Tillbaka till listan
Gates

Kamrem 5030 Gates

Produktnummer: 0421296

Tillverkare kod: 5030

EAN: 5412571002645

99,64 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer
I lager
Levereras 31-10-2026
Säker betalning

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 2 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: 08-446 81 232

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer


    Tandantal104
    ApplikationKamrem
    Distribution SetUtan vattenpump
    FärgSvart
    KvalitetOE prestanda
    Artikelnummer, rekommenderat specialverktygSTT-1
    Garanti2 år
    Längd [mm]991
    Bredd [mm]15
    Rand [mm]9,525
    RemmaterialPolychloropren (Neopren)
    DragskomaterialGlasfiber

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    AUTEX 791007
    BOGAP W1315101
    BOSCH 1 987 949 005
    55,31 kr
    CONTITECH CT504
    105,40 kr
    DAYCO 94193
    FEBI BILSTEIN 10992
    66,58 kr
    GATES 5030 (denna produkt)
    GK 791007
    GMB GB104150KA
    HEPU 29-0002
    HUTCHINSON 104 A 15
    IPD 29-0002
    LYNXauto 104GL15
    MITSUBOSHI 104ZA15
    MOTRIO 8550514558
    OPTIBELT ZRK 1111
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    OPTIMAL R-1025
    QUINTON HAZELL QTB128
    RIDEX 306T0146
    RIDEX 306T0146P
    STARK SKTIB-0780146
    STELLOX 09-04193-SX
    SWAG 99 02 0001
    SYNCRONIX SY0504N
    TRISCAN 8645 5030
    WILMINK GROUP WG1151258
    WILMINK GROUP WG1151257
    WILMINK GROUP WG1151592
    WILMINK GROUP WG2003551
    WILMINK GROUP WG2003794
    WILMINK GROUP WG2657654
  • Tillämplighet

