Tillbaka till listan
Elring

Packning, ventilkåpa 130.270 Elring

  • Packning, ventilkåpa 130.270 Elring
  • Packning, ventilkåpa 130.270 Elring, miniatyr 2

Produktnummer: 0436402

Tillverkare kod: 130.270

EAN: 4041248152362

Winprice
Rek. pris: 334,97 kr

158,66 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer
I lager
Levereras 04-11-2026
Säker betalning

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 3 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: 08-446 81 232

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer


    PositionVänster
    Garanti2 år

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    A.Z. Meisterteile AZMT-52-026-1319
    AJUSA 11097700
    BBR Automotive 001-10-18586
    BGA RC7324
    BOGAP C1118104
    CORTECO 440095P
    DT Spare Parts 4.20744
    Dr.Motor Automotive DRM01626
    ELRING 130.270 (denna produkt)
    ELWIS ROYAL 1522031
    FA1 EP1400-932
    FEBI BILSTEIN 36576
    152,40 kr
    FREY 700400901
    GLASER X83081-01
    MATRIX PRO MX02016201
    PAYEN JM5236
    257,98 kr
    RIDEX 321G0174
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    STARK SKGRC-0480171
    STELLOX 11-28118-SX
    SWAG 10 93 6576
    TOPRAN 401 454
    TRUCKTEC AUTOMOTIVE 02.10.073
    VICTOR REINZ 71-34107-00
    151,91 kr
    WILMINK GROUP WG1231427
    WILMINK GROUP WG1177219
    WILMINK GROUP WG1184761
    WILMINK GROUP WG1247366
    WILMINK GROUP WG1008296
    WILMINK GROUP WG2313634
    WILMINK GROUP WG1767137
    WILMINK GROUP WG1160582
    WILMINK GROUP WG1371648
    WILMINK GROUP WG1473651
    ZentParts Z18587
  • Tillämplighet

