHEROKEE VAN (WK2) | 07.2013-??? V6 VVT - 3604ccm, 286pk, 210kw - ERB, ERC
    WRANGLER III
    WRANGLER III (JK) | 04.2007-12.2011 3.6 V6 - 3604ccm, 284pk, 209kw - ERB
    WRANGLER III (JK) | 04.2007-12.2011 3.6 V6 - 3604ccm, 290pk, 213kw - ERB
    LANCIA
    THEMA
    THEMA (LX_) | 09.2011-10.2014 3.6 (48, LX) - 3604ccm, 286pk, 210kw - ERB
    THEMA (LX_) | 09.2011-10.2014 3.6 4WD (LX, 48) - 3604ccm, 286pk, 210kw - ERB
    VOYAGER Minivan
    VOYAGER Minivan (404_) | 09.2011-12.2014 3.6 V6 (RT, 53) - 3604ccm, 283pk, 208kw - ERB
    MERCEDES-BENZ
    124 Sedan
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 200 D (124.120) - 1997ccm, 72pk, 53kw - OM 601.912
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 200 D (124.120) - 1997ccm, 75pk, 55kw - OM 601.912
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 250 D (124.125) - 2497ccm, 90pk, 66kw - OM 602.912
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 250 D (124.125) - 2497ccm, 94pk, 69kw - OM 602.912
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 250 Turbo-D (124.128) - 2497ccm, 126pk, 93kw - OM 602.962
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 300 D (124.130) - 2996ccm, 109pk, 80kw - OM 603.912
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 300 D (124.130) - 2996ccm, 110pk, 81kw - OM 603.912
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 300 D (124.130) - 2996ccm, 113pk, 83kw - OM 603.912
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 300 D 4-matic (124.330) - 2996ccm, 109pk, 80kw - OM 603.913
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 300 D 4-matic (124.330) - 2996ccm, 113pk, 83kw - OM 603.913
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 300 Turbo-D (124.133) - 2996ccm, 147pk, 108kw - OM 603.960
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 300 Turbo-D (124.133) - 2996ccm, 143pk, 105kw - OM 603.960, OM 603.963
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 300 Turbo-D 4-matic (124.333) - 2996ccm, 143pk, 105kw - OM 603.960, OM 603.963
    124 Sedan (W124) | 12.1984-08.1993 300 Turbo-D 4-matic (124.333) - 2996ccm, 147pk, 108kw - OM 603.963
    124 T-Model
    124 T-Model (S124) | 09.1985-07.1993 200 T D (124.180) - 1997ccm, 72pk, 53kw - OM 601.912
    124 T-Model (S124) | 09.1985-07.1993 200 T D (124.180) - 1997ccm, 75pk, 55kw - OM 601.912
    124 T-Model (S124) | 09.1985-07.1993 250 T D (124.185) - 2497ccm, 90pk, 66kw - OM 602.912
    124 T-Model (S124) | 09.1985-07.1993 250 T D (124.185) - 2497ccm, 94pk, 69kw - OM 602.912
    124 T-Model (S124) | 09.1985-07.1993 250 TD Turbo (124.188) - 2497ccm, 126pk, 93kw - OM 602.962
    124 T-Model (S124) | 09.1985-07.1993 300 T D (124.190) - 2996ccm, 109pk, 80kw - OM 603.912
    124 T-Model (S124) | 09.1985-07.1993 300 T D (124.190) - 2996ccm, 110pk, 81kw - OM 603.912
    124 T-Model (S124) | 09.1985-07.1993 300 T D (124.190) - 2996ccm, 113pk, 83kw - OM 603.912
    124 T-Model (S124) | 09.1985-07.1993 300 T Turbo-D (124.193) - 2996ccm, 147pk, 108kw - OM 603.960
    124 T-Model (S124) | 09.1985-07.1993 300 T Turbo-D (124.193) - 2996ccm, 143pk, 105kw - OM 603.960, OM 603.963
    124 T-Model (S124) | 09.1985-07.1993 300 T Turbo-D 4-matic (124.393) - 2996ccm, 143pk, 105kw - OM 603.963
    124 T-Model (S124) | 09.1985-07.1993 300 T Turbo-D 4-matic (124.393) - 2996ccm, 147pk, 108kw - OM 603.963
    190
    190 (W201) | 10.1982-08.1993 190 D (201.122) - 2197ccm, 72pk, 54kw - OM 601.921
    190 (W201) | 10.1982-08.1993 D 2.0 (201.122) - 1997ccm, 72pk, 53kw - OM 601.911
    190 (W201) | 10.1982-08.1993 D 2.0 (201.122) - 1997ccm, 75pk, 55kw - OM 601.911
    190 (W201) | 10.1982-08.1993 D 2.5 (201.126) - 2497ccm, 90pk, 66kw - OM 602.911
    190 (W201) | 10.1982-08.1993 D 2.5 (201.126) - 2497ccm, 94pk, 69kw - OM 602.911
    190 (W201) | 10.1982-08.1993 Turbo-D 2.5 (201.128) - 2497ccm, 122pk, 90kw - OM 602.961
    190 (W201) | 10.1982-08.1993 Turbo-D 2.5 (201.128) - 2497ccm, 126pk, 93kw - OM 602.961
    C-KLASS
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 200 CDI (202.134) - 2151ccm, 102pk, 75kw - OM 611.960
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 200 D (202.120) - 1997ccm, 75pk, 55kw - OM 601.913
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 220 CDI (202.133) - 2151ccm, 125pk, 92kw - S14 B23 (234EA), 156 C.046, AFB, AKN, AGL, AGX, AHD, AGK, L1G, KW, AGB, AZB, OM 611.960
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 220 D (202.021) - 2155ccm, 75pk, 55kw - OM 604.910
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 220 D (202.121) - 2155ccm, 95pk, 70kw - OM 604.910
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 240 (202.026) - 2398ccm, 170pk, 125kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 250 D (202.125) - 2497ccm, 113pk, 83kw - OM 605.910
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 250 Turbo-D (202.128) - 2497ccm, 150pk, 110kw - M52 B20 (206S3), M51 D25 (256T1), M30 B34 (346KA), M30 B30, BRD, BRE, BRF, DT, DS, DZ, CY, JN, KX,
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 280 (202.029) - 2799ccm, 197pk, 145kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 43 AMG (202.033) - 4266ccm, 306pk, 225kw - RFJ (EW10A), OM 616.963, NCA, 4BC, 4CC, 4FA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4EA, 4B, PH, DC, AAB, AAF, ACU, AE
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 180 Kompressor (203.046) - 1796ccm, 143pk, 105kw - M 271.946
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 200 CDI (203.004) - 2148ccm, 102pk, 75kw - OM 611.962
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 200 CDI (203.004) - 2148ccm, 116pk, 85kw - OM 611.962
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 200 CDI (203.007) - 2148ccm, 122pk, 90kw - OM 646.963, OM 646.962
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 200 CGI Kompressor (203.043) - 1796ccm, 170pk, 125kw - M 271.942
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 200 Kompressor (203.042) - 1796ccm, 163pk, 120kw - M 271.940
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 220 CDI (203.006) - 2148ccm, 136pk, 100kw - OM 611.962
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 220 CDI (203.006, 203.008) - 2148ccm, 143pk, 105kw - OM 646.963, OM 611.962
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 220 CDI (203.008) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.963
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 230 (203.052) - 2496ccm, 204pk, 150kw - M 272.920
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 230 Kompressor (203.040) - 1796ccm, 192pk, 141kw - M 271.948
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 240 (203.061) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.912
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 240 4-matic (203.081) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.916
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 270 CDI (203.016) - 2685ccm, 163pk, 120kw - OM 612.962
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 270 CDI (203.016) - 2685ccm, 170pk, 125kw - OM 612.962
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 280 (203.054) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.940
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 280 4-matic (203.092) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.941
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 30 CDI AMG (203.018) - 2950ccm, 231pk, 170kw - OM 612.990
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 32 AMG Kompressor (203.065) - 3199ccm, 354pk, 260kw - M 112.961
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 320 (203.064) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.946
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 320 4-matic (203.084) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.953
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 320 CDI (203.020) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.910
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 350 (203.056) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.960
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 350 4-matic (203.087) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.960, M 272.970
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 55 AMG (203.076) - 5439ccm, 367pk, 270kw - M 113.988
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 180 CGI (204.049) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.820
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 180 Kompressor (204.044, 204.045) - 1597ccm, 156pk, 115kw - M 271.910
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 180 Kompressor (204.046) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.952
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 200 CDI (204.007, 204.006) - 2148ccm, 136pk, 100kw - OM 646.811, OM 646.812
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 200 CGI (204.048) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.860, M 271.820
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 200 Kompressor (204.041) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.950
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 220 CDI (204.008) - 2148ccm, 163pk, 120kw - OM 646.811
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 220 CDI (204.008) - 2148ccm, 170pk, 125kw - OM 646.811
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 230 (204.052) - 2496ccm, 204pk, 150kw - M 272.921
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 230 4-matic (204.085) - 2496ccm, 204pk, 150kw - M 272.911
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 250 CGI (204.047) - 1796ccm, 204pk, 150kw - M 271.860
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 280 (204.054) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.947
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 280 4-matic (204.081) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.948
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 300 (204.054) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.947
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 300 (204.055) - 3498ccm, 252pk, 185kw - M 276.957
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 300 4-matic (204.080) - 3498ccm, 252pk, 185kw - M 276.957
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 300 4-matic (204.081) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.948
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 300 CDI 4-matic (204.092) - 2987ccm, 231pk, 170kw - 4RB, 4RC, 4GA, RF, F2N 750, 125 B.000, 132 C3.031, 131 A1.000, 4G63 (DOHC 16V), UC, M 271.860, OM 6
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 320 CDI (204.022) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.960
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 320 CDI 4-matic (204.089) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.961
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 350 (204.056) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.961
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 350 (204.057) - 3498ccm, 306pk, 225kw - 4RB, 4RC, 4GA, RF, F2N 750, 125 B.000, 132 C3.031, 131 A1.000, 4G63 (DOHC 16V), UC, M 271.860, OM 6
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 350 4-matic (204.087) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.971
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 350 4-matic (204.088) - 3498ccm, 306pk, 225kw - OM 616.963, 4RB, 4RC, 4GA, RF, F2N 750, J7R 740, J7T 754, J7T 755, 125 B.000, 132 C3.031, 138 C2.04
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 350 CDI (204.022) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.960
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 350 CDI (204.023) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.834
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 350 CDI (204.025) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.830
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 350 CDI 4-matic (204.089) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.961
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 350 CDI 4-matic (204.092) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.832
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 350 CGI (204.065) - 3498ccm, 292pk, 215kw - M 272.982
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 63 AMG (204.077) - 6208ccm, 457pk, 336kw - M 156.985
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 63 AMG (204.077) - 6208ccm, 487pk, 358kw - M 156.985
    C-KLASS (W204) | 01.2007-03.2014 C 63 AMG (204.077) - 6208ccm, 507pk, 373kw - M 156.985
    C-KLASS (W205) | 12.2013-06.2021 AMG C 43 4-matic (205.064) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.823
    C-KLASS (W205) | 12.2013-06.2021 AMG C 43 4-matic (205.064) - 2996ccm, 390pk, 287kw - M 276.823
    C-KLASS (W205) | 12.2013-06.2021 C 400 4-matic (205.066) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.823
    C-KLASS (W205) | 12.2013-06.2021 C 450 AMG 4-matic (205.064) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.823
    C-KLASS Cabriolet
    C-KLASS Cabriolet (A205) | 06.2016-04.2023 AMG C 43 4-matic (205.464) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.823
    C-KLASS Cabriolet (A205) | 06.2016-04.2023 AMG C 43 4-matic (205.464) - 2996ccm, 390pk, 287kw - M 276.823
    C-KLASS Cabriolet (A205) | 06.2016-04.2023 C 400 4-matic (205.466) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.823
    C-KLASS Coupé
    C-KLASS Coupé (C204) | 06.2011-??? C 180 (204.349) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.820
    C-KLASS Coupé (C204) | 06.2011-??? C 200 CGI (204.348) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.860
    C-KLASS Coupé (C204) | 06.2011-??? C 250 (204.347) - 1796ccm, 204pk, 150kw - M 271.860
    C-KLASS Coupé (C204) | 06.2011-??? C 350 (204.357) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.957
    C-KLASS Coupé (C204) | 06.2011-??? C 350 4-matic (204.388) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.957
    C-KLASS Coupé (C204) | 06.2011-??? C 63 AMG (204.377) - 6208ccm, 457pk, 336kw - M 156.985
    C-KLASS Coupé (C204) | 06.2011-??? C 63 AMG (204.377) - 6208ccm, 507pk, 373kw - M 156.985
    C-KLASS Coupé (C204) | 06.2011-??? C 63 AMG (204.377) - 6208ccm, 487pk, 358kw - S14 B23 (234EA), 156 C.046, X 16 XEL, AF, AFB, AKN, AKU, AGL, AGX, AHD, AGK, L1G, KW, AGB, AZB, OM
    C-KLASS Coupé (C204) | 06.2011-??? C 63 AMG (204.377) - 6208ccm, 517pk, 380kw - S14 B23 (234EA), 156 C.046, X 16 XEL, AF, AFB, AKN, AKU, AGL, AGX, AHD, AGK, L1G, KW, AGB, AZB, OM
    C-KLASS Coupé (C205) | 10.2015-04.2023 AMG C 43 4-matic (205.364) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.823
    C-KLASS Coupé (C205) | 10.2015-04.2023 AMG C 43 4-matic (205.364) - 2996ccm, 390pk, 287kw - M 276.823
    C-KLASS Coupé (C205) | 10.2015-04.2023 C 400 4-matic (205.366) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.823
    C-KLASS Sportcoupe
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 160 Kompressor (203.730) - 1796ccm, 122pk, 90kw - M 271.921
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 180 Kompressor (203.746) - 1796ccm, 143pk, 105kw - M 271.946
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 200 CDI (203.707) - 2148ccm, 122pk, 90kw - OM 646.962
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 200 CGI Kompressor (203.743) - 1796ccm, 170pk, 125kw - M 271.942
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 200 Kompressor (203.742) - 1796ccm, 163pk, 120kw - M 271.940
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 220 - 1796ccm, 163pk, 120kw - M 271.940
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 220 CDI (203.706) - 2148ccm, 136pk, 100kw - OM 611.962
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 220 CDI (203.706) - 2148ccm, 143pk, 105kw - OM 611.962
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 220 CDI (203.708) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.963
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 230 (203.752) - 2496ccm, 204pk, 150kw - M 272.920
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 230 Kompressor (203.740) - 1796ccm, 192pk, 141kw - M 271.948
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 30 CDI AMG (203.718) - 2950ccm, 231pk, 170kw - OM 612.990
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 32 AMG Kompressor (203.765) - 3199ccm, 354pk, 260kw - M 112.961
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 320 (203.764) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.946
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 350 (203.756) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.960
    C-KLASS T-Model
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 200 T CDI (202.194) - 2151ccm, 102pk, 75kw - OM 611.960
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 220 T CDI (202.193) - 2151ccm, 125pk, 92kw - S14 B23 (234EA), 156 C.046, AFB, AKN, AGL, AGX, AHD, AGK, L1G, KW, AGB, AZB, OM 611.960
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 220 T D (202.182) - 2155ccm, 95pk, 70kw - M51 D25 (256T1), 16 K4F, OM 604.910, M 111.920, M 111.921, RFM, RFN, N47 D20 C, 2L, P8C (XUD11BTE),
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 220 T D (202.182) - 2155ccm, 75pk, 55kw - OM 604.910
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 240 T (202.086) - 2398ccm, 170pk, 125kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 240 T (202.088) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.915
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 250 T Turbo-D (202.188) - 2497ccm, 150pk, 110kw - M51 D25 (256T1), 16 K4F, OM 604.910, M 111.920, M 111.921, RFM, RFN, N47 D20 C, 2L, P8C (XUD11BTE),
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 280 T (202.089) - 2799ccm, 197pk, 145kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 43 AMG (202.093) - 4266ccm, 306pk, 225kw - M 113.944
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 180 Kompressor (203.246) - 1796ccm, 143pk, 105kw - M 271.946
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 200 CDI (203.204) - 2148ccm, 102pk, 75kw - OM 611.962
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 200 CDI (203.204) - 2148ccm, 116pk, 85kw - OM 611.962
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 200 CDI (203.207) - 2148ccm, 122pk, 90kw - OM 646.963, OM 646.962
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 200 CGI Kompressor (203.243) - 1796ccm, 170pk, 125kw - M 271.942
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 200 Kompressor (203.242) - 1796ccm, 163pk, 120kw - M 271.940
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 220 CDI (203.206, 203.208) - 2148ccm, 143pk, 105kw - OM 646.963, OM 611.962
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 220 CDI (203.208) - 2148ccm, 136pk, 100kw - N57 D30 B, N63 B44 A, 182 A4.000, 182 A3.000, 182 A8.000, Y5A, AR 67106, AR 67601, OM 646.963, LNP,
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 220 CDI (203.208) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.963
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 230 (203.252) - 2496ccm, 204pk, 150kw - M 272.920
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 230 Kompressor (203.240) - 1796ccm, 192pk, 141kw - M 271.948
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 240 (203.261) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.912
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 240 4-matic (203.281) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.916
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 270 CDI (203.216) - 2685ccm, 163pk, 120kw - OM 612.962
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 270 CDI (203.216) - 2685ccm, 170pk, 125kw - OM 612.962
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 280 (203.254) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.940
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 280 4-matic (203.292) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.941
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 30 CDI AMG (203.218) - 2950ccm, 231pk, 170kw - OM 612.990
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 32 AMG Kompressor (203.265) - 3199ccm, 354pk, 260kw - M 112.961
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 320 (203.264) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.946
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 320 4-matic (203.284) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.953
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 320 CDI (203.220) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.910
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 350 (203.256) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.960
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 350 4-matic (203.287) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.970
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 55 AMG (203.276) - 5439ccm, 367pk, 270kw - M 113.988
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 180 CGI (204.249) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.820
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 180 Kompressor (204.245) - 1597ccm, 156pk, 115kw - M 271.910
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 180 Kompressor (204.246) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.952
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 200 CDI (204.207) - 2148ccm, 136pk, 100kw - OM 646.811
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 200 CGI (204.248) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.860, M 271.820
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 200 Kompressor (204.241) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.950
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 220 CDI (204.208) - 2148ccm, 163pk, 120kw - OM 646.811
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 220 CDI (204.208) - 2148ccm, 170pk, 125kw - OM 646.811
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 230 (204.252) - 2496ccm, 204pk, 150kw - M 272.921
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 250 (204.252) - 2496ccm, 204pk, 150kw - M 272.921
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 250 CGI (204.247) - 1796ccm, 204pk, 150kw - M 271.860
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 280 (204.254) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.947
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 300 (204.254) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.947
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 300 CDI 4-matic (204.292) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.832
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 320 CDI (204.222) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.960
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 320 CDI 4-matic (204.289) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.961