    OPEL
    ASCONA B
    ASCONA B (81_, 86_, 87_, 88_) | 09.1975-08.1981 1.3 N - 1297ccm, 60pk, 44kw - 13 N
    ASCONA B (81_, 86_, 87_, 88_) | 09.1975-08.1981 1.3 S - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
    ASCONA C
    ASCONA C (J82) | 09.1981-08.1988 1.3 N (F11, M11, F69) - 1297ccm, 60pk, 44kw - 13 N
    ASCONA C (J82) | 09.1981-08.1988 1.3 S (F11, M11, F68, M68) - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
    ASCONA C Halvkombi (J82) | 09.1981-08.1988 1.3 N (F68, M68) - 1297ccm, 60pk, 44kw - 13 N
    ASCONA C Halvkombi (J82) | 09.1981-08.1988 1.3 S (F68, M68) - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
    CORSA A
    CORSA A Halvkombi (S83) | 09.1982-03.1993 1.3 (F08, M08, F68, M68) - 1297ccm, 60pk, 44kw - S14 B23 (234EA), M51 D25 (256T1), M30 B34 (346EC), 13 NB, E 16 NZ, C 16 NZ, 15 NB, C 20 NE, C 12 NZ
    CORSA A Halvkombi (S83) | 09.1982-03.1993 1.3 i (F08, M08, F68, M68) - 1297ccm, 60pk, 44kw - C 13 N
    CORSA A Halvkombi (S83) | 09.1982-03.1993 1.3 S (F08, M08, F68, M68) - 1297ccm, 70pk, 51kw - 13 SB
    CORSA A Skåpbil/halvkombi (S83) | 02.1986-07.1994 1.3 (F08, W5L) - 1297ccm, 69pk, 51kw - S14 B23 (234EA), M51 D25 (256T1), M30 B34 (346EC), 10 S, 12 ST, 12 NC, E 12 GV, 13 NB, 13 SB, 15 D
    CORSA A Skåpbil/halvkombi (S83) | 02.1986-07.1994 1.3 (F08, W5L) - 1297ccm, 60pk, 44kw - S14 B23 (234EA), M51 D25 (256T1), M30 B34 (346EC), 10 S, 12 ST, 12 NC, E 12 GV, 13 NB, 15 D (4EC1),
    CORSA A TR (S83) | 09.1982-03.1993 1.3 (F11, F19, M11, M19) - 1297ccm, 60pk, 44kw - 13 NB, C 13 N
    CORSA A TR (S83) | 09.1982-03.1993 1.3 S (F11, M11, F19, M19) - 1297ccm, 70pk, 51kw - 13 SB
    CORSA B
    CORSA B (S93) | 03.1993-08.2002 130i - 1297ccm, 79pk, 58kw - 13 NE
    KADETT D
    KADETT D (31_-34_, 41_-44_) | 08.1979-08.1984 1.3 N - 1297ccm, 60pk, 44kw - 13 N
    KADETT D (31_-34_, 41_-44_) | 08.1979-08.1984 1.3 S - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
    KADETT D (32_,37_,39, _42) | 08.1979-08.1984 1.3 N - 1297ccm, 60pk, 44kw - C 13 N
    KADETT D (32_,37_,39, _42) | 08.1979-08.1984 1.3 S - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
    KADETT D Kombi (35_, 36_, 45_, 46_) | 08.1979-08.1984 1.3 N - 1297ccm, 60pk, 44kw - 13 N
    KADETT D Kombi (35_, 36_, 45_, 46_) | 08.1979-08.1984 1.3 S - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
    KADETT E
    KADETT E (T85) | 09.1984-12.1993 1.3 i Cat (C19, D19) - 1297ccm, 60pk, 44kw - C 13 N, C 16 NZ, JN, C 20 NE, C 20 XE, Y2, D 5204 T5, D 5204 T, C 16 LZ, 3G4, 7R2, 7S2, K4M 690, 6Y
    KADETT E (T85) | 09.1984-12.1993 1.3 N (C19, D19) - 1297ccm, 60pk, 44kw - 13 NB, 13 N
    KADETT E (T85) | 09.1984-12.1993 1.3 S (C19, D19) - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
    KADETT E Cabriolet (T85) | 10.1986-02.1993 1.3 S - 1297ccm, 75pk, 55kw - M30 B32, 13 S, K, JT, 138 B3.000, 138 A4.000, MA1.01, 107/47, 115.49, 107.21.42, 107.22.49, 114.62.
    KADETT E Combo (T85) | 01.1986-07.1994 1.3 N (C25, D25) - 1297ccm, 60pk, 44kw - 13 N, D 24 TIC, B 6304 FS, B 5254 S, B 20 I, B20T, B201, BSI 20, B 5252 FS, A12, E13, E15S, A14, GA
    KADETT E Combo (T85) | 01.1986-07.1994 1.3 S (C25, D25) - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 N, 13 S, D 24 TIC, B 6304 FS, B 5254 S, B 20 I, B20T, B201, BSI 20, B 5252 FS, A12, E13, E15S, A
    KADETT E Halvkombi (T85) | 09.1984-08.1991 1.3 (C08, C48, D08, D48) - 1297ccm, 68pk, 50kw - 13 S
    KADETT E Halvkombi (T85) | 09.1984-08.1991 1.3 i Cat (C08, C48, D08, D48) - 1297ccm, 60pk, 44kw - C 13 N, JN, Y2, D 5204 T5, D 5204 T, 3G4, 7R2, 7S2, K4M 690, 6Y4, N6A, 342S, 814465, SN13
    KADETT E Halvkombi (T85) | 09.1984-08.1991 1.3 N (C08, C48, D08, D48) - 1297ccm, 60pk, 44kw - 13 NB, 13 N
    KADETT E Halvkombi (T85) | 09.1984-08.1991 1.3 S (C08, C48, D08, D48) - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
    KADETT E Kombi (T85) | 09.1984-08.1991 1.3 (C15, C35, D15, D35) - 1297ccm, 68pk, 50kw - 13 S
    KADETT E Kombi (T85) | 09.1984-08.1991 1.3 i Cat (C15, C35, D15, D35) - 1297ccm, 60pk, 44kw - C 13 N, 20 NE, C 16 NZ, JN, C 20 NE, C 20 XE, Y2, D 5204 T5, D 5204 T, C 16 LZ, 3G4, 7R2, 7S2, K4M
    KADETT E Kombi (T85) | 09.1984-08.1991 1.3 N (C15, C35, D15, D35) - 1297ccm, 60pk, 44kw - 13 NB, 13 N
    KADETT E Kombi (T85) | 09.1984-08.1991 1.3 S (C15, C35, D15, D35) - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
    KADETT E Skåp / kombi (T85) | 08.1984-09.1993 1.3 N (C70, D70) - 1297ccm, 60pk, 44kw - 13 NB, 13 N
    MANTA B
    MANTA B (58_, 59_) | 09.1975-08.1988 1.3 N - 1297ccm, 60pk, 44kw - 13 N
    MANTA B (58_, 59_) | 09.1975-08.1988 1.3 S - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
    MANTA B CC (53_, 55_) | 09.1975-08.1988 1.3 N - 1297ccm, 60pk, 44kw - 13 N
    MANTA B CC (53_, 55_) | 09.1975-08.1988 1.3 S - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
    VAUXHALL
    CAVALIER Mk
    CAVALIER Mk II Halvkombi (J82) | 09.1981-08.1988 1.3 S - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
    CAVALIER Mk II Kombi (J82) | 09.1981-08.1988 1.3 S - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
    CAVALIER Mk II Sedan (J82) | 09.1981-08.1988 1.3 S - 1297ccm, 75pk, 55kw - 13 S
  • Originalnummer

    636357 OPEL
    90080214 OPEL
    636357 VAUXHALL
    90080214 VAUXHALL
    PMTB2 DANA
  • Tillverkare

    Gates

    Med över 100 års erfarenhet Gates är en av de största tillverkarna av drivremmar, kuggremmar och relaterade till bilar. Över 35 standard bilmärken använder sig av kuggremmar, multi bälten, spännare och spännrullar som har producerats av Gates vid den första enheten. Samma produkter säljs sedan under Gates etiketten på den privata marknaden.

    Förutom lösa bälten, spännare och tillhörande Gates också säljer kompletta kit för att förnya motordrivningen. Dessa kit är särskilt populära hos bilmekaniker och servicepunkter eftersom så garanteras att alla vitala delar i motorn är i toppskick. En annan fördel är att en komplett installation kit är ofta billigare och har alltid rätt produkter för din specifika fordon.

    Gates produkter kännetecknas av följande punkter:

    - högsta kvalitet OE produkter
    - OE hållbarhet
    - Komplett distribution och multi rem ersättnings kit
    - Även vattenpumpar i komplett uppsättning tillgänglig på rabatterat pris
    - Betydligt billigare än den ursprungliga bandet (set) dealern

    För närvarande har vi följande Gates produkter i vårt sortiment:

    - kuggremmar och kamremmen Kits
    - Multi Bälten & Multi Belt Kits
    - Drag Rolls & Rollers
    - Termostater

  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    31-10-2026

Säker betalning