Tillbaka till listan
Pierburg

Bränsletillförselenhet 7.07795.35.0 Pierburg

Produktnummer: 1021426

Tillverkare kod: 7.07795.35.0

EAN: 4028977907876

1 173,03 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 33 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: inte tillgänglig via telefon

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer


    Antal anslutningar2
    Typ av drivningElektrisk
    Tilläggsartikel/tilläggsinformationMed tankgivare
    ApplikationBränslepump
    Längd över allt [mm]232
    Strömstyrka till [A]10,4
    Garanti2 år
    Diameter [mm]122,25
    Diameter 1 (mm)8
    Diameter 2 (mm)8
    Tryck [bar]3
    Spänning [V]13,5
    Tryck [psi]43,5

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    A.Z. Meisterteile AZMT-49-020-3619
    AUTOTEAM G2062AS
    CASCO CGA73109AS
    ERA 775048A
    FISPA 72062AS
    FISPA 72062
    HART 512 332
    HELLA 8TF 358 106-191
    1 055,21 kr
    HERTH+BUSS ELPARTS 65453505
    HOFFER 7506441
    ITAB AUTOMOTIVE 90073109AV
    JP GROUP 1115204900
    KAMOKA 8400018
    KAMOKA 8400005
    MEAT & DORIA 76441
    771,77 kr
    METZGER 2250205
    METZGER 2250069
    OPEN PARTS FFU2078.00
    PIERBURG 7.07795.35.0 (denna produkt)
    QUINTON HAZELL QFP747
    RIDEX 1382F0042
    SIDAT 72062AS
    SIDAT 72062
    SRLine E01-1006
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    STARK SKFU-0410041
    SYNCRONIX SYNC 60216
    SYNCRONIX SYNC 60204
    TOPRAN 110 581
    VDO A2C59511690
    1 943,27 kr
    VDO 405-058-005-011Z
    1 911,96 kr
    VEMO V10-09-0829
    VEMO V10-09-0809
    WILMINK GROUP WG2453327
    WILMINK GROUP WG2453331
    WILMINK GROUP WG1444483
    WILMINK GROUP WG1012725
    WILMINK GROUP WG2457818
    WILMINK GROUP WG1032570
    WILMINK GROUP WG2453330
    WILMINK GROUP WG2457817
    WILMINK GROUP WG1032643
    WILMINK GROUP WG2453321
    WILMINK GROUP WG2453322
    WILMINK GROUP WG2453328
    WILMINK GROUP WG1012984
    WILMINK GROUP WG2453329
    WILMINK GROUP WG1500796
    XEVO XFP8915
  • Tillämplighet