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 350 (204.256) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.961
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 350 CDI (204.223) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.834
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 350 CDI (204.225) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.830
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 350 CDI (204.225) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.830
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 350 CDI 4-matic (204.289) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.961
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 350 CDI 4-matic (204.292) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.832
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 350 CGI (204.257) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.957
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 63 AMG (204.277) - 6208ccm, 457pk, 336kw - M 156.985
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 63 AMG (204.277) - 6208ccm, 487pk, 358kw - M 156.985
    C-KLASS T-Model (S204) | 08.2007-08.2014 C 63 AMG (204.277) - 6208ccm, 507pk, 373kw - M 156.985
    C-KLASS T-Model (S205) | 09.2014-02.2021 AMG C 43 4-matic (205.264) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.823
    C-KLASS T-Model (S205) | 09.2014-02.2021 AMG C 43 4-matic (205.264) - 2996ccm, 390pk, 287kw - M 276.823
    C-KLASS T-Model (S205) | 09.2014-02.2021 C 400 4-matic (205.266) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.823
    C-KLASS T-Model (S205) | 09.2014-02.2021 C 450 AMG 4-matic (205.264) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.823
    CLC-KLASS
    CLC-KLASS (CL203) | 05.2008-06.2011 CLC 160 (203.731) - 1597ccm, 129pk, 95kw - M 271.911
    CLC-KLASS (CL203) | 05.2008-06.2011 CLC 180 Kompressor (203.746) - 1796ccm, 143pk, 105kw - M 271.946
    CLC-KLASS (CL203) | 05.2008-06.2011 CLC 200 CDI (203.707) - 2148ccm, 122pk, 90kw - OM 646.962
    CLC-KLASS (CL203) | 05.2008-06.2011 CLC 200 Kompressor (203.741) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.957
    CLC-KLASS (CL203) | 05.2008-06.2011 CLC 220 CDI (203.708) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.963
    CLC-KLASS (CL203) | 05.2008-06.2011 CLC 230 (203.752) - 2496ccm, 204pk, 150kw - M 272.920
    CLC-KLASS (CL203) | 05.2008-06.2011 CLC 250 (203.752) - 2496ccm, 204pk, 150kw - M 272.920
    CLC-KLASS (CL203) | 05.2008-06.2011 CLC 350 (203.756) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.960
    CLK
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 320 (208.365) - 3199ccm, 218pk, 160kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 430 (208.370) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.943
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 55 AMG (208.374) - 5439ccm, 347pk, 255kw - M 113.981, M 113.984
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 55 AMG (208.374) - 5439ccm, 347pk, 255kw - M 113.984
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 200 CGI (209.343) - 1796ccm, 170pk, 125kw - M 271.942
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 200 Kompressor (209.341) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.955
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 200 Kompressor (209.342) - 1796ccm, 163pk, 120kw - M 271.940
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 220 CDI (209.308) - 2148ccm, 136pk, 100kw - OM 646.966
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 220 CDI (209.308) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.966
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 240 (209.361) - 2597ccm, 163pk, 120kw - M 112.912
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 240 (209.361) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.912
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 270 CDI (209.316) - 2685ccm, 170pk, 125kw - OM 612.962, OM 612.967
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 270 CDI (209.316) - 2685ccm, 163pk, 120kw - OM 612.967
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 280 (209.354) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.940
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 320 (209.365) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.955
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 320 CDI (209.320) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.910
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 350 (209.356) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.960
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 500 (209.372) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.967
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 500 (209.375) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.968
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 55 AMG (209.376) - 5439ccm, 367pk, 270kw - M 113.987
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 63 AMG (209.377) - 6208ccm, 481pk, 354kw - M 156.982
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 63 AMG (209.377) - 6208ccm, 507pk, 373kw - M 156.982
    CLK Cabriolet
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 320 (208.465) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.940
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 430 (208.470) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.943
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 55 AMG (208.474) - 5439ccm, 347pk, 255kw - M 113.981, M 113.984
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 200 CGI (209.343) - 1796ccm, 170pk, 125kw - M 271.942
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 200 Kompressor (209.441) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.955
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 200 Kompressor (209.442) - 1796ccm, 163pk, 120kw - M 271.940
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 240 (209.461) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.912
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 280 (209.454) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.940
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 320 (209.465) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.955
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 320 CDI (209.420) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.910
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 350 (209.456) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.960
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 500 (209.472) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.967
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 500 (209.475) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.968
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 55 AMG (209.476) - 5439ccm, 367pk, 270kw - M 113.987
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 63 AMG (209.477) - 6208ccm, 481pk, 354kw - M 156.982
    CLS
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 350 (218.359) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.952
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 350 BlueTEC / d (218.326) - 2987ccm, 252pk, 185kw - OM 642.853, OM 642.852
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 350 BlueTEC / d (218.326) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.853, OM 642.852
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 350 BlueTEC / d 4-matic (218.394) - 2987ccm, 252pk, 185kw - OM 642.858, OM 642.854
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 350 CDI / d (218.323) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.853, OM 642.852
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 350 CDI / d 4-matic (218.393) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.858, OM 642.854
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 350 d 4-matic (218.394) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.858, OM 642.854
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 400 (218.361) - 3498ccm, 333pk, 245kw - M 276.850
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 400 4-matic (218.368) - 3498ccm, 333pk, 245kw - M 276.850
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 500 (218.373) - 4663ccm, 408pk, 300kw - 4GA, 149 B4.000, M 278.922
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 500 4-matic (218.391) - 4663ccm, 408pk, 300kw - M 278.922
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 63 AMG (218.374) - 5461ccm, 525pk, 386kw - 4AB, NAT, NAV, NCA, 4BC, 4CC, 4FA, 4DA, 4EA, 810.05, 810.06, 124 AC.000, 125 B.000, 132 AC1.000, 12
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 63 AMG (218.374) - 5461ccm, 558pk, 410kw - M 157.980, M 157.981
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 63 AMG (218.375) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.981
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 63 AMG 4-matic (218.376) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.981
    CLS (C218) | 01.2011-12.2017 CLS 63 AMG 4-matic (218.392) - 5461ccm, 558pk, 410kw - M 157.981
    CLS (C219) | 10.2004-12.2010 CLS 280 (219.354) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.943
    CLS (C219) | 10.2004-12.2010 CLS 300 (219.354) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.943
    CLS (C219) | 10.2004-12.2010 CLS 320 CDI (219.322) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.920
    CLS (C219) | 10.2004-12.2010 CLS 320 CDI (219.322) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.920
    CLS (C219) | 10.2004-12.2010 CLS 350 (219.356) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.964
    CLS (C219) | 10.2004-12.2010 CLS 350 (219.357) - 3498ccm, 292pk, 215kw - M 272.985
    CLS (C219) | 10.2004-12.2010 CLS 350 CDI (219.322) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.920
    CLS (C219) | 10.2004-12.2010 CLS 500 (219.372) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.960
    CLS (C219) | 10.2004-12.2010 CLS 500 (219.375) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.967
    CLS (C219) | 10.2004-12.2010 CLS 55 AMG (219.376) - 5439ccm, 476pk, 350kw - M 113.990
    CLS (C219) | 10.2004-12.2010 CLS 63 AMG (219.377) - 6208ccm, 514pk, 378kw - M 156.983
    CLS Shooting
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 350 (218.959) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.952
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 350 BlueTEC / d (218.926) - 2987ccm, 252pk, 185kw - OM 642.853, OM 642.852
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 350 BlueTEC / d (218.926) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.853, OM 642.852
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 350 BlueTEC / d 4-matic (218.994) - 2987ccm, 252pk, 185kw - OM 642.858, OM 642.854
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 350 CDI / d (218.923) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.853, OM 642.852
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 350 CDI / d 4-matic (218.993) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.853, OM 642.854
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 350 d 4-matic (218.994) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.858, OM 642.854
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 400 (218.961) - 3498ccm, 333pk, 245kw - M 276.850
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 400 (218.965) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.820
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 400 4-matic (218.967) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.820
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 400 4-matic (218.968) - 3498ccm, 333pk, 245kw - M 276.850
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 500 (218.973) - 4663ccm, 408pk, 300kw - M 278.922
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 500 4-matic (218.991) - 4663ccm, 408pk, 300kw - M 278.922
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 63 AMG (218.974) - 5461ccm, 525pk, 386kw - M 157.981
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 63 AMG (218.974) - 5461ccm, 558pk, 410kw - M 157.981
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 63 AMG (218.975) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.981
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 63 AMG 4-matic (218.976) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.981
    CLS Shooting Brake (X218) | 10.2012-12.2017 CLS 63 AMG 4-matic (218.992) - 5461ccm, 558pk, 410kw - M 157.981
    E-KLASS
    E-KLASS (W124) | 06.1993-06.1995 E 200 D (124.120) - 1997ccm, 75pk, 55kw - OM 601.912, M 117.965, CR, JK, NGA, JB, ME, EW, JH, B 5252, G9U 630, PN54, CFHF, BP Turbo, RF55, RF
    E-KLASS (W124) | 06.1993-06.1995 E 250 D (124.126, 124.129) - 2497ccm, 113pk, 83kw - OM 605.911
    E-KLASS (W124) | 06.1993-06.1995 E 250 Turbo-D (124.128) - 2497ccm, 126pk, 93kw - OM 601.912, OM 602.962, M 117.965, CR, JK, NGA, JB, ME, EW, JH, B 5252, G9U 630, PN54, CFHF, BP Tur
    E-KLASS (W124) | 06.1993-06.1995 E 300 D (124.131) - 2996ccm, 136pk, 100kw - OM 606.910
    E-KLASS (W124) | 06.1993-06.1995 E 300 Turbo-D (124.133) - 2996ccm, 147pk, 108kw - OM 601.912, OM 602.962, OM 603.960, OM 603.963, M 117.965, CR, JK, NGA, JB, ME, EW, JH, B 5252, G9U
    E-KLASS (W124) | 06.1993-06.1995 E 300 Turbo-D 4-matic (124.333) - 2996ccm, 147pk, 108kw - OM 601.912, OM 602.962, OM 603.963, M 117.965, CR, JK, NGA, JB, ME, EW, JH, B 5252, G9U 630, PN54,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 200 CDI (210.007) - 2148ccm, 116pk, 85kw - OM 611.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 200 CDI (210.007) - 2151ccm, 102pk, 75kw - OM 611.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 220 CDI (210.006) - 2148ccm, 136pk, 100kw - OM 611.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 220 CDI (210.006) - 2148ccm, 143pk, 105kw - OM 611.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 220 CDI (210.006) - 2151ccm, 125pk, 92kw - OM 611.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 220 D (210.004) - 2155ccm, 75pk, 55kw - OM 604.912
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 220 D (210.004) - 2155ccm, 95pk, 70kw - OM 604.912
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 240 (210.061) - 2398ccm, 170pk, 125kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, LFZ (XU7JP), G1A, B 200 E,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 240 (210.062) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.914
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 250 D (210.010) - 2497ccm, 113pk, 83kw - OM 605.912
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 250 Turbo-D (210.015) - 2497ccm, 150pk, 110kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 270 CDI (210.016) - 2685ccm, 163pk, 120kw - CAYC, CFFB, CFWA, WH, SH, 4B, PH, ABC, KR, 2E, ADY, AGG, G11/631, CBZB, G4FA, 149 B3.000, B 14.4 S,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 270 CDI (210.016) - 2685ccm, 170pk, 125kw - OM 612.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 280 (210.063) - 2799ccm, 204pk, 150kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6.000,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 280 4-matic (210.081) - 2799ccm, 204pk, 150kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6.000,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 290 Turbo-D (210.017) - 2874ccm, 129pk, 95kw - 16 K4F, RFM, RFN, N47 D20 C, P8C (XUD11BTE), 14 K4F, F20Z1, EJ20E, ENC, 20 T2N, DHX (XUD9TE), RKC,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 300 D (210.020) - 2996ccm, 136pk, 100kw - OM 606.912
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 300 Turbo-D (210.025) - 2996ccm, 177pk, 130kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6.000,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 320 (210.065) - 3199ccm, 224pk, 165kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6.000,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 320 4-matic (210.082) - 3199ccm, 224pk, 165kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 320 CDI (210.026) - 3222ccm, 197pk, 145kw - OM 613.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 430 (210.070) - 4266ccm, 279pk, 205kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, LFZ (XU7JP), G1A, B 200 E,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 430 4-matic (210.083) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.940
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 55 AMG (210.074) - 5439ccm, 354pk, 260kw - M 113.980
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 55 AMG (210.074) - 5439ccm, 354pk, 260kw - RFJ (EW10A), OM 616.963, NCA, 4BC, 4CC, 4FA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4EA, 4B, PH, AAB, AAF, ACU, AEN, A
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 55 AMG 4-matic (210.083) - 5439ccm, 354pk, 260kw - M 113.980
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 200 CDI (211.004) - 2148ccm, 102pk, 75kw - OM 646.951
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 200 CDI (211.004) - 2148ccm, 122pk, 90kw - OM 646.951
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 200 CDI (211.007) - 2148ccm, 136pk, 100kw - OM 646.820
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 200 Kompressor (211.041) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.956
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 200 Kompressor (211.042) - 1796ccm, 163pk, 120kw - M 271.941
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 200 NGT (211.042) - 1796ccm, 163pk, 120kw - M 271.941
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 220 CDI (211.006) - 2148ccm, 136pk, 100kw - OM 646.961
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 220 CDI (211.006) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.961
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 220 CDI (211.008) - 2148ccm, 170pk, 125kw - OM 646.821
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 220 CDI (211.008) - 2149ccm, 163pk, 120kw - OM 646.821
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 230 (211.052) - 2496ccm, 204pk, 150kw - M 272.922
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 240 (211.061) - 2597ccm, 163pk, 120kw - M 112.913
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 240 (211.061) - 2597ccm, 177pk, 130kw - M 112.913, M 112.917
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 240 4-matic (211.080) - 2597ccm, 177pk, 130kw - M 112.917
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 270 CDI (211.016) - 2685ccm, 163pk, 120kw - OM 647.961
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 270 CDI (211.016) - 2685ccm, 177pk, 130kw - OM 647.961
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 280 (211.054) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.943
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 280 4-matic (211.092) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.943, M 272.944
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 280 CDI (211.020) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.920
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 280 CDI (211.023) - 3222ccm, 177pk, 130kw - OM 648.961
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 280 CDI 4-matic (211.084) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.921
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 300 BlueTEC (211.024) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.920
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 320 (211.065) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.949
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 320 4-matic (211.082) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.954
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 320 CDI (211.022) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.920
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 320 CDI (211.026) - 3222ccm, 204pk, 150kw - OM 648.961
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 320 CDI 4-matic (211.089) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.921, OM 642.910
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 350 (211.056) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.964
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 350 4-matic (211.087) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.972
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 350 CGI (211.057) - 3498ccm, 292pk, 215kw - M 272.985
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 400 CDI (211.028) - 3996ccm, 260pk, 191kw - OM 628.961
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 420 CDI (211.029) - 3996ccm, 314pk, 231kw - OM 629.910
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 500 (211.070) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.967
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 500 (211.072) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.960
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 500 4-matic (211.083) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.969
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 500 4-matic (211.090) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.962
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 55 AMG Kompressor (211.076) - 5439ccm, 476pk, 350kw - M 113.990
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 63 AMG (211.077) - 6208ccm, 514pk, 378kw - M 156.983
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 200 CGI (212.048, 212.148) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.860, M 271.820
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 200 NGT (212.041) - 1796ccm, 163pk, 120kw - M 271.958
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 250 (212.052) - 2496ccm, 204pk, 150kw - M 272.923
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 250 CGI (212.047, 212.147) - 1796ccm, 204pk, 150kw - M 271.860
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 300 (212.054) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.952
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 300 (212.055) - 3498ccm, 252pk, 185kw - M 276.952
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 300 4-matic (212.080) - 3498ccm, 252pk, 185kw - M 276.952
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 300 CDI (212.020) - 2987ccm, 204pk, 150kw - OM 642.850
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 300 CDI / BlueTEC (212.020, 212.021, 212.027) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.850, OM 642.852
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 (212.056) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.980
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 (212.059) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.952
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 4-matic (212.087) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.977
