Tillbaka till listan
Viktor Reinz

ventilkåpans packning 71-18240-00 Viktor Reinz

Produktnummer: 1537247

Tillverkare kod: 71-18240-00

EAN: 4026635211808

118,35 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer
I lager
Levereras 16-10-2026
Säker betalning

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 3 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: inte tillgänglig via telefon

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer


    MaterialACM (polyakryl-gummi)
    Garanti2 år

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    AJUSA 11163800
    149,30 kr
    BGA RC1403
    CORTECO 49200533
    ELRING 534.720
    ELWIS ROYAL 1544254
    FAI AutoParts RC2350S
    FROW 2881528001
    GLASER X90767-01
    GUARNITAUTO 112338-8200
    LUCAS LEG0071CG
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    TRISCAN 515-1058
    VIKTOR REINZ 71-18240-00 (denna produkt)
    WILMINK GROUP WG2198157
    WILMINK GROUP WG2176130
    WILMINK GROUP WG2364220
    WILMINK GROUP WG2458765
    WILMINK GROUP WG2550352
    WILMINK GROUP WG2676388
    WILMINK GROUP WG2674576
  • Tillämplighet

    CITROEN
    BERLINGO
    BERLINGO (ER_, EC_) | 06.2018-??? 1.2 PureTech 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNP (EB2ADT)
    BERLINGO (ER_, EC_) | 06.2018-??? 1.2 PureTech 130 - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    BERLINGO Skåpbil/minivan
    BERLINGO Skåpbil/minivan (K9) | 06.2018-04.2021 PureTech 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNP (EB2ADT)
    BERLINGO Skåpbil/minivan (K9) | 06.2018-04.2021 PureTech 130 - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    C3 AIRCROSS
    C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) | 06.2017-08.2018 1.2 PureTech 110 (2RHNZB, 2RHNZW, 2RHNPX, 2RHNPJ) - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNZ (EB2DT), HNV (EB2DTM), HNP (EB2ADT)
    C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) | 06.2017-08.2018 1.2 PureTech 130 (2RHNYH) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNY (EB2DTS), HNS (EB2ADTS)
    C3 III
    C3 III (SX) | 09.2016-05.2018 1.2 THP 110 (SXHNPS, SXHNZT, SXHNZ6) - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNZ (EB2DT), HNV (EB2DTM), HNP (EB2ADT)
    C3 ORIGIN
    C3 ORIGIN III (SX) | 03.2024-??? 1.2 PURETECH 110 (SXHNPY, SXHNPZ) - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNP (EB2ADT)
    C4 CACTUS
    C4 CACTUS | 09.2014-06.2018 1.2 PureTech 130 - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNY (EB2DTS), HNS (EB2ADTS)
    C4 CACTUS | 09.2014-06.2018 1.2 THP 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNZ (EB2DT), HNV (EB2DTM), HNP (EB2ADT)
    C4 CACTUS Van (0B_, 0P_) | 05.2019-??? PureTech 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNZ (EB2DT), HNP (EB2ADT)
    C4 III
    C4 III (BA_, BB_, BC_) | 10.2020-??? 1.2 PureTech 100 (BAHNEA, BAHNKA) - 1199ccm, 101pk, 74kw - HNK (EB2ADTD), HNE (EB2ADTD)