    AUDI
    A3
    A3 (8L1) | 09.1996-05.2003 1.6 - 1595ccm, 101pk, 74kw - 1Y, 1F, X 16 SZR, AEX, APQ, CDY (TU9M), HDZ (TU1M), D9B (XUD9A/U), KFX (TU3JP), D9B (XUD9A), NFZ (T
    A3 (8L1) | 09.1996-05.2003 1.6 - 1595ccm, 102pk, 75kw - AVU, BFQ
    A3 (8L1) | 09.1996-05.2003 1.8 - 1781ccm, 125pk, 92kw - 1Y, 1F, X 16 SZR, AEX, APQ, CDY (TU9M), HDZ (TU1M), D9B (XUD9A/U), KFX (TU3JP), D9B (XUD9A), NFZ (T
    A3 (8L1) | 09.1996-05.2003 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - 1Y, 1F, X 16 SZR, AEX, APQ, CDY (TU9M), HDZ (TU1M), D9B (XUD9A/U), KFX (TU3JP), D9B (XUD9A), NFZ (T
    A3 (8L1) | 09.1996-05.2003 1.8 T - 1781ccm, 180pk, 132kw - AJQ, APP, AUQ, ARY
    TT
    TT (8N3) | 10.1998-06.2006 1.8 T - 1781ccm, 180pk, 132kw - AJQ, APP, ATC, AUQ, AWP
    TT (8N3) | 10.1998-06.2006 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - AUM
    TT (8N3) | 10.1998-06.2006 1.8 T - 1781ccm, 163pk, 120kw - BVP
    TT (8N3) | 10.1998-06.2006 1.8 T - 1781ccm, 190pk, 140kw - BVR
    TT Roadster
    TT Roadster (8N9) | 10.1999-06.2006 1.8 T - 1781ccm, 180pk, 132kw - AJQ, APP, ATC, AUQ
    TT Roadster (8N9) | 10.1999-06.2006 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - AUM
    TT Roadster (8N9) | 10.1999-06.2006 1.8 T - 1781ccm, 163pk, 120kw - BVP
    TT Roadster (8N9) | 10.1999-06.2006 1.8 T - 1781ccm, 190pk, 140kw - BVR
    SEAT
    LEON
    LEON (1M1) | 11.1999-06.2006 1.4 16V - 1390ccm, 75pk, 55kw - BCA, AHW, APE, AXP
    LEON (1M1) | 11.1999-06.2006 1.6 - 1595ccm, 100pk, 74kw - AEH, AKL
    LEON (1M1) | 11.1999-06.2006 1.6 - 1595ccm, 102pk, 75kw - BFQ
    LEON (1M1) | 11.1999-06.2006 1.6 16 V - 1598ccm, 105pk, 77kw - AUS, AZD, BCB
    LEON (1M1) | 11.1999-06.2006 1.8 20V - 1781ccm, 125pk, 92kw - AGN, APG
    LEON (1M1) | 11.1999-06.2006 1.8 20V T - 1781ccm, 180pk, 132kw - APP, AUQ
    LEON (1M1) | 11.1999-06.2006 1.8 T Cupra R - 1781ccm, 209pk, 154kw - AMK
    LEON (1M1) | 11.1999-06.2006 1.8 T Cupra R - 1781ccm, 225pk, 165kw - BAM
    LEON (1M1) | 11.1999-06.2006 2.8 - 2792ccm, 204pk, 150kw - BDE
    LEON (1P1) | 05.2005-08.2013 1.6 - 1595ccm, 102pk, 75kw - CCSA, BSE, BSF
    LEON (1P1) | 05.2005-08.2013 2.0 FSI - 1984ccm, 150pk, 110kw - BLR, BLY, BVY, BVZ
    LEON (1P1) | 05.2005-08.2013 2.0 TFSI - 1984ccm, 185pk, 136kw - BWA
    LEON (1P1) | 05.2005-08.2013 2.0 TFSI - 1984ccm, 200pk, 147kw - BWA
    TOLEDO II
    TOLEDO II (1M2) | 10.1998-05.2006 1.4 16V - 1390ccm, 75pk, 55kw - BCA, AHW, APE, AXP
    TOLEDO II (1M2) | 10.1998-05.2006 1.6 - 1595ccm, 100pk, 74kw - AEH, AKL
    TOLEDO II (1M2) | 10.1998-05.2006 1.6 16V - 1598ccm, 105pk, 77kw - AUS, AZD, BCB
    TOLEDO II (1M2) | 10.1998-05.2006 1.8 20V - 1781ccm, 125pk, 92kw - AGN, APG
    TOLEDO II (1M2) | 10.1998-05.2006 1.8 20VT - 1781ccm, 180pk, 132kw - APP, AUQ, ARY
    TOLEDO II (1M2) | 10.1998-05.2006 2.3 V5 - 2324ccm, 150pk, 110kw - AGZ
    TOLEDO II (1M2) | 10.1998-05.2006 2.3 V5 20V - 2324ccm, 170pk, 125kw - AQN