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 4-matic (212.088) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.952
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 BlueTEC (212.024) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.850
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 BlueTEC (212.026) - 2987ccm, 252pk, 185kw - OM 642.852
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 BlueTEC (212.026) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.852
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 BlueTEC 4-matic (212.094) - 2987ccm, 252pk, 185kw - OM 642.858
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 BlueTEC 4-matic (212.094) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.858
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 CDI (212.023) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.852
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 CDI (212.025) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.850
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 CDI 4-matic (212.089) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.856
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 CDI 4-matic (212.093) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.858
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 350 CGI (212.057) - 3498ccm, 292pk, 215kw - M 272.982, M 272.983
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 400 (212.061) - 3498ccm, 333pk, 245kw - M 276.850
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 400 (212.065) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.820
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 400 4-matic (212.067) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.820
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 400 4-matic (212.099) - 3498ccm, 333pk, 245kw - M 276.850
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 500 (212.072) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.971
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 500 (212.073) - 4663ccm, 408pk, 300kw - M 278.922
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 500 4-matic (212.090) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.970
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 500 4-matic (212.091) - 4663ccm, 408pk, 300kw - M 278.922
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 63 AMG (212.074) - 5461ccm, 525pk, 386kw - M 157.980, M 157.981
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 63 AMG (212.074) - 5461ccm, 558pk, 410kw - M 157.981
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 63 AMG (212.075) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.981
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 63 AMG (212.077) - 6208ccm, 525pk, 386kw - M 156.985
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 63 AMG 4-matic (212.076) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.981
    E-KLASS (W212) | 01.2009-12.2016 E 63 AMG 4-matic (212.092) - 5461ccm, 558pk, 410kw - M 157.981
    E-KLASS (W213) | 01.2016-10.2023 AMG E 43 4-matic (213.064) - 2996ccm, 401pk, 295kw - M 276.823
    E-KLASS (W213) | 01.2016-10.2023 E 350 d (213.033) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.855
    E-KLASS (W213) | 01.2016-10.2023 E 350 d 4-matic (213.034) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.873
    E-KLASS (W213) | 01.2016-10.2023 E 400 4-matic (213.066) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.823
    E-KLASS (W213) | 01.2016-10.2023 E 400 4-matic (213.071) - 3498ccm, 333pk, 245kw - M 276.853
    E-KLASS (W213) | 01.2016-10.2023 E 450 4-matic (213.068) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.823
    E-KLASS All-Terrain
    E-KLASS All-Terrain (S213) | 01.2017-10.2023 E 350 d 4-matic (213.237) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.873
    E-KLASS Cabriolet
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 200 CGI (207.448) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.860, M 271.820
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 250 CGI (207.447) - 1796ccm, 204pk, 150kw - M 271.860
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 300 (207.455) - 3498ccm, 252pk, 185kw - M 276.957
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 320 (207.462) - 2996ccm, 272pk, 200kw - M 276.820
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 350 (207.456) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.961, M 272.988
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 350 (207.459) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.957
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 350 BlueTEC (207.426) - 2987ccm, 252pk, 185kw - OM 642.838
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 350 BlueTEC/ d (207.426) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.838
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 350 CDI (207.422) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.836
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 350 CDI (207.423) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.838
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 350 CGI (207.457) - 3498ccm, 292pk, 215kw - M 272.982, M 272.984
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 400 (207.461) - 3498ccm, 333pk, 245kw - M 276.850
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 400 (207.465) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.820
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 500 (207.472) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.966
    E-KLASS Cabriolet (A207) | 01.2010-12.2016 E 500 (207.473) - 4663ccm, 408pk, 300kw - M 278.922
    E-KLASS Cabriolet (A238) | 06.2017-??? E 350 d 4-matic (238.434) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.873
    E-KLASS Cabriolet (A238) | 06.2017-??? E 400 4-matic (238.466) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.823
    E-KLASS Cabriolet (A238) | 06.2017-??? E 450 4-matic (238.468) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.823
    E-KLASS Coupé
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 200 CGI (207.348) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.860, M 271.820
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 250 CGI (207.347) - 1796ccm, 204pk, 150kw - M 271.860
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 300 (207.355) - 3498ccm, 252pk, 185kw - M 276.957
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 320 (207.362) - 2996ccm, 272pk, 200kw - M 276.820
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 350 (207.356) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.961, M 272.988
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 350 (207.359) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.957
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 350 4-matic (207.388) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.957
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 350 BlueTEC (207.326) - 2987ccm, 252pk, 185kw - OM 642.838
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 350 BlueTEC / d (207.326) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.838
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 350 CDI (207.322) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.836
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 350 CDI (207.323) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.838
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 350 CGI (207.357) - 3498ccm, 292pk, 215kw - M 272.982, M 272.984
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 400 (207.361) - 3498ccm, 333pk, 245kw - M 276.850
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 400 (207.365) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.820
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 500 (207.372) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.966
    E-KLASS Coupé (C207) | 01.2009-12.2016 E 500 (207.373) - 4663ccm, 408pk, 300kw - M 278.922
    E-KLASS Coupé (C238) | 12.2016-??? E 350 d 4-matic (238.334) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.873
    E-KLASS Coupé (C238) | 12.2016-??? E 400 4-matic (238.366) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.823
    E-KLASS Coupé (C238) | 12.2016-??? E 450 4-matic (238.368, 238.359) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.823
    E-KLASS Flak/chassi
    E-KLASS Flak/chassi (VF210) | 06.1996-12.2002 E 220 CDi (210.606) - 2148ccm, 143pk, 105kw - OM 611.961
    E-KLASS Flak/chassi (VF210) | 06.1996-12.2002 E 250 d (210.610) - 2497ccm, 113pk, 83kw - OM 605.912
    E-KLASS Flak/chassi (VF210) | 06.1996-12.2002 E 270 CDI (210.616) - 2685ccm, 170pk, 125kw - OM 612.961
    E-KLASS Flak/chassi (VF210) | 06.1996-12.2002 E 280 (210.663) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.921
    E-KLASS Flak/chassi (VF210) | 06.1996-12.2002 E 290 TD (210.617) - 2874ccm, 129pk, 95kw - OM 602.982
    E-KLASS Flak/chassi (VF211) | 03.2003-07.2009 E 220 CDI (211.606) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.961
    E-KLASS Flak/chassi (VF211) | 03.2003-07.2009 E 220 CDI (211.608) - 2148ccm, 170pk, 125kw - OM 646.821
    E-KLASS Flak/chassi (VF211) | 03.2003-07.2009 E 270 CDI (211.616) - 2685ccm, 163pk, 120kw - OM 647.961
    E-KLASS Flak/chassi (VF211) | 03.2003-07.2009 E 270 CDI (211.616) - 2685ccm, 177pk, 130kw - OM 647.961
    E-KLASS Flak/chassi (VF211) | 03.2003-07.2009 E 280 CDI (211.620) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.920
    E-KLASS T-Model
    E-KLASS T-Model (S124) | 06.1993-06.1996 E 250 TD (124.186) - 2497ccm, 113pk, 83kw - OM 605.911
    E-KLASS T-Model (S124) | 06.1993-06.1996 E 250 Turbo D (124.188) - 2497ccm, 126pk, 93kw - OM 602.962
    E-KLASS T-Model (S124) | 06.1993-06.1996 E 300 T Turbo-D (124.193) - 2996ccm, 147pk, 108kw - M 103.985, OM 601.912, OM 602.962, OM 603.960, OM 603.963, M 117.965, CR, JK, NGA, JB, ME, EW, JH,
    E-KLASS T-Model (S124) | 06.1993-06.1996 E 300 T Turbo-D 4-matic (124.393) - 2996ccm, 147pk, 108kw - M 103.985, OM 601.912, OM 602.962, OM 603.960, OM 603.963, M 117.965, CR, JK, NGA, JB, ME, EW, JH,
    E-KLASS T-Model (S124) | 06.1993-06.1996 E 300 TD (124.191) - 2996ccm, 136pk, 100kw - OM 606.910
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 220 T CDI (210.206) - 2148ccm, 136pk, 100kw - OM 611.961
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 220 T CDI (210.206) - 2148ccm, 143pk, 105kw - OM 611.961
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 220 T CDI (210.206) - 2151ccm, 125pk, 92kw - OM 611.961
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 240 T (210.261) - 2398ccm, 170pk, 125kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, LFZ (XU7JP), G1A, B 200 E,
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 240 T (210.262) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.914
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 250 T D (210.210) - 2497ccm, 113pk, 83kw - X 16 SZR, OM 605.912, M 111.942, M 111.970, OM 602.982, M 119.985
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 250 T Turbo-D (210.215) - 2497ccm, 150pk, 110kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 270 T CDI (210.216) - 2685ccm, 163pk, 120kw - CAYC, CFFB, CFWA, WH, SH, 4B, PH, ABC, KR, 2E, ADY, AGG, G11/631, CBZB, G4FA, 149 B3.000, B 14.4 S,
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 270 T CDI (210.216) - 2685ccm, 170pk, 125kw - OM 612.961
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 280 T (210.263) - 2799ccm, 204pk, 150kw - K12B, LLT, 128 A.000, G4FC, AEY, EDR, 6G72, EXL, D4EA, D4FB, AEH, AKL, APF, AGR, ALH, AHF, ASV, 128
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 280 T 4-matic (210.281) - 2799ccm, 204pk, 150kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 290 T Turbo-D (210.217) - 2874ccm, 129pk, 95kw - X 16 SZR, M 111.942, M 111.970, OM 602.982, M 119.985
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 300 T Turbo-D (210.225) - 2996ccm, 177pk, 130kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 320 T (210.265) - 3199ccm, 224pk, 165kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 320 T 4-matic (210.282) - 3199ccm, 224pk, 165kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 320 T CDI (210.226) - 3222ccm, 197pk, 145kw - OM 613.961
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 430 T (210.270) - 4266ccm, 279pk, 205kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, LFZ (XU7JP), G1A, B 200 E,
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 430 T 4-matic (210.283) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.940
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 55 T AMG (210.274) - 5439ccm, 354pk, 260kw - RFJ (EW10A), OM 616.963, NCA, 4BC, 4CC, 4FA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4EA, 4B, PH, AAB, AAF, ACU, AEN, A
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 350 CGI (211.257) - 3498ccm, 292pk, 215kw - M 272.985
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 200 CDI (211.207) - 2148ccm, 136pk, 100kw - OM 646.821
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 200 Kompressor (211.241) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.956
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 200 T Kompressor (211.242) - 1796ccm, 163pk, 120kw - M 271.941
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 220 CDI (211.206) - 2148ccm, 136pk, 100kw - OM 646.961
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 220 T CDI (211.206) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.961
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 220 T CDI (211.208) - 2148ccm, 163pk, 120kw - OM 646.821
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 220 T CDI (211.208) - 2148ccm, 170pk, 125kw - OM 646.821
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 230 T (211.252) - 2496ccm, 204pk, 150kw - M 272.922
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 240 T (211.261) - 2597ccm, 163pk, 120kw - M 112.913
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 240 T (211.261) - 2597ccm, 177pk, 130kw - M 112.913
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 240 T 4-matic (211.280) - 2597ccm, 177pk, 130kw - M 112.917
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 270 T CDI (211.216) - 2685ccm, 163pk, 120kw - OM 647.961
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 270 T CDI (211.216) - 2685ccm, 177pk, 130kw - OM 647.961
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 280 T (211.254) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.943
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 280 T 4-matic (211.292) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.943, M 272.944
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 280 T CDI (211.220) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.920
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 280 T CDI (211.223) - 3222ccm, 177pk, 130kw - OM 648.961
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 280 T CDI 4-matic (211.284) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.921
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 320 T (211.265) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.949
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 320 T 4-matic (211.282) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.954
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 320 T CDI (211.222) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.920
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 320 T CDI (211.222) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.920
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 320 T CDI (211.226) - 3222ccm, 204pk, 150kw - OM 648.961
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 320 T CDI 4-matic (211.289) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.921
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 350 T (211.256) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.964
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 350 T 4-matic (211.287) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.972
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 500 T (211.270) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.967
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 500 T (211.272) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.960
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 500 T 4-matic (211.283) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.969
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 500 T 4-matic (211.290) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.962
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 55 T AMG Kompressor (211.276) - 5439ccm, 476pk, 350kw - M 113.990
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 63 AMG (211.277) - 6208ccm, 514pk, 378kw - M 156.983
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 200 CGI (212.248) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.860
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 250 CGI (212.247) - 1796ccm, 204pk, 150kw - M 271.860
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 300 (212.254) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.952
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 300 (212.255) - 3498ccm, 252pk, 185kw - M 276.952
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 300 4-matic (212.280) - 3498ccm, 252pk, 185kw - M 276.952
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 300 CDI (212.220) - 2987ccm, 204pk, 150kw - OM 642.850
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 300 CDI / BlueTEC (212.227, 212.221) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.850, OM 642.852
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 (212.256) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.980
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 (212.259) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.952
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 4-matic (212.287) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.977
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 4-matic (212.288) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.952
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 BlueTEC (212.224) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.850
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 BlueTEC (212.226) - 2987ccm, 252pk, 185kw - OM 642.852
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 BlueTEC (212.226) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.852
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 BlueTEC 4-matic (212.294) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.852, OM 642.858
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 BlueTEC 4-matic (212.294) - 2987ccm, 252pk, 185kw - OM 642.858
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 CDI (212.223) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.852
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 CDI (212.225) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.850
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 CDI 4-matic (212.289) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.856
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 CDI 4-matic (212.293) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.858
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 350 CGI (212.257) - 3498ccm, 292pk, 215kw - M 272.983
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 400 (212.261) - 3498ccm, 333pk, 245kw - M 276.850
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 400 (212.265) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.820
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 400 4-matic (212.267) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.820
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 400 4-matic (212.299) - 3498ccm, 333pk, 245kw - M 276.850
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 500 (212.272) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.971
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 500 (212.273) - 4663ccm, 408pk, 300kw - M 278.922
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 500 4-matic (212.291) - 4663ccm, 408pk, 300kw - M 278.922
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 63 AMG (212.274) - 5461ccm, 525pk, 386kw - M 157.981
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 63 AMG (212.274) - 5461ccm, 558pk, 410kw - M 157.981
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 63 AMG (212.275) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.981
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 63 AMG (212.277) - 6208ccm, 525pk, 386kw - M 156.985
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 63 AMG 4-matic (212.276) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.981
    E-KLASS T-Model (S212) | 08.2009-12.2016 E 63 AMG 4-matic (212.292) - 5461ccm, 558pk, 410kw - M 157.981
    E-KLASS T-Model (S213) | 07.2016-10.2023 AMG E 43 4-matic (213.264) - 2996ccm, 401pk, 295kw - M 276.823
    E-KLASS T-Model (S213) | 07.2016-10.2023 E 350 d (213.233) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.855
    E-KLASS T-Model (S213) | 07.2016-10.2023 E 350 d 4-matic (213.234) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.873
    E-KLASS T-Model (S213) | 07.2016-10.2023 E 400 4-matic (213.271) - 3498ccm, 333pk, 245kw - M 276.853
    E-KLASS T-Model (S213) | 07.2016-10.2023 E 450 4-matic (213.268) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.823
    G-KLASS
    G-KLASS (W460) | 03.1979-07.1993 250 GD (460,3) - 2497ccm, 84pk, 62kw - B 234 F, OM 636.915, M 136.920, M 136.922, OM 636.931, M 198.980, M 198.982, OM 602.930
    G-KLASS (W460) | 03.1979-07.1993 250 GD (460,3) - 2497ccm, 92pk, 68kw - K12B, M51 D25 (256T1), M 102.989, OM 601.940, OM 602.940, M 102.942, OM 617.913, LLT, 128 A.000, G4
    G-KLASS (W461) | 09.1989-07.2023 250 GD (461) - 2497ccm, 92pk, 68kw - OM 602.939
    G-KLASS (W461) | 09.1989-07.2023 290 GD/G 290 D (461.337, 461.338) - 2874ccm, 95pk, 70kw - OM 602.942
    G-KLASS (W461) | 09.1989-07.2023 G 270 CDI (461.302, 461.342, 461.345, 461.331) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.966
    G-KLASS (W461) | 09.1989-07.2023 G 280 CDI (461.304, 461.334, 461.339, 461.344, 461.390) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.884, OM 642.975
    G-KLASS (W461) | 09.1989-07.2023 G 290 TD (461.335, 461.336) - 2874ccm, 120pk, 88kw - RFJ (EW10A), OM 616.963, NCA, 4BC, 4CC, 4FA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4EA, 4B, PH, AAB, AAF, ACU, AEN, A
    G-KLASS (W461) | 09.1989-07.2023 G 300 CDI (461.333) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.884
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 250 GD (463.324, 463.325) - 2497ccm, 94pk, 69kw - K12B, M51 D25 (256T1), M 102.989, M 115.973, OM 603.972, OM 601.940, OM 602.940, M 102.942, OM 617.