    CHRYSLER
    CROSSFIRE
    CROSSFIRE | 07.2003-12.2008 3.2 - 3199ccm, 218pk, 160kw - EGX
    CROSSFIRE | 07.2003-12.2008 SRT-6 - 3199ccm, 335pk, 246kw - EGZ
    CROSSFIRE Roadster
    CROSSFIRE Roadster | 05.2004-12.2008 3.2 - 3199ccm, 218pk, 160kw - EGX
    CROSSFIRE Roadster | 05.2004-12.2008 SRT-6 - 3199ccm, 335pk, 246kw - EGZ
    MERCEDES-BENZ
    C-KLASS
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 240 (202.026) - 2398ccm, 170pk, 125kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 280 (202.029) - 2799ccm, 197pk, 145kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 240 (203.061) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.912
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 240 4-matic (203.081) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.916
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 32 AMG Kompressor (203.065) - 3199ccm, 354pk, 260kw - M 112.961
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 320 (203.064) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.946
    C-KLASS (W203) | 05.2000-02.2007 C 320 4-matic (203.084) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.953
    C-KLASS Sportcoupe
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 32 AMG Kompressor (203.765) - 3199ccm, 354pk, 260kw - M 112.961
    C-KLASS Sportcoupe (CL203) | 03.2001-05.2008 C 320 (203.764) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.946
    C-KLASS T-Model
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 240 T (202.086) - 2398ccm, 170pk, 125kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 240 T (202.088) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.915
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 280 T (202.089) - 2799ccm, 197pk, 145kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 240 (203.261) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.912
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 240 4-matic (203.281) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.916
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 32 AMG Kompressor (203.265) - 3199ccm, 354pk, 260kw - M 112.961
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 320 (203.264) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.946
    C-KLASS T-Model (S203) | 03.2001-08.2007 C 320 4-matic (203.284) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.953
    CLK
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 320 (208.365) - 3199ccm, 218pk, 160kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 240 (209.361) - 2597ccm, 163pk, 120kw - M 112.912
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 240 (209.361) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.912
    CLK (C209) | 06.2002-05.2009 CLK 320 (209.365) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.955
    CLK Cabriolet
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 320 (208.465) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.940
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 240 (209.461) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.912
    CLK Cabriolet (A209) | 06.2002-03.2010 CLK 320 (209.465) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.955
    E-KLASS
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 240 (210.061) - 2398ccm, 170pk, 125kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, LFZ (XU7JP), G1A, B 200 E,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 240 (210.062) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.914
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 280 (210.063) - 2799ccm, 204pk, 150kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6.000,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 280 4-matic (210.081) - 2799ccm, 204pk, 150kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6.000,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 320 (210.065) - 3199ccm, 224pk, 165kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6.000,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 320 4-matic (210.082) - 3199ccm, 224pk, 165kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 240 (211.061) - 2597ccm, 163pk, 120kw - M 112.913
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 240 (211.061) - 2597ccm, 177pk, 130kw - M 112.913, M 112.917
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 240 4-matic (211.080) - 2597ccm, 177pk, 130kw - M 112.917
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 320 (211.065) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.949
    E-KLASS (W211) | 03.2002-12.2008 E 320 4-matic (211.082) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.954
    E-KLASS Flak/chassi
    E-KLASS Flak/chassi (VF210) | 06.1996-12.2002 E 280 (210.663) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.921
    E-KLASS T-Model
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 240 T (210.261) - 2398ccm, 170pk, 125kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, LFZ (XU7JP), G1A, B 200 E,
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 240 T (210.262) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.914
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 280 T (210.263) - 2799ccm, 204pk, 150kw - K12B, LLT, 128 A.000, G4FC, AEY, EDR, 6G72, EXL, D4EA, D4FB, AEH, AKL, APF, AGR, ALH, AHF, ASV, 128
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 280 T 4-matic (210.281) - 2799ccm, 204pk, 150kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 320 T (210.265) - 3199ccm, 224pk, 165kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 320 T 4-matic (210.282) - 3199ccm, 224pk, 165kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 240 T (211.261) - 2597ccm, 163pk, 120kw - M 112.913
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 240 T (211.261) - 2597ccm, 177pk, 130kw - M 112.913
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 240 T 4-matic (211.280) - 2597ccm, 177pk, 130kw - M 112.917
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 320 T (211.265) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.949
    E-KLASS T-Model (S211) | 03.2003-07.2009 E 320 T 4-matic (211.282) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.954
    G-KLASS
    G-KLASS (W463) | 09.1989-04.2018 G 320 (463.232, 463.233, 463.244, 463.245) - 3199ccm, 215pk, 158kw - 18 K4F, X 16 SZR, 149 B3.000, 146 A5.000, X 20 XEV, X 17 DTL, 20 T2N, M 111.944, X 16 XEL, Z 16 XE,
    G-KLASS Cabrio
    G-KLASS Cabrio (W463) | 09.1989-12.2015 G 320 (463.209, 463.250) - 3199ccm, 215pk, 158kw - 18 K4F, X 16 SZR, 149 B3.000, 146 A5.000, X 20 XEV, X 17 DTL, 20 T2N, M 111.944, X 16 XEL, Z 16 XE,
    M-KLASS
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 320 (163.154) - 3199ccm, 218pk, 160kw - 18 K4F, X 16 SZR, 149 B3.000, 146 A5.000, X 20 XEV, X 17 DTL, 20 T2N, X 16 XEL, Z 16 XE, X 18 XE1,
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 350 (163.157) - 3724ccm, 235pk, 173kw - M 112.970
    M-KLASS (W163) | 02.1998-06.2005 ML 350 (163.157) - 3724ccm, 245pk, 180kw - M 112.970
    S-KLASS
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 280 (220.063, 220.163) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.922
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 320 (220.065, 220.165) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.944
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 350 4-matic (220.087, 220.187) - 3724ccm, 245pk, 180kw - M 112.975
    S-KLASS (W220, V220) | 10.1998-08.2005 S 350, S 350 L (220.067, 220.167) - 3724ccm, 245pk, 180kw - M 112.972
    SL
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 280 (129.059) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.923
    SL (R129) | 03.1989-12.2001 320 (129.064) - 3199ccm, 224pk, 165kw - M 112.943
    SL (R230) | 10.2001-01.2012 350 (230.467) - 3724ccm, 245pk, 180kw - M 112.973
    SLK
    SLK (R170) | 09.1996-04.2004 32 AMG Kompressor (170.466) - 3199ccm, 354pk, 260kw - M 112.960
    SLK (R170) | 09.1996-04.2004 320 (170.465) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.947
    VIANO
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 3.2 (639.711, 639.811, 639.813) - 3199ccm, 190pk, 140kw - M 112.951
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 3.2 (639.713, 639.813, 639.815) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.951
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 3.7 (639.811, 639.813, 639.815) - 3724ccm, 224pk, 165kw - M 112.976
    VIANO (W639) | 09.2003-07.2007 3.7 (639.815) - 3724ccm, 231pk, 170kw - M 112.976
    VITO /
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 119 (639.601, 639.603, 639.605) - 3199ccm, 190pk, 140kw - M 112.951
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 122 (639.601, 639.603, 639.605) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.951
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 123 (639.601) - 3724ccm, 231pk, 170kw - M 112.976
    VITO / MIXTO Skåp (W639) | 09.2003-08.2014 123 (639.601, 639.603, 639.605) - 3724ccm, 224pk, 165kw - M 112.976
    VITO Buss
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 119 (639.701, 639.703, 639.705) - 3199ccm, 190pk, 140kw - M 112.951
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 122 (639.701, 639.703, 639.705) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.951
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 123 (639.701) - 3724ccm, 231pk, 170kw - M 112.976
    VITO Buss (W639) | 09.2003-08.2014 123 (639.701, 639.703, 639.705) - 3724ccm, 224pk, 165kw - M 112.976
  • Originalnummer

    112 016 02 21 MERCEDES-BENZ
    A 112 016 02 21 MERCEDES-BENZ
    05097104AA DODGE
    05097104AA JEEP
    05097104AA CHRYSLER
    05097104AA RAM
  • Tillverkare

    Elring

    Elring levererar OE leverantör till olika tillverkare. Audi, BMW, Mercedes, Ford, Opel, Volkswagen och många fler märken är bland de vanliga kunderna. Programmet av Elring innefattar:


  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    04-11-2026

Säker betalning

Tidigare sett av dig