    TOLEDO III
    TOLEDO III (5P2) | 04.2004-05.2009 2.0 FSI - 1984ccm, 150pk, 110kw - BLR, BLY, BVY, BVZ
    SKODA
    OCTAVIA I
    OCTAVIA I (1U2) | 09.1996-12.2010 1.4 - 1397ccm, 60pk, 44kw - AMD
    OCTAVIA I (1U2) | 09.1996-12.2010 1.4 16V - 1390ccm, 75pk, 55kw - BCA, AXP
    OCTAVIA I (1U2) | 09.1996-12.2010 1.6 - 1598ccm, 75pk, 55kw - 1Y, 1Z, AHU, AEX, AEE, ABF, APQ, C1J 768, C1J 780, J7T 772, J7T 773, P8C (XUD11BTE), 4G63 (SOHC 16V
    OCTAVIA I (1U2) | 09.1996-12.2010 1.6 - 1595ccm, 102pk, 75kw - AVU, BFQ
    OCTAVIA I (1U2) | 09.1996-12.2010 1.6 - 1595ccm, 101pk, 74kw - PNDA, IQDA, IQDB, JQDA, JQDB, JTDA, JTDB, T3DA, T3DB, T1DA, T1DB, 16 K4F, OM 601.940, 1Z, AHU, ALE,
    OCTAVIA I (1U2) | 09.1996-12.2010 1.8 - 1781ccm, 125pk, 92kw - AGN
    OCTAVIA I (1U2) | 09.1996-12.2010 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - AGU, ARZ, AUM, ARX
    OCTAVIA I (1U2) | 09.1996-12.2010 2.0 - 1984ccm, 116pk, 85kw - AEG, AQY, AZJ, APK, AZH
    OCTAVIA I Combi (1U5) | 07.1998-12.2010 1.4 16V - 1390ccm, 75pk, 55kw - BCA, AXP
    OCTAVIA I Combi (1U5) | 07.1998-12.2010 1.6 - 1598ccm, 75pk, 55kw - AEE
    OCTAVIA I Combi (1U5) | 07.1998-12.2010 1.6 - 1595ccm, 101pk, 74kw - AEH, AKL
    OCTAVIA I Combi (1U5) | 07.1998-12.2010 1.6 - 1595ccm, 102pk, 75kw - AVU, BFQ
    OCTAVIA I Combi (1U5) | 07.1998-12.2010 1.8 20V - 1781ccm, 125pk, 92kw - AGN
    OCTAVIA I Combi (1U5) | 07.1998-12.2010 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - AGU, ARZ, AUM, ARX
    OCTAVIA I Combi (1U5) | 07.1998-12.2010 2.0 - 1984ccm, 116pk, 85kw - AEG, AQY, AZJ, APK, AZH
    OCTAVIA I Combi (1U5) | 07.1998-12.2010 RS 1.8 T - 1781ccm, 180pk, 132kw - AUQ
    OCTAVIA II
    OCTAVIA II (1Z3) | 02.2004-06.2013 1.6 - 1595ccm, 102pk, 75kw - CCSA, BGU, BSE, BSF
    OCTAVIA II Combi (1Z5) | 02.2004-06.2013 1.6 - 1595ccm, 102pk, 75kw - CCSA, BGU, BSE, BSF
    ROOMSTER
    ROOMSTER (5J7) | 03.2006-05.2015 1.2 - 1198ccm, 64pk, 47kw - BME
    ROOMSTER (5J7) | 03.2006-05.2015 1.2 - 1198ccm, 70pk, 51kw - BZG, CGPA
    ROOMSTER (5J7) | 03.2006-05.2015 1.4 - 1390ccm, 86pk, 63kw - BXW, CGGB
    ROOMSTER (5J7) | 03.2006-05.2015 1.6 - 1598ccm, 105pk, 77kw - BTS, CFNA
    ROOMSTER Praktik
    ROOMSTER Praktik (5J) | 03.2007-05.2015 1.2 - 1198ccm, 70pk, 51kw - BZG, CGPA
    ROOMSTER Praktik (5J) | 03.2007-05.2015 1.4 - 1390ccm, 86pk, 63kw - BXW, CGGB
    VOLKSWAGEN
    BORA I
    BORA I (1J2) | 10.1998-12.2013 1.4 16V - 1390ccm, 75pk, 55kw - BCA, AHW, AKQ, APE, AXP
    BORA I (1J2) | 10.1998-12.2013 1.6 - 1595ccm, 101pk, 74kw - AEH, AKL, APF
    BORA I (1J2) | 10.1998-12.2013 1.6 - 1595ccm, 102pk, 75kw - AVU, BFQ
    BORA I (1J2) | 10.1998-12.2013 1.6 16V - 1598ccm, 105pk, 77kw - ATN, AUS, AZD, BCB
    BORA I (1J2) | 10.1998-12.2013 1.6 FSI - 1598ccm, 110pk, 81kw - BAD
    BORA I (1J2) | 10.1998-12.2013 1.8 - 1781ccm, 125pk, 92kw - AGN, BAF