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 300 GD (463.327, 463.328) - 2996ccm, 113pk, 83kw - OM 603.931
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 350 Turbo GD (463.320, 463.321) - 3449ccm, 136pk, 100kw - OM 603.972
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 AMG G 63 (463.272) - 5461ccm, 571pk, 420kw - M 157.984
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 AMG G 65 (463.274, 463.275) - 5980ccm, 630pk, 463kw - M 279.982
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 270 CDI (463.322, 463.323) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.965
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 300 Diesel (463.327, 463.328) - 2996ccm, 113pk, 83kw - OM 603.931
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 300 TD (463.330, 463.331) - 2996ccm, 177pk, 130kw - CAYC, CFFB, CFWA, KR, 2E, ADY, AGG, CBZB, B5, FE (16V), M 111.944, 192 A1.000, 192 B4.000, 844 A2.0
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 320 (463.232, 463.233, 463.244, 463.245) - 3199ccm, 215pk, 158kw - 18 K4F, X 16 SZR, 149 B3.000, 146 A5.000, X 20 XEV, X 17 DTL, 20 T2N, M 111.944, X 16 XEL, Z 16 XE,
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 320 CDI (463.343) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.970
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 350 CDI (463.306, 463.340, 463.341, 463.346) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.970
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 350 CDI (463.346) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.886
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 350 d (463.348) - 2987ccm, 245pk, 180kw - OM 642.887
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 400 CDI (463.332, 463.333) - 3996ccm, 250pk, 184kw - OM 628.962
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 500 (463.222, 463.236, 463.237, 463.242) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.963, M 273.969
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 500 (463.247, 463.248, 463.249, 463.240, 463.241) - 4966ccm, 296pk, 218kw - M 113.962
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 500 (463.249) - 4966ccm, 292pk, 215kw - M 113.962
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 55 AMG (463.243, 463.246) - 5439ccm, 354pk, 260kw - M 113.982
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 55 AMG (463.270, 463.271) - 5439ccm, 476pk, 350kw - M 113.993
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 55 AMG (463.270, 463.271) - 5439ccm, 500pk, 368kw - M 113.993
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 55 AMG (463.270, 463.271) - 5439ccm, 507pk, 373kw - M 113.993
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 63 AMG (463.273) - 5461ccm, 544pk, 400kw - M 157.984
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 63 AMG 6x6 (463.272) - 5461ccm, 544pk, 400kw - M 157.984
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 65 AMG (463.274) - 5980ccm, 612pk, 450kw - M 279.982
    G-KLASS Cabrio
    G-KLASS Cabrio (W460) | 03.1979-05.1993 250 GD (460.317) - 2497ccm, 84pk, 62kw - OM 602.930
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 300 GD (463.307) - 2996ccm, 113pk, 83kw - K12B, M51 D25 (256T1), M 102.989, M 115.973, OM 603.972, OM 601.940, OM 602.940, M 102.942, OM 617.
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 350 G Turbo-D (463.300) - 3449ccm, 136pk, 100kw - K12B, M51 D25 (256T1), M 102.989, M 115.973, OM 603.972, OM 601.940, OM 602.940, M 102.942, OM 617.
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 G 300 Diesel (463.307) - 2996ccm, 113pk, 83kw - OM 603.931
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 G 300 TD (463.308) - 2996ccm, 177pk, 130kw - CAYC, CFFB, CFWA, KR, 2E, ADY, AGG, CBZB, B5, FE (16V), M 111.944, 192 A1.000, 192 B4.000, 844 A2.0
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 G 320 (463.209, 463.250) - 3199ccm, 215pk, 158kw - 18 K4F, X 16 SZR, 149 B3.000, 146 A5.000, X 20 XEV, X 17 DTL, 20 T2N, M 111.944, X 16 XEL, Z 16 XE,
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 G 320 CDI (463.303) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.970
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 G 350 CDI (463.306) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.886
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 G 350 CDI (463.306) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.970
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 G 400 CDI (463.309) - 3996ccm, 250pk, 184kw - OM 628.962
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 G 500 (463) - 4966ccm, 296pk, 218kw - M 113.962
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 G 500 (463.202) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.963, M 273.969
    G-KLASS Flak/chassi
    G-KLASS Flak/chassi (W461) | 04.2010-07.2023 G 300 CDi 4-matic (461.343) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.884
    GLC
    GLC (X253) | 06.2015-06.2022 350 d 4-matic (253.925) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.873
    GLC (X253) | 06.2015-06.2022 AMG 43 4-matic (253.964) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.823
    GLC (X253) | 06.2015-06.2022 AMG 43 4-matic (253.964) - 2996ccm, 390pk, 287kw - M 276.823
    GLC Coupe
    GLC Coupe (C253) | 06.2016-03.2023 350 d 4-matic (253.325) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.873
    GLC Coupe (C253) | 06.2016-03.2023 AMG 43 4-matic (253.364) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.823
    GLC Coupe (C253) | 06.2016-03.2023 AMG 43 4-matic (253.364) - 2996ccm, 390pk, 287kw - M 276.823
    GLE
    GLE (W166) | 04.2015-10.2018 320 4-matic (166.062) - 2996ccm, 272pk, 200kw - M 276.821
    GLE (W166) | 04.2015-10.2018 350 d 4-matic (166.024) - 2987ccm, 249pk, 183kw - OM 642.826
    GLE (W166) | 04.2015-10.2018 350 d 4-matic (166.024) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.826
    GLE (W166) | 04.2015-10.2018 400 4-matic (166.056) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.821, M 276.825
    GLE (W166) | 04.2015-10.2018 450 AMG 4-matic (166.064) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.821
    GLE (W166) | 04.2015-10.2018 500 4-matic (166.073) - 4663ccm, 435pk, 320kw - M 278.928
    GLE (W166) | 04.2015-10.2018 500 4-matic (166.073) - 4663ccm, 456pk, 335kw - M 278.928
    GLE (W166) | 04.2015-10.2018 500 e 4-matic (166.063) - 2996ccm, 442pk, 325kw - M 276.821
    GLE (W166) | 04.2015-10.2018 AMG 43 4-matic (166.064) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.821
    GLE (W166) | 04.2015-10.2018 AMG 43 4-matic (166.064) - 2996ccm, 390pk, 287kw - M 276.821
    GLE (W166) | 04.2015-10.2018 AMG 63 4-matic (166.074) - 5461ccm, 557pk, 410kw - M 157.982
    GLE (W166) | 04.2015-10.2018 AMG 63 S 4-matic (166.075) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.982
    GLE Coupe
    GLE Coupe (C292) | 03.2015-10.2019 350 d 4-matic (292.323, 292.324) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.826, OM 642.824
    GLE Coupe (C292) | 03.2015-10.2019 400 4-matic (292.356) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.821, M 276.825
    GLE Coupe (C292) | 03.2015-10.2019 450 AMG 4-matic (292.364) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.821
    GLE Coupe (C292) | 03.2015-10.2019 500 4-matic (292.373) - 4663ccm, 456pk, 335kw - M 278.928
    GLE Coupe (C292) | 03.2015-10.2019 AMG 43 4-matic (292.364) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.821
    GLE Coupe (C292) | 03.2015-10.2019 AMG 43 4-matic (292.364) - 2996ccm, 390pk, 287kw - M 276.821
    GLE Coupe (C292) | 03.2015-10.2019 AMG 63 4-matic (292.374) - 5461ccm, 557pk, 410kw - M 157.982
    GLE Coupe (C292) | 03.2015-10.2019 AMG 63 S 4-matic (292.375) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.982
    GLK-KLASS
    GLK-KLASS (X204) | 06.2008-12.2015 280 4-matic (204.981) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.948
    GLK-KLASS (X204) | 06.2008-12.2015 300 4-matic (204.981) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.948
    GLK-KLASS (X204) | 06.2008-12.2015 300 4-matic (204.990) - 3498ccm, 248pk, 182kw - M 276.957
    GLK-KLASS (X204) | 06.2008-12.2015 300 4-matic (204.990) - 3498ccm, 252pk, 185kw - M 276.957
    GLK-KLASS (X204) | 06.2008-12.2015 320 CDI 4-matic (204.983) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.961
    GLK-KLASS (X204) | 06.2008-12.2015 350 (204.956) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.991
    GLK-KLASS (X204) | 06.2008-12.2015 350 4-matic (204.987) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.971
    GLK-KLASS (X204) | 06.2008-12.2015 350 4-matic (204.988) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.957
    GLK-KLASS (X204) | 06.2008-12.2015 350 CDI 4-matic (204.992) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.832
    GLK-KLASS (X204) | 06.2008-12.2015 350 CDI 4-matic (204.992) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.832
    GLK-KLASS (X204) | 06.2008-12.2015 350 CDI 4-matic (204.993) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.835
    GL-KLASS
    GL-KLASS (X164) | 09.2006-12.2012 GL 320 CDI / 350 BlueTEC 4-matic (164.824, 164.825) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.820
    GL-KLASS (X164) | 09.2006-12.2012 GL 320 CDI 4-matic (164.822) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.940
    GL-KLASS (X164) | 09.2006-12.2012 GL 350 CDI 4-matic (164.822) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.940
    GL-KLASS (X164) | 09.2006-12.2012 GL 350 CDI 4-matic (164.823) - 2987ccm, 265pk, 195kw - OM 642.822
    GL-KLASS (X164) | 09.2006-12.2012 GL 420 CDI 4-matic (164.828) - 3996ccm, 306pk, 225kw - OM 629.912
    GL-KLASS (X164) | 09.2006-12.2012 GL 450 4-matic (164.871) - 4663ccm, 340pk, 250kw - M 273.923
    GL-KLASS (X164) | 09.2006-12.2012 GL 450 CDI 4-matic (164.828) - 3996ccm, 306pk, 225kw - OM 629.912
    GL-KLASS (X164) | 09.2006-12.2012 GL 500 4-matic (164.886) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.963
    GL-KLASS (X166) | 07.2012-10.2015 GL 350 CDI / BlueTec 4-matic (166.823, 166.824) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.826
    GL-KLASS (X166) | 07.2012-10.2015 GL 350 CDI / BlueTEC 4-matic (166.824) - 2987ccm, 249pk, 183kw - OM 642.826
    GL-KLASS (X166) | 07.2012-10.2015 GL 400 4-matic (166.856) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.821
    GL-KLASS (X166) | 07.2012-10.2015 GL 500 4-matic (166.873) - 4663ccm, 408pk, 300kw - M 278.928
    GL-KLASS (X166) | 07.2012-10.2015 GL 500 4-matic (166.873) - 4663ccm, 435pk, 320kw - M 278.928
    GL-KLASS (X166) | 07.2012-10.2015 GL 63 AMG 4-matic (166.874) - 5461ccm, 544pk, 400kw - M 157.982
    GL-KLASS (X166) | 07.2012-10.2015 GL 63 AMG 4-matic (166.874) - 5461ccm, 558pk, 410kw - M 157.982
    GLS
    GLS (X166) | 11.2015-04.2019 350 d 4-matic (166.824) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.826
    GLS (X166) | 11.2015-04.2019 400 4-matic (166.856) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.821
    GLS (X166) | 11.2015-04.2019 500 4-matic (166.873) - 4663ccm, 456pk, 335kw - M 278.928
    GLS (X166) | 11.2015-04.2019 AMG 63 4-matic (166.875) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.982
    M-KLASS
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 270 CDI (163.113) - 2685ccm, 163pk, 120kw - OM 612.963
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 320 (163.154) - 3199ccm, 218pk, 160kw - 18 K4F, X 16 SZR, 149 B3.000, 146 A5.000, X 20 XEV, X 17 DTL, 20 T2N, X 16 XEL, Z 16 XE, X 18 XE1,
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 350 (163.157) - 3724ccm, 235pk, 173kw - M 112.970
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 350 (163.157) - 3724ccm, 245pk, 180kw - M 112.970
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 400 CDI (163.128) - 3996ccm, 250pk, 184kw - OM 628.963
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 430 (163.172) - 4266ccm, 272pk, 200kw - M 113.942
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 500 (163.175) - 4966ccm, 292pk, 215kw - M 113.964, M 113.965
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 55 AMG (163.174) - 5439ccm, 347pk, 255kw - M 113.981
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 280 CDI 4-matic (164.120) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.940
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 300 CDI 4-matic (164.120) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.940
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 300 CDI 4-matic (164.121) - 2987ccm, 204pk, 150kw - OM 642.820
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 320 CDI 4-matic (164.122) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.940
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 320 CDI 4-matic (164.124, 164.125, 164.122) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.940, OM 642.820
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 350 4-matic (164.186) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.967
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 350 CDI 4-matic (164.122) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.940
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 350 CDI 4-matic (164.125, 164.124) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.820
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 350 CDI 4-matic (164.125, 164.124) - 2987ccm, 231pk, 170kw - OM 642.820
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 420 CDI 4-matic (164.128) - 3996ccm, 306pk, 225kw - OM 629.912
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 450 CDI 4-matic (164.128) - 3996ccm, 306pk, 225kw - OM 629.912
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 500 4-matic (164.172) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.963
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 500 4-matic (164.175) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.964
    M-KLASS (W164) | 02.2005-12.2011 ML 63 AMG 4-matic (164.177) - 6208ccm, 510pk, 375kw - M 156.980
    M-KLASS (W166) | 06.2011-12.2015 ML 350 4-matic (166.057) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.955
    M-KLASS (W166) | 06.2011-12.2015 ML 350 BlueTEC 4-matic (166.024, 166.023) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.826, OM 642.864
    M-KLASS (W166) | 06.2011-12.2015 ML 400 4-matic (166.056) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.821
    M-KLASS (W166) | 06.2011-12.2015 ML 500 4-matic (166.073) - 4663ccm, 408pk, 300kw - 810.05, 810.06, 124 AC.000, 125 B.000, 132 AC1.000, 128 A.048, 128 A.000, 128 AC.000, 128 A1.000, 1
    M-KLASS (W166) | 06.2011-12.2015 ML 63 AMG 4-matic (166.074) - 5461ccm, 525pk, 386kw - M 157.982
    M-KLASS (W166) | 06.2011-12.2015 ML 63 AMG 4-matic (166.074) - 5461ccm, 558pk, 410kw - M 157.982
    R-KLASS
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 280 (251.054, 251.154) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.945
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 280 4-matic (251.062) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.945
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 280 CDI (251.121, 251.026, 251.126) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.872, OM 642.950, OM 642.870
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 280 CDI 4-matic (251.020) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.950
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 300 (251.054, 251.154) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.945
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 300 4-matic (251.062) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.945
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 300 CDI (251.021, 251.121, 251.026, 251.126) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.872, OM 642.950, OM 642.870
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 300 CDI 4-matic (251.020) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.950
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 320 CDI 4-matic (251.022, 251.122) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.950
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 320 CDI 4-matic (251.125) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.950, OM 642.870
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 350 (251.056, 251.156) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.967
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 350 4-matic (251.065, 251.165) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.967
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 350 CDI 4-matic (251.022, 251.122) - 2987ccm, 224pk, 165kw - OM 642.950
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 350 CDI 4-matic (251.023, 251.123) - 2987ccm, 265pk, 195kw - K9K 836, K9K 846, YD25DDTi, 955 A8.000, DZ, N57 D30 B, RFN, RKA, NGA, PV, AAR, N47 D20 C, K9K 830,