    C4 III (BA_, BB_, BC_) | 10.2020-??? 1.2 PureTech 130 (BAHNSA, BAHNSB) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    C4 III (BA_, BB_, BC_) | 10.2020-??? 1.2 PureTech 155 (BAHNNB, BAHNJD) - 1199ccm, 155pk, 114kw - HNN (EB2ADTX), HNJ (EB2ADTXM)
    C4 SPACETOURER
    C4 SPACETOURER (3D_) | 04.2018-04.2019 1.2 PureTech 130 - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNY (EB2DTS), HNS (EB2ADTS)
    C4 X
    C4 X (BD_, BE_, BF_) | 09.2022-??? 1.2 PureTech 100 (BDHNEA) - 1199ccm, 101pk, 74kw - HNE (EB2ADTD)
    C4 X (BD_, BE_, BF_) | 09.2022-??? 1.2 PureTech 130 (BDHNSB) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    C5 AIRCROSS
    C5 AIRCROSS (AC_, AJ_, AR_, A4_) | 11.2018-??? 1.2 PureTech 130 (ARHNSJ) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    C5 X
    C5 X (ND_, NC_) | 09.2021-??? PureTech 130 (NCHNSP) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    GRAND C4
    GRAND C4 SPACETOURER (3A_, 3E_) | 04.2018-04.2019 1.2 PureTech 130 - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNY (EB2DTS), HNS (EB2ADTS)
    DS
    DS 3
    DS 3 (SA_) | 04.2015-07.2019 1.2 THP 110 / PureTech 110 (SAHNPS, SAHNZ6, SAHNZT) - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNZ (EB2DT), HNP (EB2ADT)
    DS 3 / DS 3 CROSSBACK (UR_, UC_, UJ_) | 10.2018-12.2022 1.2 PureTech 100 (URHNKK, URHNEK) - 1199ccm, 101pk, 74kw - HNK (EB2ADTD)
    DS 3 / DS 3 CROSSBACK (UR_, UC_, UJ_) | 10.2018-12.2022 1.2 PureTech 130 (URHNSS) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    DS 3 / DS 3 CROSSBACK (UR_, UC_, UJ_) | 10.2018-12.2022 1.2 PureTech 155 (URHNNS) - 1199ccm, 156pk, 115kw - HNN (EB2ADTX)
    DS 3 Cabriolet (SB_) | 07.2015-07.2019 1.2 THP 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNZ (EB2DT), HNP (EB2ADT)
    DS 4
    DS 4 II (FR_, FB_, F3_, FP_, F4_) | 10.2021-08.2025 PureTech 130 - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    DS 7
    DS 7 Crossback (J4_, JR_, JC_) | 09.2017-12.2022 PureTech 130 (JRHNSU) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    FIAT
    DOBLO Minivan
    DOBLO Minivan (510_, 511_, 360_, 361_) | 06.2022-10.2023 PureTech 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - EB2ADT
    DOBLO Skåpbil/minivan
    DOBLO Skåpbil/minivan (510_, 511_) | 06.2022-10.2023 PureTech 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - EB2ADT
    QUBO L
    QUBO L (360, 361) | 03.2026-??? PureTech 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - EB2ADT
    JEEP
    AVENGER
    AVENGER (J2) | 12.2022-??? 1.2 GSE T3 - 1199ccm, 101pk, 74kw - EB2ADTD
    OPEL
    ASTRA L
    ASTRA L (OV5) | 10.2021-??? 1.2 (FPHNPJ) - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNP (EB2ADT)
    ASTRA L (OV5) | 10.2021-??? 1.2 (FPHNSL, FPHNSR) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    ASTRA L Sports Tourer (OV5) | 10.2021-??? 1.2 (FRHNPJ) - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNP (EB2ADT)
    ASTRA L Sports Tourer (OV5) | 10.2021-??? 1.2 (FRHNSL, FRHNSR) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    COMBO E
    COMBO E Tour / Life (K9) | 06.2018-10.2023 1.2 - 1199ccm, 110pk, 81kw - D 12 XHL (EB2ADT), F 12 XHL (EB2ADT)