    BORA I (1J2) | 10.1998-12.2013 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - AGU, AUM, ARX
    BORA I (1J2) | 10.1998-12.2013 1.8 T - 1781ccm, 180pk, 132kw - AUQ
    BORA I (1J2) | 10.1998-12.2013 2.0 - 1984ccm, 115pk, 85kw - AQY, AZJ, APK, AZG, AZH, BBW
    BORA I (1J2) | 10.1998-12.2013 2.3 V5 - 2324ccm, 150pk, 110kw - AGZ
    BORA I (1J2) | 10.1998-12.2013 2.3 V5 - 2324ccm, 170pk, 125kw - AQN
    BORA Variant
    BORA Variant (1J6) | 05.1999-05.2005 1.4 16V - 1390ccm, 75pk, 55kw - BCA, AHW, AKQ, APE, AXP
    BORA Variant (1J6) | 05.1999-05.2005 1.6 - 1595ccm, 100pk, 74kw - AEH, APF
    BORA Variant (1J6) | 05.1999-05.2005 1.6 - 1595ccm, 102pk, 75kw - AVU, BFQ
    BORA Variant (1J6) | 05.1999-05.2005 1.6 16V - 1598ccm, 105pk, 77kw - ATN, AUS, AZD, BCB
    BORA Variant (1J6) | 05.1999-05.2005 1.6 FSI - 1598ccm, 110pk, 81kw - BAD
    BORA Variant (1J6) | 05.1999-05.2005 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - AGU, AUM, ARX
    BORA Variant (1J6) | 05.1999-05.2005 1.8 T - 1781ccm, 180pk, 132kw - AUQ
    BORA Variant (1J6) | 05.1999-05.2005 2.0 - 1984ccm, 115pk, 85kw - AQY, AZJ, APK
    BORA Variant (1J6) | 05.1999-05.2005 2.3 V5 - 2324ccm, 150pk, 110kw - AGZ
    BORA Variant (1J6) | 05.1999-05.2005 2.3 V5 - 2324ccm, 170pk, 125kw - AQN
    GOLF IV
    GOLF IV (1J1) | 08.1997-03.2007 1.4 16V - 1390ccm, 75pk, 55kw - RFJ (EW10A), OM 616.963, NCA, 4BC, 4CC, 4FA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4EA, 4B, PH, AAB, AAF, ACU, AEN, A
    GOLF IV (1J1) | 08.1997-03.2007 1.6 - 1595ccm, 102pk, 75kw - AVU, BFQ
    GOLF IV (1J1) | 08.1997-03.2007 1.6 - 1598ccm, 101pk, 74kw - BAH
    GOLF IV (1J1) | 08.1997-03.2007 1.6 - 1595ccm, 100pk, 74kw - G4FC, AEY, D4FB, AEH, AKL, APF, AGR, ALH, G4FD, D4FD
    GOLF IV (1J1) | 08.1997-03.2007 1.6 16V - 1598ccm, 105pk, 77kw - ATN, AUS, AZD, BCB
    GOLF IV (1J1) | 08.1997-03.2007 1.6 FSI - 1598ccm, 110pk, 81kw - BAD
    GOLF IV (1J1) | 08.1997-03.2007 1.8 - 1781ccm, 125pk, 92kw - RFJ (EW10A), OM 616.963, NCA, 4BC, 4CC, 4FA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4EA, 4B, PH, AAB, AAF, ACU, AEN, A
    GOLF IV (1J1) | 08.1997-03.2007 1.8 T GTI - 1781ccm, 180pk, 132kw - AUQ, BEK
    GOLF IV (1J1) | 08.1997-03.2007 1.8 T GTI - 1781ccm, 150pk, 110kw - RFJ (EW10A), OM 616.963, NCA, 4BC, 4CC, 4FA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4EA, 4B, PH, AAB, AAF, ACU, AEN, A
    GOLF IV (1J1) | 08.1997-03.2007 2.0 - 1984ccm, 115pk, 85kw - AQY, AZJ, BEJ, BER, BHP, APK, AZG
    GOLF IV (1J1) | 08.1997-03.2007 2.0 BiFuel - 1984ccm, 116pk, 85kw - BEH
    GOLF IV (1J1) | 08.1997-03.2007 2.3 V5 - 2324ccm, 170pk, 125kw - AQN
    GOLF IV (1J1) | 08.1997-03.2007 2.3 V5 - 2324ccm, 150pk, 110kw - RFJ (EW10A), OM 616.963, NCA, 4BC, 4CC, 4FA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4EA, 4B, PH, AAB, AAF, ACU, AEN, A
    GOLF IV Variant (1J5) | 05.1999-06.2006 1.4 16V - 1390ccm, 75pk, 55kw - BCA, AHW, AKQ, APE, AXP