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 350 CDI 4-matic (251.124, 251.125) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.950, OM 642.870
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 350 CGI 4-matic (251.057, 251.157) - 3498ccm, 306pk, 225kw - DH, KGBA, WF, M 276.958, D 1556 LF 09, D 1556 LF 07, D 1556 LF 08, VA, YC, 25S, D 3876 LF12, D 3876
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 500 4-matic (251.072, 251.172) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.963
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 500 4-matic (251.075, 251.175) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.971
    R-KLASS (W251, V251) | 07.2005-12.2014 R 63 AMG 4-matic (251.077, 251.177) - 6208ccm, 510pk, 375kw - M 156.980
    S-KLASS
    S-KLASS (W140) | 02.1991-10.1998 S 300 Turbo-D (140.135) - 2996ccm, 177pk, 130kw - 192 A1.000, 192 B4.000, 844 A2.000, 199 A7.000, 199 B2.000, OM 606.961
    S-KLASS (W140) | 02.1991-10.1998 S 350 Turbo-D (140.134) - 3449ccm, 150pk, 110kw - OM 603.971
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 280 (220.063, 220.163) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.922
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 320 (220.065, 220.165) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.944
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 320 CDI (220.025, 220.125) - 3222ccm, 204pk, 150kw - OM 648.960
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 320 CDI (220.026, 220.126) - 3222ccm, 197pk, 145kw - OM 613.960
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 350 4-matic (220.087, 220.187) - 3724ccm, 245pk, 180kw - M 112.975
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 350, S 350 L (220.067, 220.167) - 3724ccm, 245pk, 180kw - M 112.972
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 400 CDI (220.028, 220.128) - 3996ccm, 250pk, 184kw - OM 628.960
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 400 CDI (220.028, 220.128) - 3996ccm, 260pk, 191kw - OM 628.960
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 430 4-matic (220.083, 220.183) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.948
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 430, S 430 L (220.070, 220.170) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.941
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 500 (220.075, 220.175, 220.875) - 4966ccm, 299pk, 220kw - M 113.960
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 500 4-matic (220.084, 220.184) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.966
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 500, S 500 L (220.075, 220.175, 220.875) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.960, M 113.966
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 55 AMG (220.073, 220.173) - 5439ccm, 360pk, 265kw - M 113.986
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 55 AMG Kompressor (220.074, 220.174) - 5439ccm, 500pk, 368kw - M 113.991
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 600, S 600 L (220.176) - 5513ccm, 500pk, 368kw - M 275.950
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 600, S 600 L (220.878, 220.178) - 5786ccm, 367pk, 270kw - M 137.970
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 65 AMG, S 65 AMG L (220.179) - 5980ccm, 612pk, 450kw - M 275.980
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 280 (221.054) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.946
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 300 (221.054, 221.154) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.946
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 320 CDI (221.022, 221.122) - 2987ccm, 235pk, 173kw - OM 642.930
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 320 CDI (221.122, 221.022) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.930
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 320 CDI 4-matic (221.080, 221.180) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.932
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 320 CDI 4-matic (221.080, 221.180) - 2987ccm, 235pk, 173kw - OM 642.932
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 350 (221.056, 221.156) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.965
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 350 4-matic (221.087, 221.187) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.975
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 350 BlueTec (221.026, 221.126) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.862
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 350 BlueTEC 4-matic (221.083, 221.183) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.868
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 350 CDI (221.022, 221.122) - 2987ccm, 235pk, 173kw - OM 642.930
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 350 CDI (221.122, 221.022) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.930
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 350 CDI 4-matic (221.080, 221.180) - 2987ccm, 211pk, 155kw - OM 642.932
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 350 CDI 4-matic (221.080, 221.180) - 2987ccm, 235pk, 173kw - OM 642.932
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 350 CGI (221.057, 221.157) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.950
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 350 CGI 4-matic (221.082, 221.182) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.950
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 400 Hybrid (221.095, 221.195) - 3498ccm, 279pk, 205kw - M 272.974
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 420 CDI (221.028, 221.128) - 3996ccm, 320pk, 235kw - OM 629.911
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 450 4-matic (221.084, 221.184) - 4663ccm, 340pk, 250kw - M 273.924
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 450 CDI (221.028, 221.128) - 3996ccm, 320pk, 235kw - OM 629.911
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 450, S 450 L (221.070, 221.170) - 4663ccm, 340pk, 250kw - M 273.922
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 500 (221.071, 221.171) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.961
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 500 4-matic (221.086, 221.186) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.961, M 273.968
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 500 CGI (221.073, 221.173) - 4663ccm, 435pk, 320kw - M 278.932
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 500 CGI 4-matic (221.094, 221.194) - 4663ccm, 435pk, 320kw - M 278.932
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 550 (221.073, 221.173) - 4663ccm, 435pk, 320kw - M 278.932
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 600 (221.176) - 5513ccm, 517pk, 380kw - M 275.953
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 63 AMG (221.074, 221.174) - 5461ccm, 571pk, 420kw - 810.05, 810.06, 124 AC.000, 125 B.000, 132 AC1.000, 128 A.048, 128 A.000, 128 AC.000, 128 A1.000, 1
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 63 AMG (221.074, 221.174) - 5461ccm, 544pk, 400kw - M 157.980
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 63 AMG (221.077, 221.177) - 6208ccm, 525pk, 386kw - M 156.984
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 65 AMG (221.179) - 5980ccm, 612pk, 450kw - M 275.982
    S-KLASS (W221, V221) | 10.2005-12.2013 S 65 AMG (221.179) - 5980ccm, 630pk, 463kw - M 275.982
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 350 BlueTEC / d (222.132, 222.032, 222.123) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.861
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 350 BlueTEC / d 4-matic (222.033, 222.133) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.861, OM 642.867
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 350 BlueTEC 4-matic (222.133) - 2987ccm, 252pk, 185kw - OM 642.867
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 400 4-matic (222.067, 222.167) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.824
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 400 Hybrid / h (222.057, 222.157) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.960
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 400 Maybach 4-matic (222.967) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.824
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 450 (222.066, 222.166) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.824
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 450 4-matic (222.064, 222.164) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.824
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 450 Maybach 4-matic (222.964) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.824
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 500 (222.082, 222.182) - 4663ccm, 435pk, 320kw - M 278.929
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 500 (222.082, 222.182) - 4663ccm, 455pk, 335kw - M 278.929
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 500 4-matic (222.085, 222.185) - 4663ccm, 455pk, 335kw - M 278.929
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 500 4-matic (222.185) - 4663ccm, 435pk, 320kw - M 278.929
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 500 Hybrid / e (222.163) - 2996ccm, 442pk, 325kw - M 276.824
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 500 Maybach (222.982) - 4663ccm, 455pk, 335kw - M 278.929
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 500 Maybach 4-matic (222.985) - 4663ccm, 455pk, 335kw - M 278.929
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 560 e (222.173) - 2996ccm, 476pk, 350kw - M 276.824
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 600 (222.176) - 5980ccm, 530pk, 390kw - M 277.980
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 600 Maybach (222.976) - 5980ccm, 530pk, 390kw - M 277.980
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 63 AMG (222.077, 222.177) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.985
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 63 AMG 4-matic (222.178) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.985
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 65 AMG (222.179) - 5980ccm, 630pk, 463kw - M 279.980
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 650 Maybach (222.980) - 5980ccm, 530pk, 390kw - M 277.980
    S-KLASS (W222, V222, X222) | 05.2013-07.2020 S 650 Maybach (222.980) - 5980ccm, 630pk, 463kw - M 279.980
    S-KLASS (Z223) | 05.2021-??? S 680 Maybach 4-matic (223.979) - 5980ccm, 612pk, 450kw - M 279.980
    S-KLASS Cabriolet
    S-KLASS Cabriolet (A217) | 12.2015-07.2020 AMG S 63 (217.477) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.985
    S-KLASS Cabriolet (A217) | 12.2015-07.2020 AMG S 63 4-matic (217.478) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.985
    S-KLASS Cabriolet (A217) | 12.2015-07.2020 AMG S 65 (217.479) - 5980ccm, 630pk, 463kw - M 279.980
    S-KLASS Cabriolet (A217) | 12.2015-07.2020 S 500 (217.482) - 4663ccm, 456pk, 335kw - M 278.929
    S-KLASS Cabriolet (A217) | 12.2015-07.2020 S 650 Maybach (217.479) - 5980ccm, 630pk, 463kw - M 279.980
    S-KLASS Coupé
    S-KLASS Coupé (C215) | 03.1999-03.2006 CL 500 (215.375) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.960
    S-KLASS Coupé (C215) | 03.1999-03.2006 CL 55 AMG (215.373) - 5439ccm, 360pk, 265kw - M 113.986
    S-KLASS Coupé (C215) | 03.1999-03.2006 CL 55 AMG Kompressor (215.374) - 5439ccm, 500pk, 368kw - M 113.991
    S-KLASS Coupé (C215) | 03.1999-03.2006 CL 600 (215.376) - 5513ccm, 500pk, 368kw - M 275.950
    S-KLASS Coupé (C215) | 03.1999-03.2006 CL 600 (215.378) - 5786ccm, 367pk, 270kw - M 137.970
    S-KLASS Coupé (C215) | 03.1999-03.2006 CL 65 AMG (215.379) - 5980ccm, 612pk, 450kw - M 275.980
    S-KLASS Coupé (C216) | 05.2006-12.2013 CL 500 (216.371) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.961
    S-KLASS Coupé (C216) | 05.2006-12.2013 CL 500 (216.373) - 4663ccm, 435pk, 320kw - K12B, M51 D25 (256T1), M 102.989, M 115.973, OM 603.972, OM 601.940, OM 602.940, M 102.942, OM 617.
    S-KLASS Coupé (C216) | 05.2006-12.2013 CL 500 4-matic (216.386) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.968
    S-KLASS Coupé (C216) | 05.2006-12.2013 CL 500 4-matic (216.394) - 4663ccm, 435pk, 320kw - K12B, M51 D25 (256T1), 12 S, 18 E, M 102.989, M 115.973, OM 603.972, OM 601.940, OM 602.940, M 102.
    S-KLASS Coupé (C216) | 05.2006-12.2013 CL 600 (216.376) - 5513ccm, 517pk, 380kw - M 275.953
    S-KLASS Coupé (C216) | 05.2006-12.2013 CL 63 AMG (216.374) - 5461ccm, 544pk, 400kw - J8S 711, M 157.980, 800.02
    S-KLASS Coupé (C216) | 05.2006-12.2013 CL 63 AMG (216.374) - 5461ccm, 571pk, 420kw - M 157.980
    S-KLASS Coupé (C216) | 05.2006-12.2013 CL 63 AMG (216.377) - 6208ccm, 525pk, 386kw - M 156.984
    S-KLASS Coupé (C216) | 05.2006-12.2013 CL 65 AMG (216.379) - 5980ccm, 630pk, 463kw - J2, ME, J8S 711, G1A, B 200 E, B 18 KP, 021 A 1000, 4A-F, M 157.980, B2A (XU52C/K), 800.02, J7R 732
    S-KLASS Coupé (C216) | 05.2006-12.2013 CL 65 AMG (216.379) - 5980ccm, 612pk, 450kw - M 275.982
    S-KLASS Coupé (C217) | 04.2014-07.2020 S 400 4-matic (217.364) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.824
    S-KLASS Coupé (C217) | 04.2014-07.2020 S 450 4-matic (217.364) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.824
    S-KLASS Coupé (C217) | 04.2014-07.2020 S 500 (217.382) - 4663ccm, 455pk, 335kw - M 278.929
    S-KLASS Coupé (C217) | 04.2014-07.2020 S 500 4-matic (217.385) - 4663ccm, 455pk, 335kw - M 278.929
    S-KLASS Coupé (C217) | 04.2014-07.2020 S 63 AMG (217.377) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.985
    S-KLASS Coupé (C217) | 04.2014-07.2020 S 63 AMG 4-matic (217.378) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.985
    S-KLASS Coupé (C217) | 04.2014-07.2020 S 65 AMG (217.379) - 5980ccm, 630pk, 463kw - M 279.980
    SL
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 280 (129.059) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.923
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 320 (129.064) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.943
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 500 (129.068) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.961
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 55 AMG - 5439ccm, 354pk, 260kw - M 113.985
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 280 (230.454) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.949
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 300 (230.454) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.949
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 350 (230.456) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.966
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 350 (230.458) - 3498ccm, 316pk, 232kw - M 272.968
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 350 (230.467) - 3724ccm, 245pk, 180kw - M 112.973
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 500 (230.471) - 5461ccm, 388pk, 285kw - M 273.965
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 500 (230.475) - 4966ccm, 306pk, 225kw - M 113.963
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 55 AMG (230.472) - 5439ccm, 517pk, 380kw - M 113.995
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 55 AMG (230.474) - 5439ccm, 476pk, 350kw - M 113.992
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 55 AMG Kompressor (230.474) - 5439ccm, 500pk, 368kw - M 113.992
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 600 (230.476) - 5513ccm, 500pk, 368kw - M 275.951
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 600 (230.477) - 5513ccm, 517pk, 380kw - M 275.954
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 63 AMG (230.470) - 6208ccm, 525pk, 386kw - M 156.981
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 65 AMG (230.479) - 5980ccm, 612pk, 450kw - M 275.981
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 65 AMG Black Series (230.479) - 5980ccm, 670pk, 493kw - M 275.983
    SL (R231) | 01.2012-04.2020 350 (231.457) - 3498ccm, 306pk, 225kw - M 276.954
    SL (R231) | 01.2012-04.2020 400 (231.465) - 2996ccm, 333pk, 245kw - M 276.825
    SL (R231) | 01.2012-04.2020 400 (231.466) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.825
    SL (R231) | 01.2012-04.2020 500 (231.473) - 4663ccm, 435pk, 320kw - M 278.927
    SL (R231) | 01.2012-04.2020 500 (231.473) - 4663ccm, 455pk, 335kw - M 278.927
    SL (R231) | 01.2012-04.2020 63 AMG (231.474) - 5461ccm, 537pk, 395kw - M 157.983
    SL (R231) | 01.2012-04.2020 63 AMG (231.474) - 5461ccm, 564pk, 415kw - M 157.983
    SL (R231) | 01.2012-04.2020 63 AMG (231.474) - 5461ccm, 571pk, 420kw - M 157.983
    SL (R231) | 01.2012-04.2020 63 AMG (231.474) - 5461ccm, 585pk, 430kw - M 157.983