    COMBO E Tour / Life (K9) | 06.2018-10.2023 1.2 - 1199ccm, 131pk, 96kw - F 12 XHT (EB2ADTS)
    COMBO Skåpbil/minivan
    COMBO Skåpbil/minivan (K9) | 06.2018-04.2021 1.2 - 1199ccm, 110pk, 81kw - D 12 XHL (EB2ADT), F 12 XHL (EB2ADT)
    COMBO Skåpbil/minivan (K9) | 06.2018-04.2021 1.2 - 1199ccm, 131pk, 96kw - F 12 XHT (EB2ADTS)
    CORSA F
    CORSA F (P2JO) | 07.2019-??? 1.2 (68) - 1199ccm, 101pk, 74kw - F 12 XHL (EB2ADTD)
    CORSA F (P2JO) | 07.2019-??? 1.2 (68) - 1199ccm, 131pk, 96kw - F 12 XHT (EB2ADTS), HNL (EB2ADTSM)
    CROSSLAND X
    CROSSLAND X / CROSSLAND (P17, P2QO) | 03.2017-04.2019 1.2 (75) - 1199ccm, 110pk, 81kw - B 12 XHL (EB2DT), D 12 XHL (EB2ADT), F 12 XHL (EB2ADT)
    CROSSLAND X / CROSSLAND (P17, P2QO) | 03.2017-04.2019 1.2 (75) - 1199ccm, 131pk, 96kw - B 12 XHT (EB2DTS), D 12 XHT (EB2ADTS), F 12 XHT (EB2ADTS)
    CROSSLAND X Van | 06.2018-??? 1.2 (75) - 1199ccm, 110pk, 81kw - D 12 XHL (EB2ADT), F 12 XHL (EB2ADT)
    GRANDLAND /
    GRANDLAND / GRANDLAND X (A18, P1UO) | 06.2017-07.2021 1.2 - 1199ccm, 110pk, 81kw - EB2ADT
    GRANDLAND / GRANDLAND X (A18, P1UO) | 06.2017-07.2021 1.2 (75) - 1199ccm, 131pk, 96kw - B 12 XHT (EB2DTS), D 12 XHT (EB2ADTS), F 12 XHT (EB2ADTS)
    GRANDLAND X
    GRANDLAND X Van | 11.2017-07.2021 1.2 (75) - 1199ccm, 131pk, 96kw - D 12 XHT (EB2ADTS)
    MOKKA
    MOKKA | 06.2020-??? 1.2 (76) - 1199ccm, 101pk, 74kw - F 12 XHL (EB2ADTD), HPV (EB2LTED)
    MOKKA | 06.2020-??? 1.2 (76) - 1199ccm, 131pk, 96kw - F 12 XHT (EB2ADTS)
    PEUGEOT
    2008 I
    2008 I (CU_) | 03.2013-12.2019 1.2 THP 110 / PureTech 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNZ (EB2DT), HNV (EB2DTM), HNP (EB2ADT)
    2008 I (CU_) | 03.2013-12.2019 1.2 THP 130 / PureTech 130 - 1199ccm, 130pk, 96kw - HNY (EB2DTS), HNS (EB2ADTS)
    2008 I Van (CU_) | 01.2018-11.2019 PureTech 130 (CUHNYM, CUHNSS) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNY (EB2DTS), HNS (EB2ADTS)
    2008 II
    2008 II (UD_, US_, UY_, UJ_, UR_, UC_) | 08.2019-??? 1.2 PureTech 100 (USHNK) - 1199ccm, 101pk, 74kw - HNK (EB2ADTD)
    2008 II (UD_, US_, UY_, UJ_, UR_, UC_) | 08.2019-??? 1.2 PureTech 130 (USHNS, URHNS) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    2008 II (UD_, US_, UY_, UJ_, UR_, UC_) | 08.2019-??? 1.2 THP / PureTech 155 (USHNNS, URHNNS, UXHNJP, URHNJP,... - 1199ccm, 155pk, 114kw - HNN (EB2ADTX), HNJ (EB2ADTXM), HNR (EB2ADTXM)
    208 I
    208 I (CA_, CC_) | 03.2012-12.2019 1.2 THP 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNZ (EB2DT), HNV (EB2DTM), HNP (EB2ADT)
    208 II
    208 II (UB_, UP_, UW_, UJ_) | 06.2019-??? 1.2 PureTech 100 - 1199ccm, 101pk, 74kw - HNK (EB2ADTD), HNK (EB2ADT), HNE (EB2ADTD_B)
    208 II (UB_, UP_, UW_, UJ_) | 06.2019-??? 1.2 PureTech 130 - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNY (EB2DTS), HNS (EB2ADTS)
    3008 II
    3008 II SUV (MC_, MR_, MJ_, M4_) | 05.2016-11.2023 1.2 THP/ PureTech 130 (MRHNSM, MRHNSU, MRHNSJ, MRHNYW,... - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNY (EB2DTS), HNS (EB2ADTS)
    308 II