    GOLF IV Variant (1J5) | 05.1999-06.2006 1.6 - 1595ccm, 101pk, 74kw - AEH, AKL, APF
    GOLF IV Variant (1J5) | 05.1999-06.2006 1.6 - 1595ccm, 102pk, 75kw - AVU, BFQ
    GOLF IV Variant (1J5) | 05.1999-06.2006 1.6 16V - 1598ccm, 105pk, 77kw - ATN, AUS, AZD, BCB
    GOLF IV Variant (1J5) | 05.1999-06.2006 1.6 FSI - 1598ccm, 110pk, 81kw - BAD
    GOLF IV Variant (1J5) | 05.1999-06.2006 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - AGU, ARZ, AUM
    GOLF IV Variant (1J5) | 05.1999-06.2006 2.0 - 1984ccm, 115pk, 85kw - AQY, AZJ, APK
    GOLF IV Variant (1J5) | 05.1999-06.2006 2.0 Bi-Fuel - 1984ccm, 116pk, 85kw - BEH
    GOLF IV Variant (1J5) | 05.1999-06.2006 2.3 V5 - 2324ccm, 150pk, 110kw - AGZ
    GOLF IV Variant (1J5) | 05.1999-06.2006 2.3 V5 - 2324ccm, 170pk, 125kw - AQN
    LUPO I
    LUPO I (6X1, 6E1) | 09.1998-07.2005 1.4 FSI - 1390ccm, 105pk, 77kw - ARR
    NEW BEETLE
    NEW BEETLE (9C1, 1C1) | 01.1998-09.2010 1.4 - 1390ccm, 75pk, 55kw - BCA
    NEW BEETLE (9C1, 1C1) | 01.1998-09.2010 1.6 - 1595ccm, 100pk, 74kw - AWH
    NEW BEETLE (9C1, 1C1) | 01.1998-09.2010 1.6 - 1595ccm, 102pk, 75kw - AYD, BFS
    NEW BEETLE (9C1, 1C1) | 01.1998-09.2010 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - AGU, APH, AVC, AWU, AWV, BKF
    NEW BEETLE (9C1, 1C1) | 01.1998-09.2010 1.8 T - 1781ccm, 180pk, 132kw - AWP, BNU
    NEW BEETLE (9C1, 1C1) | 01.1998-09.2010 2.0 - 1984ccm, 115pk, 85kw - FS2C, M 160 E6AL B04, AEG, AQY, AVH, AZJ, BEJ, BER, BHP, CBPA, APK, AZG, BEV, M 160.910
    NEW BEETLE (9C1, 1C1) | 01.1998-09.2010 2.3 V5 - 2324ccm, 170pk, 125kw - AQN
    NEW BEETLE (9C1, 1C1) | 01.1998-09.2010 2.5 - 2480ccm, 150pk, 110kw - BPR, BPS
    NEW BEETLE Cabriolet (1Y7) | 09.2002-10.2010 1.4 - 1390ccm, 75pk, 55kw - BCA
    NEW BEETLE Cabriolet (1Y7) | 09.2002-10.2010 1.6 - 1595ccm, 102pk, 75kw - BFS
    NEW BEETLE Cabriolet (1Y7) | 09.2002-10.2010 1.8 T - 1781ccm, 150pk, 110kw - AWU, AWV, BKF
    NEW BEETLE Cabriolet (1Y7) | 09.2002-10.2010 2.0 - 1984ccm, 115pk, 85kw - AZJ, BEV, BDC, BGD
    NEW BEETLE Cabriolet (1Y7) | 09.2002-10.2010 2.5 - 2480ccm, 150pk, 110kw - BPR, BPS
  • Originalnummer

    8L0 919 051 K AUDI
    1J0 919 087 D AUDI
    8L0 919 051 J AUDI
    1J0 919 051 D AUDI
    8L0 919 051 F AUDI
    8L0 919 051 A AUDI
    8L0 919 051 B AUDI
    1J0 919 051 H AUDI
    8L0 919 051 E AUDI
    8L0 919 051 H AUDI
    1J0 919 087 C AUDI
    1J0 919 051 C AUDI
    1J0 919 087 J AUDI
    8L0919087A VW
    1J0909051H VW
    1J0919087H VW
  • Tillverkare

    Pierburg

    Pierburg är en OE-leverantör för olika bilmärken och har varit verksam sedan 1909 som en partner inom fordonsindustrin. Pierburg producerar elektriska vattenpumpar, DC-motordrivna avgasreningssystem för avledning av ventiler, liksom de många olika versionerna av drivmodulerna. - OE kvalitet - 1 års full garanti

  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    23-11-2026

Säker betalning