    SL (R231) | 01.2012-04.2020 65 AMG (231.479) - 5980ccm, 630pk, 463kw - M 279.981
    SLC
    SLC (R172) | 01.2016-10.2017 AMG SLC 43 (172.466) - 2996ccm, 367pk, 270kw - M 276.822
    SLC (R172) | 01.2016-10.2017 AMG SLC 43 (172.466) - 2996ccm, 390pk, 287kw - M 276.822
    SLK
    SLK (R170) | 09.1996-04.2004 32 AMG Kompressor (170.466) - 3199ccm, 354pk, 260kw - M 112.960
    SLK (R170) | 09.1996-04.2004 320 (170.465) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.947
    SLK (R171) | 03.2004-12.2011 200 Kompressor (171.442) - 1796ccm, 163pk, 120kw - M 271.944
    SLK (R171) | 03.2004-12.2011 200 Kompressor (171.445) - 1796ccm, 184pk, 135kw - M 271.954
    SLK (R171) | 03.2004-12.2011 300 (171.454) - 2996ccm, 231pk, 170kw - M 272.942
    SLK (R171) | 03.2004-12.2011 350 (171.456) - 3498ccm, 272pk, 200kw - M 272.963
    SLK (R171) | 03.2004-12.2011 350 (171.458) - 3498ccm, 305pk, 224kw - M 272.969
    SLK (R171) | 03.2004-12.2011 55 AMG (171.473) - 5439ccm, 360pk, 265kw - M 113.989
    SLK (R171) | 03.2004-12.2011 55 AMG (171.473) - 5439ccm, 400pk, 294kw - M 113.989
    SLK (R172) | 02.2011-??? 200 (172.448) - 1796ccm, 184pk, 135kw - 169 A4.000, 1NR-FE, A 17 DTJ, A 17 DTR, C 30 LE, 350 A1.000, 852 750, J7T 780, BAZ (XU5CP), 4G92 (S
    SLK (R172) | 02.2011-??? 250 (172.447) - 1796ccm, 204pk, 150kw - 4RB, 4RC, 4GA, RF, F2N 750, 125 B.000, 132 C3.031, 4G63 (DOHC 16V), UC, M 271.860, OM 651.955, OM 6
    SLK (R172) | 02.2011-??? 350 (172.457) - 3498ccm, 306pk, 225kw - 169 A4.000, 1NR-FE, A 17 DTJ, A 17 DTR, C 30 LE, 350 A1.000, 852 750, J7T 780, BAZ (XU5CP), 4G92 (S
    SLK (R172) | 02.2011-??? 55 AMG (172.475) - 5461ccm, 422pk, 310kw - M 152.980
    SLR
    SLR (R199) | 04.2004-??? 5.4 (199.376) - 5439ccm, 626pk, 460kw - M 155.980
    SLR (R199) | 04.2004-??? 5.4 722 Edition (199.376) - 5439ccm, 650pk, 478kw - M 155.980
    SLR Roadster
    SLR Roadster (R199) | 10.2006-??? 5.4 (199.476) - 5439ccm, 626pk, 460kw - M 155.980
    SLR Roadster (R199) | 10.2006-??? 5.4 (199.976, 199.476) - 5439ccm, 650pk, 478kw - M 155.980
    SLS AMG
    SLS AMG (C197) | 03.2010-12.2012 6.2 (197.377) - 6208ccm, 571pk, 420kw - M 159.980
    SLS AMG (C197) | 03.2010-12.2012 6.2 (197.378) - 6208ccm, 631pk, 464kw - M 159.980
    SLS AMG (C197) | 03.2010-12.2012 6.2 GT (197.378) - 6208ccm, 592pk, 435kw - M 159.980
    SLS AMG (C197) | 03.2010-12.2012 6.3 (197.377) - 6208ccm, 571pk, 420kw - M 159.980
    SLS AMG Roadster (R197) | 06.2011-??? 6.2 (197.477) - 6208ccm, 571pk, 420kw - M 159.980
    SLS AMG Roadster (R197) | 06.2011-??? 6.2 GT (197.478) - 6208ccm, 592pk, 435kw - M 159.980
    SPRINTER 2-t
    SPRINTER 2-t Buss (B901, B902) | 02.1995-05.2006 208 CDI (901.671, 902.671, 902.672) - 2148ccm, 82pk, 60kw - OM 611.987
    SPRINTER 2-t Buss (B901, B902) | 02.1995-05.2006 208 D (901.371, 902.371, 902.372) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.943
    SPRINTER 2-t Buss (B901, B902) | 02.1995-05.2006 210 D (902.471, 902.472) - 2874ccm, 102pk, 75kw - 18 K4F, AHU, X 16 SZR, ALE, AEX, AEE, APQ, P8A (XUD11ATE), PHZ (XUD11ATE), PJZ (XUD11ATE), UFZ (ZPJ
    SPRINTER 2-t Buss (B901, B902) | 02.1995-05.2006 211 CDI (902.671, 902.672) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 2-t Buss (B901, B902) | 02.1995-05.2006 212 D (902.471, 902.472) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.980
    SPRINTER 2-t Buss (B901, B902) | 02.1995-05.2006 213 CDI (902.671, 902.672) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 2-t Buss (B901, B902) | 02.1995-05.2006 216 CDI (902.671, 902.672) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981
    SPRINTER 2-t Flak/chassi (B901, B902) | 01.1995-05.2006 208 CDI (901.611, 901.612, 901.621, 902.611, 902.612,... - 2148ccm, 82pk, 60kw - OM 611.987
    SPRINTER 2-t Flak/chassi (B901, B902) | 01.1995-05.2006 208 D (901.311, 901.312, 901.321, 902.311, 902.312,... - 2299ccm, 79pk, 58kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, M 115.955, 4RC, 4AB, LAT, NAT, NAV, 4BA, 4CA, LMU, ME,
    SPRINTER 2-t Flak/chassi (B901, B902) | 01.1995-05.2006 208 D (901.311, 901.312, 901.321, 902.311, 902.312,... - 2299ccm, 82pk, 60kw - OM 601.943
    SPRINTER 2-t Flak/chassi (B901, B902) | 01.1995-05.2006 210 D (901.421, 902.412) - 2874ccm, 102pk, 75kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), N5C, M 102.942, M 115.955, 4RC, 4AB, LAT, NAT, NAV, 4BA, 4CA, LMU,
    SPRINTER 2-t Flak/chassi (B901, B902) | 01.1995-05.2006 211 CDI (901.621, 902.611, 902.612, 902.621, 902.622) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 2-t Flak/chassi (B901, B902) | 01.1995-05.2006 212 D (901.421, 902.412) - 2874ccm, 122pk, 90kw - J2, 4RC, LMU, ME, J8S 711, G1A, B 200 E, B 18 KP, 021 A 1000, 4A-F, OM 602.980, OM 616.937, OM 616.
    SPRINTER 2-t Flak/chassi (B901, B902) | 01.1995-05.2006 213 CDI (901.621, 902.611, 902.612, 902.621, 902.622) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 2-t Flak/chassi (B901, B902) | 01.1995-05.2006 216 CDI (902.611, 902.612, 902.621, 902.622) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981
    SPRINTER 2-t Skåp (B901, B902) | 02.1995-05.2006 208 CDI (901.661, 901.662, 902.661, 902.662) - 2148ccm, 82pk, 60kw - OM 611.987
    SPRINTER 2-t Skåp (B901, B902) | 02.1995-05.2006 208 D (901.361, 901.362, 902.361, 902.362) - 2299ccm, 79pk, 58kw - J2, 4RC, LMU, ME, J8S 711, G1A, B 200 E, B 18 KP, 021 A 1000, 4A-F, OM 601.943, OM 602.980, OM 616.
    SPRINTER 2-t Skåp (B901, B902) | 02.1995-05.2006 208 D (901.361, 901.362, 902.361, 902.362) - 2299ccm, 82pk, 60kw - OM 601.943
    SPRINTER 2-t Skåp (B901, B902) | 02.1995-05.2006 210 D (901.461, 901.462, 902.461, 902.462) - 2874ccm, 102pk, 75kw - J2, 4RC, LMU, ME, J8S 711, G1A, B 200 E, B 18 KP, 021 A 1000, 4A-F, OM 602.980, M 157.980, B2A (XU5
    SPRINTER 2-t Skåp (B901, B902) | 02.1995-05.2006 211 CDI (901.661, 901.662, 902.661, 902.662) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 2-t Skåp (B901, B902) | 02.1995-05.2006 212 D (901.461, 901.462, 902.461, 902.462) - 2874ccm, 122pk, 90kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, M 115.955, 4RC, 4AB, LAT, LMU, ME, 2L, AEE, J8S 711, F3
    SPRINTER 2-t Skåp (B901, B902) | 02.1995-05.2006 213 CDI (901.661, 901.662, 902.661, 902.662) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 2-t Skåp (B901, B902) | 02.1995-05.2006 216 CDI (902.661, 902.662) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981
    SPRINTER 3,5-t
    SPRINTER 3,5-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 309 CDI (906.731, 906.733, 906.735) - 2148ccm, 88pk, 65kw - OM 646.984
    SPRINTER 3,5-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 311 CDI (906.731, 906.733, 906.735) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 3,5-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 311 CDI 4x4 (906.731, 906.733, 906.735) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 3,5-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 315 CDI (906.731, 906.733, 906.735) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 3,5-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 315 CDI 4x4 (906.731, 906.733, 906.735) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 3,5-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 316 (906.733, 906.735) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 3,5-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 316 LGT (906.735, 906.733) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 3,5-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 316 NGT (906.733) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 3,5-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 318 CDI (906.731, 906.733, 906.735) - 2987ccm, 184pk, 135kw - M51 D25 (256T1), 16 K4F, OM 604.910, M 111.920, M 111.921, RFM, RFN, N47 D20 C, AAA, 2L, P8C (XUD11
    SPRINTER 3,5-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 318 CDI 4x4 (906.731, 906.733, 906.735) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.993, OM 642.986
    SPRINTER 3,5-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 319 CDI / BlueTEC (906.731, 906.733, 906.735) - 2987ccm, 190pk, 140kw - Z 14 XEP, M51 D25 (256T1), 4B11, 16 K4F, 20 S, OM 604.910, M 111.920, M 111.921, C 20 NEJ, RFM, RFN
    SPRINTER 3,5-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 319 CDI / BlueTEC 4x4 (906.731, 906.733, 906.735) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.898, OM 642.986
    SPRINTER 3,5-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 324 (906.733, 906.735) - 3498ccm, 258pk, 190kw - M 272.979
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 309 CDI (906.131, 906.133, 906.135, 906.231, 906.233,... - 2148ccm, 88pk, 65kw - OM 646.984
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 311 CDI (906.131, 906.133, 906.135, 906.231, 906.233,... - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 311 CDI 4x4 (906.131, 906.133, 906.135, 906.231, 906.233... - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 313 CDI (906.131, 906.133, 906.135, 906.231, 906.233,... - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 646.986
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 315 CDI (906.131, 906.133, 906.135, 906.231, 906.233,... - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 315 CDI 4x4 (906.131, 906.133, 906.135, 906.231, 906.233... - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 316 (906.133, 906.135, 906.233, 906.235) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 316 LGT (906.133, 906.135, 906.233, 906.235) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 316 NGT (906.133, 906.135, 906.233, 906.235) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 318 CDI (906.131, 906.133, 906.135, 906.231, 906.233,... - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.993
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 318 CDI 4x4 (906.131, 906.133, 906.135, 906.231, 906.233... - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.993
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 319 CDI / BlueTEC (906.131, 906.133, 906.135, 906.231,... - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.898
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 319 CDI / BlueTEC 4x4 (906.131, 906.133, 906.135,... - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.898
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 324 (906.133, 906.135, 906.233, 906.235, 906.132,... - 3498ccm, 258pk, 190kw - M 272.979
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B907, B910) | 02.2018-12.2021 319 CDI Allhjulsdrift (907.133, 907.135, 907.233) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 3,5-t Flak/chassi (B907, B910) | 02.2018-12.2021 319 CDI RWD (907.133, 907.135, 907.233, 907.235) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 309 CDI (906.631, 906.633, 906.635, 906.637) - 2148ccm, 88pk, 65kw - OM 646.984
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 311 CDI (906.631, 906.633, 906.635, 906.637) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 311 CDI 4x4 (906.631, 906.633, 906.635, 906.637) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 313 CDI (906.631, 906.633, 906.635, 906.637) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 646.986
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 315 CDI (906.631, 906.633, 906.635, 906.637) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 315 CDI 4x4 (906.631, 906.633, 906.635, 906.637) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 316 (906.635, 906.633) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 316 LGT (906.633, 906.635) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 316 NGT (906.633, 906.635) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 318 CDI (906.631, 906.633, 906.635, 906.637) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.993, OM 642.986
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 318 CDI 4x4 (906.631, 906.633, 906.635, 906.637) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.993, OM 642.986
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 319 CDI / BlueTEC (906.631, 906.633, 906.635, 906.637) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.898, OM 642.986
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 319 CDI / BlueTEC 4x4 (906.631, 906.633, 906.635,... - 2987ccm, 190pk, 140kw - 16 K4F, 1Z, N47 D20 C, RF, ADY, AHU, AEY, 20 T4H, 14 K4F, 4A-FE, 2C-L, 3S-FE, 2C-T, AFT, G16B, AEF,
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 324 (906.633, 906.635, 906.637) - 3498ccm, 258pk, 190kw - M 272.979
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B907, B910) | 02.2018-05.2025 319 CDI Allhjulsdrift (907.633, 907.635, 907.637) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 3,5-t Skåp (B907, B910) | 02.2018-05.2025 319 CDI RWD (907.633, 907.635, 907.637) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 3,5-t Tourer Bus (B907) | 02.2018-12.2021 319 CDI (907.733, 907.735) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 3,5-t Tourer Bus (B907) | 02.2018-12.2021 319 CDI Allhjulsdrift (907.733) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 3-t
    SPRINTER 3-t Buss (B903) | 02.1995-05.2006 308 CDI (903.671, 903.672, 903.673) - 2148ccm, 82pk, 60kw - OM 611.987
    SPRINTER 3-t Buss (B903) | 02.1995-05.2006 308 D (903.371, 903.372, 903.373) - 2299ccm, 82pk, 60kw - OM 601.943
    SPRINTER 3-t Buss (B903) | 02.1995-05.2006 308 D (903.372, 903.373) - 2299ccm, 79pk, 58kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, M 115.955, 4RC, 4AB, LAT, NAT, NAV, 4BA, 4CA, LMU, ME,
    SPRINTER 3-t Buss (B903) | 02.1995-05.2006 310 D (903.471, 903.472, 903.473) - 2874ccm, 102pk, 75kw - OM 602.980
    SPRINTER 3-t Buss (B903) | 02.1995-05.2006 310 D 4x4 (903.472, 903.473) - 2874ccm, 102pk, 75kw - OM 601.943, OM 602.980
    SPRINTER 3-t Buss (B903) | 02.1995-05.2006 311 CDI (903.671, 903.672) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 3-t Buss (B903) | 02.1995-05.2006 311 CDI 4x4 (903.672, 903.673) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 3-t Buss (B903) | 02.1995-05.2006 312 D 2.9 (903.471, 903.472, 903.473) - 2874ccm, 122pk, 90kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, M 115.955, 4RC, 4AB, LAT, NAT, NAV, 4BA, 4CA, LMU, ME,
    SPRINTER 3-t Buss (B903) | 02.1995-05.2006 312 D 2.9 4x4 (903.473) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 601.943, OM 602.980
    SPRINTER 3-t Buss (B903) | 02.1995-05.2006 313 CDI (903.671, 903.672, 903.673) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 3-t Buss (B903) | 02.1995-05.2006 313 CDI 4x4 (903.672, 903.673) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 3-t Buss (B903) | 02.1995-05.2006 316 CDI (903.671, 903.672, 903.673) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981, OM 647.981
    SPRINTER 3-t Buss (B903) | 02.1995-05.2006 316 CDI 4x4 (903.672, 903.673) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981, OM 647.981
    SPRINTER 3-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 209 CDI (906.711, 906.713) - 2148ccm, 88pk, 65kw - OM 646.984
    SPRINTER 3-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 211 CDI (906.711, 906.713) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 3-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 215 CDI (906.711, 906.713) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 3-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 216 (906.713) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 3-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 218 CDI (906.711, 906.713) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.993
    SPRINTER 3-t Buss (B906) | 06.2006-12.2019 224 (906.713) - 3498ccm, 258pk, 190kw - M 272.979
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 308 CDI (903.611, 903.612, 903.613, 903.621, 903.622,... - 2148ccm, 82pk, 60kw - OM 611.987
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 308 D 2.3 (903.311, 903.312, 903.322) - 2299ccm, 79pk, 58kw - J2, M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, G1A, B 200 E, B 18 KP, 021 A 1000, 4A-F, OM 601.943, OM
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 308 D 2.3 (903.311, 903.322) - 2299ccm, 82pk, 60kw - OM 601.943
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 310 D 2.9 (903.411, 903.412, 903.413, 903.421, 903.422,... - 2874ccm, 102pk, 75kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), N5C, M 102.942, M 115.955, 4RC, 4AB, LAT, NAT, NAV, 4BA, 4CA, LMU,
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 310 D 2.9 4x4 (903.421, 903.422, 903.423) - 2874ccm, 102pk, 75kw - OM 602.980
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 311 CDI (903.611, 903.612, 903.613, 903.621, 903.622,... - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 311 CDI 4x4 (903.612, 903.613, 903.622, 903.623) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 312 D 2.9 (903.411, 903.412, 903.413, 903.421, 903.422,... - 2874ccm, 116pk, 85kw - OM 602.980