    308 II (LB_, LP_, LW_, LH_, L3_) | 09.2013-06.2021 1.2 THP 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNZ (EB2DT), HNV (EB2DTM), HNP (EB2ADT)
    308 II (LB_, LP_, LW_, LH_, L3_) | 09.2013-06.2021 1.2 THP 130 - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNY (EB2DTS), HNS (EB2ADTS)
    308 III
    308 III (FB_, FH_, FP_, F3_, FM_) | 07.2021-03.2025 PureTech 110 (FPHNPL) - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNP (EB2ADT)
    308 III (FB_, FH_, FP_, F3_, FM_) | 07.2021-03.2025 PureTech 130 (FPHNSL, FPHNST) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    308 SW
    308 SW II (LC_, LJ_, LR_, LX_, L4_) | 03.2014-06.2021 1.2 THP 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNZ (EB2DT), HNV (EB2DTM), HNP (EB2ADT)
    308 SW II (LC_, LJ_, LR_, LX_, L4_) | 03.2014-06.2021 1.2 THP 130 - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNY (EB2DTS), HNS (EB2ADTS)
    308 SW III (FC_, FJ_, FR_, F4_, FN_) | 07.2021-03.2025 PureTech 110 (FRHNPL) - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNP (EB2ADT)
    308 SW III (FC_, FJ_, FR_, F4_, FN_) | 07.2021-03.2025 PureTech 130 (FRHNSL, FRHNST) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    408 II
    408 II (FP_, F3_, FM_) | 07.2022-??? PureTech 130 (FPHNST) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    5008 II
    5008 II (MC_, MJ_, MR_, M4_) | 12.2016-11.2019 1.2 THP (MRHNYH, MRHNYW, MRHNSJ, MRHNSU, MRHNSM) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNY (EB2DTS), HNS (EB2ADTS)
    508 II
    508 II (FB_, FH_, F3_) | 09.2018-??? PureTech 130 (FBHNSR) - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    508 SW
    508 SW II (FC_, FJ_, F4_) | 09.2018-??? PureTech 130 - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    PARTNER Skåpbil/minivan
    PARTNER Skåpbil/minivan (K9) | 09.2018-??? 1.2 PureTech 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNP (EB2ADT)
    PARTNER Skåpbil/minivan (K9) | 09.2018-??? 1.2 PureTech 130 - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
    RIFTER
    RIFTER | 08.2018-10.2023 1.2 PureTech 110 - 1199ccm, 110pk, 81kw - HNP (EB2ADT)
    RIFTER | 08.2018-10.2023 1.2 PureTech 130 - 1199ccm, 131pk, 96kw - HNS (EB2ADTS)
  • Originalnummer

    98 176 433 80 CITROËN/PEUGEOT
    SU001-B0069 TOYOTA
    9817643380 FIAT
  • Tillverkare

    Viktor Reinz
    Som tillverkare av originaldelar och leverantör av reservdelar tillhandahåller Dana innovativa tätningsteknologier av högsta kvalitet under varumärket Victor Reinz®. Alla delar i det omfattande sortimentet uppfyller de höga standarderna för OEM-kvalitet.

    Dana är en global ledare inom att tillhandahålla högteknologisk drivlina, tätning och värmehanteringsteknik som förbättrar effektiviteten och prestandan hos fordon med både konventionella och alternativa energidrivlinor.
    Dana betjänar tre primära marknader - personbilar, kommersiella lastbilar och terrängutrustning

    Nedan följer ett litet urval ur Danas breda sortiment:
  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    16-10-2026

  • Bruksanvisning

Säker betalning