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 312 D 2.9 (903.411, 903.412, 903.421, 903.422, 903.423) - 2874ccm, 122pk, 90kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LAT, LMU, ME, 2L, AEE, J8S 711, F3P 710, LFZ
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 312 D 2.9 4x4 (903.411) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.980
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 313 CDI (903.611, 903.612, 903.621, 903.622, 903.623,... - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 313 CDI 4x4 (903.612, 903.613, 903.622, 903.623) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 316 CDI (903.611, 903.612, 903.613, 903.621, 903.622,... - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981, OM 647.981
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B903) | 02.1995-05.2006 316 CDI 4x4 (903.612, 903.613, 903.622, 903.623) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981, OM 647.981
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 209 CDI (906.111, 906.113, 906.211, 906.213) - 2148ccm, 88pk, 65kw - OM 646.984
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 211 CDI (906.111, 906.113, 906.211, 906.213) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 213 CDI (906.111, 906.113, 906.211, 906.213) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 646.986
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 215 CDI (906.111, 906.113, 906.211, 906.213) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 216 (906.113, 906.213) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 218 CDI (906.111, 906.113, 906.211, 906.213) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.993
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 219 CDI / BlueTEC (906.111, 906.113, 906.211, 906.213) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.896, OM 642.992
    SPRINTER 3-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 224 (906.113, 906.213) - 3498ccm, 258pk, 190kw - M 272.979
    SPRINTER 3-t Skåp (B903) | 02.1995-05.2006 308 CDI (903.661, 903.662, 903.663) - 2148ccm, 82pk, 60kw - OM 611.987
    SPRINTER 3-t Skåp (B903) | 02.1995-05.2006 308 D 2.3 (903.361) - 2299ccm, 82pk, 60kw - OM 601.943
    SPRINTER 3-t Skåp (B903) | 02.1995-05.2006 308 D 2.3 (903.361, 903.362, 903.363) - 2299ccm, 79pk, 58kw - J2, M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, G1A, B 200 E, B 18 KP, 021 A 1000, 4A-F, OM 601.943, OM
    SPRINTER 3-t Skåp (B903) | 02.1995-05.2006 310 D 2.9 (903.461, 903.462, 903.463) - 2874ccm, 102pk, 75kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, M 115.955, 4RC, 4AB, LAT, LMU, ME, 2L, AEE, J8S 711, F3
    SPRINTER 3-t Skåp (B903) | 02.1995-05.2006 310 D 2.9 4x4 (903.461, 903.462) - 2874ccm, 102pk, 75kw - OM 602.980
    SPRINTER 3-t Skåp (B903) | 02.1995-05.2006 311 CDI (903.661, 903.662, 903.663) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 3-t Skåp (B903) | 02.1995-05.2006 311 CDI 4x4 (903.662, 903.663) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 3-t Skåp (B903) | 02.1995-05.2006 312 D 2.9 (903.461, 903.462, 903.463) - 2874ccm, 122pk, 90kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), N5C, M 102.942, M 115.955, 4RC, 4AB, LAT, NAT, NAV, 4BA, 4CA, LMU,
    SPRINTER 3-t Skåp (B903) | 02.1995-05.2006 312 D 2.9 4x4 (903.461, 903.462) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.980
    SPRINTER 3-t Skåp (B903) | 02.1995-05.2006 313 CDI (903.663, 903.662, 903.661) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 3-t Skåp (B903) | 02.1995-05.2006 313 CDI 4x4 (903.662, 903.663) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 3-t Skåp (B903) | 02.1995-05.2006 316 CDI (903.661, 903.662, 903.663) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981, OM 647.981
    SPRINTER 3-t Skåp (B903) | 02.1995-05.2006 316 CDI 4x4 (903.662, 903.663) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981, OM 647.981
    SPRINTER 3-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 209 CDI (906.611, 906.613) - 2148ccm, 88pk, 65kw - OM 646.984
    SPRINTER 3-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 211 CDI (906.611, 906.613) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 3-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 213 CDI (906.611, 906.613) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 646.986
    SPRINTER 3-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 215 CDI (906.611, 906.613) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 3-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 216 (906.613) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 3-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 218 CDI (906.611, 906.613) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992
    SPRINTER 3-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 219 CDI / BlueTEC (906.611, 906.613) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.896, OM 642.992
    SPRINTER 3-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 224 (906.613) - 3498ccm, 258pk, 190kw - M 272.979
    SPRINTER 4,6-t
    SPRINTER 4,6-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 411 CDI (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 4,6-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 415 CDI (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 4,6-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 418 CDI (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.993, OM 642.986
    SPRINTER 4,6-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 419 CDI (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.898, OM 642.986
    SPRINTER 4,6-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 424 (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 3498ccm, 258pk, 190kw - M 272.979
    SPRINTER 4,6-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 411 CDI (906.653, 906.655, 906.657) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 4,6-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 415 CDI (906.653, 906.655, 906.657) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 4,6-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 418 CDI (906.653, 906.655, 906.657) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.986
    SPRINTER 4,6-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 419 CDI (906.653, 906.655, 906.657) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.896, OM 642.992
    SPRINTER 4,6-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 424 (906.655, 906.657, 906.653) - 3498ccm, 258pk, 190kw - M 272.979
    SPRINTER 4-t
    SPRINTER 4-t Buss (B904) | 02.1996-05.2006 408 CDI (904.662, 904.663) - 2148ccm, 82pk, 60kw - OM 611.987
    SPRINTER 4-t Buss (B904) | 02.1996-05.2006 411 CDI (904.662, 904.663) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 4-t Buss (B904) | 02.1996-05.2006 413 CDI (904.663, 904.662) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 4-t Buss (B904) | 02.1996-05.2006 416 CDI (904.662, 904.663) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 408 CDI (904.612, 904.623, 904.622, 904.613) - 2148ccm, 82pk, 60kw - OM 611.987
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 408 D (904.322, 904.312) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.943
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 410 D (904.412, 904.423, 904.422, 904.413) - 2874ccm, 102pk, 75kw - OM 602.980
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 410 D 4x4 (904.422) - 2874ccm, 102pk, 75kw - OM 602.980
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 411 CDI (904.612, 904.623, 904.622, 904.613) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 411 CDI 4x4 (904.612, 904.623, 904.622, 904.613) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 412 D (904.412, 904.423, 904.413) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.980
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 412 D (904.413, 904.412) - 2874ccm, 115pk, 85kw - OM 602.980
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 412 D 4x4 (904.412) - 2874ccm, 115pk, 85kw - OM 602.980
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 412 D 4x4 (904.412) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.980
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 413 CDI (904.612, 904.623, 904.622, 904.613) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 413 CDI 4x4 (904.623, 904.613) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 416 CDI (904.612, 904.613, 904.622, 904.623) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981, OM 647.981
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B904) | 02.1995-05.2006 416 CDI 4x4 (904.613, 904.623) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981, OM 647.981
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B907, B910) | 02.2018-12.2021 419 CDI Allhjulsdrift (907.143, 907.145, 907.243,... - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 4-t Flak/chassi (B907, B910) | 02.2018-12.2021 419 CDI RWD (907.143, 907.145, 907.243, 907.245) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 408 CDI (904.663, 904.662) - 2148ccm, 82pk, 60kw - OM 611.987
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 408 D (904.362) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.943
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 410 D (904.463, 904.462) - 2874ccm, 102pk, 75kw - OM 602.980
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 410 D 4x4 (904.462) - 2874ccm, 102pk, 75kw - OM 602.980
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 411 CDI (904.663, 904.662) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 411 CDI 4x4 (904.663, 904.662) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 611.981
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 412 D (904.463, 904.462) - 2874ccm, 115pk, 85kw - OM 602.980
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 412 D (904.463, 904.462) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.980
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 412 D 4x4 (904.462) - 2874ccm, 115pk, 85kw - OM 602.980
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 412 D 4x4 (904.462) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.980
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 413 CDI (904.663, 904.662) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 413 CDI 4x4 (904.663) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 611.981
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 414 D 4x4 (904.463) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.980
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 416 CDI (904.662, 904.663) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981, OM 647.981
    SPRINTER 4-t Skåp (B904) | 02.1995-05.2006 416 CDI 4x4 (904.663) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981, OM 647.981
    SPRINTER 4-t Skåp (B907, B910) | 02.2018-05.2025 419 CDI Allhjulsdrift (907.643, 907.645, 907.647) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 4-t Skåp (B907, B910) | 02.2018-05.2025 419 CDI RWD (907.643, 907.645, 907.647) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 4-t Tourer Bus (B907) | 02.2018-12.2021 419 CDI (907.743, 907.745) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 5-t
    SPRINTER 5-t Buss (B906) | 03.2009-12.2018 519 CDI (906.655, 906.657) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.896
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B905) | 04.2001-05.2006 616 CDI (905.612, 905.613, 905.622, 905.623) - 2685ccm, 156pk, 115kw - OM 612.981
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 509 CDI (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 2148ccm, 88pk, 65kw - OM 646.984
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 511 CDI (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 511 CDI 4x4 (906.155, 906.253, 906.255) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 513 CDI (906.155, 906.253, 906.255) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 646.986
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 515 CDI (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 515 CDI 4x4 (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 516 (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 516 NGT (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 518 CDI (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.993, OM 642.986
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 518 CDI 4x4 (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.993, OM 642.986
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 519 CDI / BlueTEC (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.898, OM 642.986
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 519 CDI / BlueTEC 4x4 (906.153, 906.155, 906.253,... - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.898, OM 642.986
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B906) | 06.2006-12.2018 524 (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) - 3498ccm, 258pk, 190kw - M 272.979
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B907) | 02.2018-12.2021 519 CDI (907.153, 907.155, 907.253, 907.255) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 5-t Flak/chassi (B907) | 02.2018-12.2021 519 CDI Allhjulsdrift (907.153, 907.155, 907.253,... - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 509 CDI (906.653, 906.655, 906.657) - 2148ccm, 88pk, 65kw - OM 646.984
    SPRINTER 5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 511 CDI (906.653, 906.655, 906.657) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 511 CDI 4x4 (906.653, 906.655, 906.657) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.985
    SPRINTER 5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 513 CDI (906.653, 906.655, 906.657) - 2148ccm, 129pk, 95kw - OM 646.986
    SPRINTER 5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 515 CDI (906.653, 906.655, 906.657) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 515 CDI 4x4 (906.653, 906.655, 906.657) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.986, OM 646.989, OM 646.990
    SPRINTER 5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 516 (906.655) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 516 NGT (906.655) - 1796ccm, 156pk, 115kw - M 271.951
    SPRINTER 5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 518 CDI (906.653, 906.655, 906.657) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.993, OM 642.986
    SPRINTER 5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 518 CDI 4x4 (906.653, 906.655, 906.657) - 2987ccm, 184pk, 135kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.993, OM 642.986
    SPRINTER 5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 519 CDI / BlueTEC (906.653, 906.655, 906.657) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.898, OM 642.986
    SPRINTER 5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 519 CDI / BlueTEC 4x4 (906.653, 906.655, 906.657) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.896, OM 642.992, OM 642.898, OM 642.986
    SPRINTER 5-t Skåp (B906) | 06.2006-12.2018 524 (906.653, 906.655, 906.657) - 3498ccm, 258pk, 190kw - M 272.979
    SPRINTER 5-t Skåp (B907) | 02.2018-12.2021 519 CDI (907.653, 907.655, 907.657) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER 5-t Skåp (B907) | 02.2018-12.2021 519 CDI Allhjulsdrift (907.653, 907.655, 907.657) - 2987ccm, 190pk, 140kw - OM 642.899
    SPRINTER CLASSIC
    SPRINTER CLASSIC 3,5-t Skåp (B909) | 09.2013-??? 311 CDI (909.632, 909.633) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.701
    SPRINTER CLASSIC 4,6-t Buss (B909) | 09.2013-??? 411 CDI (909.843) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.701
    T1 Buss
    T1 Buss (602) | 06.1989-02.1996 308 D 2.3 (602.373) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.940, OM 617.913, B 234 F, OM 616.937, OM 616.939, JTWA, JTWB, OM 636.915, M 136.920, M 136.9
    T1 Buss (602) | 06.1989-02.1996 308 D 2.3 (602.373, 602.371) - 2299ccm, 82pk, 60kw - OM 601.940
    T1 Buss (602) | 06.1989-02.1996 310 D 2.9 (602.477) - 2874ccm, 98pk, 72kw - OM 602.940
    T1 Buss (602) | 06.1989-02.1996 310 D 2.9 (602.477, 602.476) - 2874ccm, 95pk, 70kw - OM 602.940
    T1 Buss (B601) | 05.1977-02.1996 208 D 2.3 (601.371, 601.372, 601.376, 601.377) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.940
    T1 Buss (B601) | 05.1977-02.1996 208 D 2.3 (601.377) - 2299ccm, 82pk, 60kw - OM 601.940
    T1 Buss (B601) | 05.1977-02.1996 210 D 2.8 (601.477) - 2874ccm, 98pk, 72kw - OM 602.940
    T1 Buss (B601) | 05.1977-02.1996 210 D 2.8 (601.477, 601.476) - 2874ccm, 95pk, 70kw - OM 602.940
    T1 Flak/chassi
    T1 Flak/chassi (601) | 04.1977-02.1996 208 D 2.3 (601.311, 601.312, 601.316, 601.317, 601.328,... - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.940
    T1 Flak/chassi (601) | 04.1977-02.1996 208 D 2.3 (601.321) - 2299ccm, 82pk, 60kw - OM 601.940
    T1 Flak/chassi (601) | 04.1977-02.1996 210 D 2.8 (601.422) - 2874ccm, 98pk, 72kw - OM 602.940
    T1 Flak/chassi (601) | 04.1977-02.1996 210 D 2.9 (601.411, 601.412, 601.416, 601.417, 601.428,... - 2874ccm, 95pk, 70kw - OM 602.940
    T1 Flak/chassi (B602) | 04.1977-02.1996 308 D 2.3 (602.311, 602.323, 602.322, 602.321) - 2299ccm, 82pk, 60kw - K12B, M51 D25 (256T1), OM 601.940, OM 602.940, M 102.942, OM 617.913, LLT, 128 A.000, G4FC, AEY, ED
    T1 Flak/chassi (B602) | 04.1977-02.1996 308 D 2.3 (602.313) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.940
    T1 Flak/chassi (B602) | 04.1977-02.1996 310 D 2.9 (602.413, 602.417, 602.416) - 2874ccm, 95pk, 70kw - OM 602.940
    T1 Flak/chassi (B602) | 04.1977-02.1996 310 D 2.9 (602.417) - 2874ccm, 98pk, 72kw - OM 602.940
    T1 Skåp
    T1 Skåp (601, 611) | 04.1981-02.1996 208 D 2.3 (601.362) - 2299ccm, 82pk, 60kw - OM 601.940
    T1 Skåp (601, 611) | 04.1981-02.1996 208 D 2.3 (601.362, 601.361) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.940
    T1 Skåp (601, 611) | 04.1981-02.1996 210 D 2.8 (601.461, 601.467, 601.466, 601.462) - 2874ccm, 95pk, 70kw - OM 602.940
    T1 Skåp (601, 611) | 04.1981-02.1996 210 D 2.8 (601.466) - 2874ccm, 98pk, 72kw - OM 602.940
    T1 Skåp (B602) | 10.1982-02.1996 308 D 2.3 (602.361, 602.362, 602.373, 602.372, 602.363) - 2299ccm, 82pk, 60kw - OM 601.940
    T1 Skåp (B602) | 10.1982-02.1996 308 D 2.3 (602.368) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.940
    T1 Skåp (B602) | 10.1982-02.1996 310 D 2.9 (602.466, 602.477, 602.476, 602.467) - 2874ccm, 95pk, 70kw - K12B, M51 D25 (256T1), OM 602.940, M 102.942, OM 617.913, LLT, 128 A.000, G4FC, AEY, EDR, 6G72, EXL
    T1 Skåp (B602) | 10.1982-02.1996 310 D 2.9 (602.467) - 2874ccm, 98pk, 72kw - OM 602.940
    T1/TN Flak/chassi
    T1/TN Flak/chassi | 07.1981-06.1995 408 D (611.317, 611.318) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.940
    T1/TN Flak/chassi | 07.1981-06.1995 408 D (611.317, 611.318) - 2299ccm, 82pk, 60kw - OM 601.940
    T1/TN Flak/chassi | 07.1981-06.1995 410 D (611.417, 611.418) - 2874ccm, 95pk, 70kw - OM 602.940
    T1/TN Flak/chassi | 07.1981-06.1995 410 D (611.417, 611.418) - 2874ccm, 98pk, 72kw - OM 602.940
    T1/TN Skåp
    T1/TN Skåp | 07.1981-06.1995 408 D (611.367, 611.368) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.940
    T1/TN Skåp | 07.1981-06.1995 408 D (611.367, 611.368) - 2299ccm, 82pk, 60kw - OM 601.940
    T1/TN Skåp | 07.1981-06.1995 410 D (611.467, 611.468) - 2874ccm, 95pk, 70kw - OM 602.940
    T1/TN Skåp | 07.1981-06.1995 410 D (611.467, 611.468) - 2874ccm, 98pk, 72kw - OM 602.940
    T2/LN1 Flak/chassi
    T2/LN1 Flak/chassi | 04.1986-12.1994 508 D (667.301, 667.302, 667.341, 667.342) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.941
    T2/LN1 Skåp
    T2/LN1 Skåp | 04.1986-12.1994 508 D (667.361, 667.362) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.941
    VARIO Buss
    VARIO Buss (B670) | 08.1996-12.2013 O 812 (670.373, 670.674) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.984, OM 602.985
    VARIO Flak/chassi
    VARIO Flak/chassi (B670, B668, B667) | 09.1996-12.2013 512 D (667.321, 667.322, 667.323) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.984
    VARIO Flak/chassi (B670, B668, B667) | 09.1996-12.2013 612 D (668.321, 668.322, 668.323) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.984, OM 602.985
    VARIO Flak/chassi (B670, B668, B667) | 09.1996-12.2013 612 D (668.331, 668.332) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.984, OM 602.985
    VARIO Flak/chassi (B670, B668, B667) | 09.1996-12.2013 812 D (670.321, 670.322, 670.323, 670.324) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.984, OM 602.985
    VARIO Flak/chassi (B670, B668, B667) | 09.1996-12.2013 812 D (670.331, 670.332) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.984, OM 602.985
    VARIO Skåp
    VARIO Skåp (B667, B670, B668) | 09.1996-12.2013 512 D (667.351, 667.352, 667.353) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.984
    VARIO Skåp (B667, B670, B668) | 09.1996-12.2013 612 D (668.351, 668.352, 668.353) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.984, OM 602.985
    VARIO Skåp (B667, B670, B668) | 09.1996-12.2013 812 D (670.351, 670.352, 670.353) - 2874ccm, 122pk, 90kw - OM 602.984, OM 602.985
    VIANO
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 3.2 (639.711, 639.811, 639.813) - 3199ccm, 190pk, 140kw - M 112.951
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 3.2 (639.713, 639.813, 639.815) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.951
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 3.5 (639.811, 639.813, 639.815) - 3498ccm, 258pk, 190kw - M 272.978
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 3.7 (639.811, 639.813, 639.815) - 3724ccm, 224pk, 165kw - M 112.976
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 3.7 (639.815) - 3724ccm, 231pk, 170kw - M 112.976
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 CDI 2.2 (639.711, 639.713, 639.811, 639.813, 639.815) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.980, OM 646.982
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 CDI 2.2 (639.711, 639.713, 639.811, 639.813, 639.815) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.982
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 CDI 2.2 (639.711, 639.713, 639.811, 639.813, 639.815) - 2148ccm, 116pk, 85kw - OM 646.982
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 CDI 2.2 4-matic (639.711, 639.713, 639.811, 639.813,... - 2148ccm, 116pk, 85kw - OM 646.982
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 CDI 2.2 4-matic (639.711, 639.713, 639.811, 639.813,... - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.982
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 CDI 2.2 4-matic (639.713) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.982
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 CDI 3.0 (639.811, 639.813, 639.815) - 2987ccm, 224pk, 165kw - J6R 716, C2J 772, J8S 704, J8S 600, J8S 740, J7T 708, J7T 732, J7T 733, A6M 725, A6M 726, 156 A2.10
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 CDI 3.0 (639.811, 639.813, 639.815) - 2987ccm, 204pk, 150kw - OM 642.990
    VITO /
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 109 CDI (639.601, 639.603, 639.605) - 2148ccm, 95pk, 70kw - OM 646.980, OM 646.981
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 109 CDI (639.601, 639.603, 639.605) - 2148ccm, 88pk, 65kw - OM 646.983
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 111 CDI (639.601, 639.603) - 2148ccm, 116pk, 85kw - OM 646.980, OM 646.982
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 111 CDI (639.601, 639.603, 639.605) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.982
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 111 CDI 4x4 (639.601, 639.603, 639.605) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.982
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 115 CDI (639.601, 639.603, 639.605) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.980, OM 646.982
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 115 CDI 4x4 (639.601, 639.603, 639.605) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.982
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 119 (639.601, 639.603, 639.605) - 3199ccm, 190pk, 140kw - M 112.951
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 120 CDI (639.601, 639.603, 639.605) - 2987ccm, 204pk, 150kw - OM 642.990
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 122 (639.601, 639.603, 639.605) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.951
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 122 CDI (639.601, 639.603, 639.605) - 2987ccm, 224pk, 165kw - J8S 704, 828 B4.000, 828 D3.000, 828 B1.000, 828 B7.000, 547/1, OM 651.940, 134 AS.000, 616.36, 616
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 123 (639.601) - 3724ccm, 231pk, 170kw - M 112.976
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 123 (639.601, 639.603, 639.605) - 3724ccm, 224pk, 165kw - M 112.976
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 126 (639.601, 639.603, 639.605) - 3498ccm, 258pk, 190kw - M 272.978
    VITO Buss
    VITO Buss (W638) | 02.1996-07.2003 108 CDI 2.2 (638.194) - 2148ccm, 82pk, 60kw - OM 611.980
    VITO Buss (W638) | 02.1996-07.2003 108 D 2.3 (638.164) - 2299ccm, 79pk, 58kw - 16 K4F, N47 D20 C, 14 K4F, 20 T2N, DHX (XUD9TE), 14 K2F, 18 K4K, 20 T2R, N47 D16 A, 11 L, 16 L, 23
    VITO Buss (W638) | 02.1996-07.2003 110 CDI 2.2 (638.194) - 2148ccm, 102pk, 75kw - OM 611.980
    VITO Buss (W638) | 02.1996-07.2003 110 TD 2.3 (638.174) - 2299ccm, 98pk, 72kw - 16 K4F, N47 D20 C, 14 K4F, 20 T2N, DHX (XUD9TE), 14 K2F, 18 K4K, 20 T2R, N47 D16 A, 11 L, 16 L, 23
    VITO Buss (W638) | 02.1996-07.2003 112 CDI 2.2 (638.194) - 2148ccm, 122pk, 90kw - OM 611.980
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 109 CDI (639.701, 639.703, 639.705) - 2148ccm, 95pk, 70kw - OM 646.980, OM 646.981
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 109 CDI (639.701, 639.703, 639.705) - 2148ccm, 88pk, 65kw - OM 646.983
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 109 CDI 4x4 (639.701) - 2148ccm, 95pk, 70kw - OM 646.981
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 111 CDI (639.701, 639.703, 639.705) - 2148ccm, 116pk, 85kw - OM 646.980
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 111 CDI (639.701, 639.703, 639.705) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.982
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 111 CDI 4x4 (639.701, 639.703, 639.705) - 2148ccm, 109pk, 80kw - OM 646.982
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 115 CDI (639.701, 639.703, 639.705) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.980, OM 646.982
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 115 CDI 4x4 (639.701, 639.705) - 2148ccm, 150pk, 110kw - OM 646.982
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 119 (639.701, 639.703, 639.705) - 3199ccm, 190pk, 140kw - M 112.951
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 120 CDI (639.701, 639.703, 639.705) - 2987ccm, 204pk, 150kw - OM 642.990
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 122 (639.701, 639.703, 639.705) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.951
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 122 CDI (639.701, 639.703, 639.705) - 2987ccm, 224pk, 165kw - C2J 772, J8S 704, J8S 600, J8S 740, 156 A2.100, 138 C2.048, 831 D1.000, 828 B4.000, 831 B1.000, 814
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 123 (639.701) - 3724ccm, 231pk, 170kw - M 112.976
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 123 (639.701, 639.703, 639.705) - 3724ccm, 224pk, 165kw - M 112.976
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 126 (639.701, 639.703, 639.705) - 3498ccm, 258pk, 190kw - M 272.978
    VITO Skåp
    VITO Skåp (W638) | 03.1997-07.2003 108 CDI 2.2 (638.094) - 2148ccm, 82pk, 60kw - OM 611.980
    VITO Skåp (W638) | 03.1997-07.2003 108 D 2.3 (638.064, 638.068) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.942
    VITO Skåp (W638) | 03.1997-07.2003 110 CDI 2.2 (638.094) - 2148ccm, 102pk, 75kw - OM 611.980
    VITO Skåp (W638) | 03.1997-07.2003 110 D 2.3 (638.074, 638.078) - 2299ccm, 98pk, 72kw - OM 601.970
    VITO Skåp (W638) | 03.1997-07.2003 112 CDI 2.2 (638.094) - 2148ccm, 122pk, 90kw - OM 611.980
    V-KLASS
    V-KLASS (638/2) | 09.1996-07.2003 V 200 CDI (638.294) - 2148ccm, 102pk, 75kw - OM 611.980
    V-KLASS (638/2) | 09.1996-07.2003 V 220 CDI (638.294) - 2148ccm, 122pk, 90kw - OM 611.980
    V-KLASS (638/2) | 09.1996-07.2003 V 230 TD (638.274) - 2299ccm, 98pk, 72kw - CAYC, CFFB, CFWA, KR, 2E, ADY, AGG, CBZB, G4FA, 149 B3.000, 22R, B5, FE (16V), M 111.944, AFN, AVG,
    V-KLASS Skåp
    V-KLASS Skåp (638/2) | 08.1996-07.2003 V 200 (638.294) - 2148ccm, 102pk, 75kw - OM 611.980
    V-KLASS Skåp (638/2) | 08.1996-07.2003 V 220 (638.294) - 2148ccm, 122pk, 90kw - OM 611.980
    V-KLASS Skåp (638/2) | 08.1996-07.2003 V 230 (638.274) - 2299ccm, 98pk, 72kw - OM 601.970
    X-KLASS
    X-KLASS (470) | 09.2017-05.2020 X 350 d 4-matic (470.252) - 2987ccm, 258pk, 190kw - OM 642.889
    PUCH
    G-MODELL
    G-MODELL (W460) | 03.1979-12.1991 250 GD (460.337, 460.338) - 2497ccm, 84pk, 62kw - OM 602.930
    G-MODELL (W461) | 10.1991-12.2001 290 GD (461.338, 461.337) - 2874ccm, 95pk, 70kw - OM 602.942, OM 602.947
    G-MODELL (W463) | 06.1989-03.2001 300 GD (463.327, 463.328) - 2996ccm, 113pk, 83kw - OM 603.931
    G-MODELL (W463) | 06.1989-03.2001 350 GD Turbo (463.320, 463.321) - 3449ccm, 136pk, 100kw - OM 603.972
    G-MODELL (W463) | 06.1989-03.2001 G 300 Turbodiesel (463.330, 463.331) - 2996ccm, 177pk, 130kw - OM 606.964
    G-MODELL (W463) | 06.1989-03.2001 G 500 (463.240, 463.241) - 4966ccm, 296pk, 218kw - M 113.962
    RAM
    1500 Crew
    1500 Crew Cab Pickup (DS) | 09.2010-12.2018 3.6 4WD - 3604ccm, 309pk, 227kw - ERB
    1500 Extended
    1500 Extended Cab Pickup (DS) | 09.2010-12.2018 3.6 4WD - 3604ccm, 309pk, 227kw - ERB
    1500 Standard
    1500 Standard Cab Pickup (DS) | 09.2010-12.2018 3.6 4WD - 3604ccm, 309pk, 227kw - ERB
    SSANGYONG
    ACTYON I
    ACTYON I | 11.2005-06.2013 2.3 - 2295ccm, 150pk, 110kw - G23D
    ACTYON I | 11.2005-06.2013 2.3 4x4 - 2295ccm, 150pk, 110kw - G23D
    ACTYON SPORTS
    ACTYON SPORTS I (QJ) | 04.2007-??? 2.3 - 2295ccm, 150pk, 110kw - G23D
    ACTYON SPORTS I (QJ) | 04.2007-??? 2.3 4WD - 2295ccm, 150pk, 110kw - G23D
    ACTYON SPORTS II | 01.2012-??? 2.3 - 2295ccm, 150pk, 110kw - G23D
    ACTYON SPORTS II | 01.2012-??? 2.3 4WD - 2295ccm, 150pk, 110kw - G23D
    KORANDO
    KORANDO (KJ) | 12.1996-11.2006 2.3 - 2295ccm, 143pk, 105kw - E23M161
    KORANDO (KJ) | 12.1996-11.2006 2.3 D (KJ) - 2299ccm, 79pk, 58kw - OM 601.940, AGN, AGR, ALH, MB-OM 662
    KORANDO (KJ) | 12.1996-11.2006 2.3 TDiC 4x4 - 2299ccm, 101pk, 74kw - OM661LA
    KORANDO (KJ) | 12.1996-11.2006 2.9 D (KJ) - 2874ccm, 98pk, 72kw - AGN, AGR, ALH, MB-OM 662
    KORANDO Cabrio
    KORANDO Cabrio (KJ) | 06.1997-11.2006 2.3 - 2295ccm, 143pk, 105kw - E23M161
    KORANDO Cabrio (KJ) | 06.1997-11.2006 2.3 - 2295ccm, 140pk, 103kw - K12B, 18 K4F, M16A, AHU, X 16 SZR, ALE, AEX, AEE, APQ, P8A (XUD11ATE), PHZ (XUD11ATE), PJZ (XUD11AT
    KORANDO Cabrio (KJ) | 06.1997-11.2006 2.9 D - 2874ccm, 98pk, 72kw - MB-OM 662
    KORANDO Cabrio (KJ) | 06.1997-11.2006 2.9 TD - 2874ccm, 120pk, 88kw - OM 662 LA
    MUSSO
    MUSSO (FJ) | 10.1995-09.2007 2.3 - 2295ccm, 150pk, 110kw - E23M161
    MUSSO (FJ) | 10.1995-09.2007 2.3 D - 2299ccm, 80pk, 59kw - PNDA, IQDA, IQDB, JQDA, JQDB, JTDA, JTDB, OM 601.940, 1Z, AHU, ALE, C3J 700, C3J 702, C3J 760, F1N
    MUSSO (FJ) | 10.1995-09.2007 2.3 TDiC Allhjulsdrift - 2299ccm, 101pk, 74kw - OM661LA
    MUSSO (FJ) | 10.1995-09.2007 2.9 D - 2874ccm, 99pk, 73kw - M 104.992, 1Y, WN, 1F, X 16 SZR, AEX, APQ, CDY (TU9M), HDZ (TU1M), D9B (XUD9A/U), KFX (TU3JP), D9B
    MUSSO (FJ) | 10.1995-09.2007 2.9 TD - 2874ccm, 120pk, 88kw - OM 662 LA
    MUSSO (FJ) | 10.1995-09.2007 2.9 TD - 2874ccm, 147pk, 108kw - OM 662 LA
    MUSSO SPORTS
    MUSSO SPORTS | 08.2004-??? 2.9 D 4x4 - 2874ccm, 120pk, 88kw - OM 662 LA
    REXTON /
    REXTON / REXTON II (GAB_) | 04.2002-04.2013 2.3 RX230 4x4 - 2295ccm, 150pk, 110kw - G23D
    REXTON / REXTON II (GAB_) | 04.2002-04.2013 2.9 TD - 2874ccm, 120pk, 88kw - OM 662.925
    VOLKSWAGEN
    ROUTAN
    ROUTAN | 09.2008-12.2013 3.6 - 3605ccm, 267pk, 196kw - CJRA
    ROUTAN | 09.2008-12.2013 3.6 - 3605ccm, 283pk, 208kw - CJRA
  • Originalnummer

    5073675AB CHRYSLER
    5073675AB JEEP
    023 997 84 47 MERCEDES-BENZ
    7B0 103 085 A VAG
    K05184541AB JEEP
    K68079589AA JEEP
    014 997 70 46 MERCEDES-BENZ
    021 997 18 47 MERCEDES-BENZ
    014 997 70 46 SSANGYONG
    021 997 18 47 SSANGYONG
    A 014 997 70 46 MERCEDES-BENZ
    A 023 997 84 47 MERCEDES-BENZ
  • Tillverkare

    Viktor Reinz
    Som tillverkare av originaldelar och leverantör av reservdelar tillhandahåller Dana innovativa tätningsteknologier av högsta kvalitet under varumärket Victor Reinz®. Alla delar i det omfattande sortimentet uppfyller de höga standarderna för OEM-kvalitet.

    Dana är en global ledare inom att tillhandahålla högteknologisk drivlina, tätning och värmehanteringsteknik som förbättrar effektiviteten och prestandan hos fordon med både konventionella och alternativa energidrivlinor.
    Dana betjänar tre primära marknader - personbilar, kommersiella lastbilar och terrängutrustning

    Nedan följer ett litet urval ur Danas breda sortiment:
  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    29-10-2026

Säker betalning