Tillbaka till listan
Pierburg

Vattenpump 7.05171.65.0 Pierburg

  • Vattenpump 7.05171.65.0 Pierburg
  • Vattenpump 7.05171.65.0 Pierburg, miniatyr 2

Produktnummer: 0760153

Tillverkare kod: 7.05171.65.0

EAN: 4028977861444

3 788,52 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer
I lager
Levereras 24-10-2026
Säker betalning

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 2 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: inte tillgänglig via telefon

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer

    1. Tysk kvalitet
    2. Elektrisk: 12,5V

    Ursprungliga nummer:

    Daimler: 2742000107, 2742000207, A2742000107, A2742000207

    Mercedes: 2742000107, 2742000207, A2742000107, A2742000207


    Observera följande vid beställning: Om vattenpump A
    274 200 01 07 vid PIERBURG vattenpump 7.05171.65.0 är
    byt ut, insugningsstycke A 274 200 02 56 måste också bytas ut
    begagnad.

    Typ av drivningElektrisk
    ApplikationVattenpump
    Material vatten pumphjulPlast
    Tilläggsartikel/tilläggsinformationMed vibrationsdämpare
    Garanti2 år
    Diameter 1 (mm)40
    Diameter 2 (mm)45
    SignallägePwm
    Spänning [V]12,5

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    Autopumps UK AEWP9003
    BBR Automotive 001-10-32420
    BGA CP5626E
    BORG & BECK BWP3049
    BSG BSG 60-500-033
    CONTITECH WPS3413
    DIPASPORT PAA038DPSN
    DIPASPORT PAA198DPSN
    Dr.Motor Automotive DRM12702
    ESEN SKV 22SKV090
    FEBI BILSTEIN 185632
    FIRST LINE FWP3049
    FREY 723022901
    FREY 723024801
    GEBA 13180
    GK 980499
    GRAF PA1510
    HELLA 8TW 358 313-461
    HEPU P1577
    IAP QUALITY PARTS 150-54032
    KAMOKA T9009
    KAMOKA T9010
    KWP 101510
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    MATRIX PRO MX02200264
    MATRIX PRO MX02200285
    MAXGEAR 47-0361
    METELLI 24-1510
    METZGER 4007024
    METZGER 4007067
    MOTIVE EWP7003
    NE 193010000100
    NRF 390107
    2 508,80 kr
    OPEN PARTS WAP8656.00
    PIERBURG 7.05171.65.0 (denna produkt)
    PartsTec PTA400-2008
    RUVILLE 501745
    SWAG 33 11 0017
    SYNCRONIX SYNC 40474
    Saleri SIL PE1745
    TRISCAN 8600 23101
    VEMO V30-16-0014
    WILMINK GROUP WG1492242
    WILMINK GROUP WG2010820
    WILMINK GROUP WG1991854
    WILMINK GROUP WG2646049
  • Tillämplighet

    MERCEDES-BENZ
    C-KLASS
    C-KLASS (W205) | 12.2013-06.2021 C 160 (205.044) - 1595ccm, 129pk, 95kw - M 274.910
    C-KLASS (W205) | 12.2013-06.2021 C 180 (205.040, 205.140) - 1595ccm, 156pk, 115kw - M 274.910
    C-KLASS (W205) | 12.2013-06.2021 C 200 (205.042) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    C-KLASS (W205) | 12.2013-06.2021 C 200 4-matic (205.043) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    C-KLASS (W205) | 12.2013-06.2021 C 250 (205.045) - 1991ccm, 211pk, 155kw - M 274.920
    C-KLASS (W205) | 12.2013-06.2021 C 300 (205.048) - 1991ccm, 245pk, 180kw - M 274.920
    C-KLASS (W205) | 12.2013-06.2021 C 300 4-matic (205.049) - 1991ccm, 245pk, 180kw - M 274.920
    C-KLASS (W205) | 12.2013-06.2021 C 350 e (205.047) - 1991ccm, 279pk, 205kw - M 274.920
    C-KLASS Cabriolet
    C-KLASS Cabriolet (A205) | 06.2016-04.2023 C 180 (205.440) - 1595ccm, 156pk, 115kw - M 274.910
    C-KLASS Cabriolet (A205) | 06.2016-04.2023 C 200 (205.442) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    C-KLASS Cabriolet (A205) | 06.2016-04.2023 C 200 4-matic (205.443) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    C-KLASS Cabriolet (A205) | 06.2016-04.2023 C 250 (205.445) - 1991ccm, 211pk, 155kw - M 274.920
    C-KLASS Cabriolet (A205) | 06.2016-04.2023 C 300 (205.448) - 1991ccm, 245pk, 180kw - M 274.920
    C-KLASS Coupé
    C-KLASS Coupé (C205) | 10.2015-04.2023 C 180 (205.340) - 1595ccm, 156pk, 115kw - M 274.910
    C-KLASS Coupé (C205) | 10.2015-04.2023 C 200 (205.342) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    C-KLASS Coupé (C205) | 10.2015-04.2023 C 200 4-matic (205.343) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    C-KLASS Coupé (C205) | 10.2015-04.2023 C 250 (205.345) - 1991ccm, 211pk, 155kw - M 274.920
    C-KLASS Coupé (C205) | 10.2015-04.2023 C 300 (205.348) - 1991ccm, 245pk, 180kw - M 274.920
    C-KLASS T-Model
    C-KLASS T-Model (S205) | 09.2014-02.2021 C 160 (205.244) - 1595ccm, 129pk, 95kw - M 274.910
    C-KLASS T-Model (S205) | 09.2014-02.2021 C 180 (205.240) - 1595ccm, 156pk, 115kw - M 274.910
    C-KLASS T-Model (S205) | 09.2014-02.2021 C 200 (205.242) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    C-KLASS T-Model (S205) | 09.2014-02.2021 C 200 4-matic (205.243) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    C-KLASS T-Model (S205) | 09.2014-02.2021 C 250 (205.245) - 1991ccm, 211pk, 155kw - M 274.920
    C-KLASS T-Model (S205) | 09.2014-02.2021 C 300 (205.248) - 1991ccm, 245pk, 180kw - M 274.920
    C-KLASS T-Model (S205) | 09.2014-02.2021 C 350 e (205.247) - 1991ccm, 279pk, 205kw - M 274.920
    E-KLASS
    E-KLASS (W213) | 01.2016-10.2023 E 200 (213.042) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    E-KLASS (W213) | 01.2016-10.2023 E 200 4-matic (213.043) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    E-KLASS (W213) | 01.2016-10.2023 E 250 (213.045) - 1991ccm, 211pk, 155kw - M 274.920
    E-KLASS (W213) | 01.2016-10.2023 E 300 (213.048) - 1991ccm, 245pk, 180kw - M 274.920
    E-KLASS (W213) | 01.2016-10.2023 E 350 e (213.050) - 1991ccm, 286pk, 210kw - M 274.920
    E-KLASS Cabriolet
    E-KLASS Cabriolet (A238) | 06.2017-??? E 200 (238.442) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    E-KLASS Cabriolet (A238) | 06.2017-??? E 200 4-matic (238.443) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    E-KLASS Cabriolet (A238) | 06.2017-??? E 300 (238.448) - 1991ccm, 245pk, 180kw - M 274.920
    E-KLASS Coupé
    E-KLASS Coupé (C238) | 12.2016-??? E 200 (238.342) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    E-KLASS Coupé (C238) | 12.2016-??? E 200 4-matic (238.343) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    E-KLASS Coupé (C238) | 12.2016-??? E 300 (238.348) - 1991ccm, 245pk, 180kw - M 274.920
    E-KLASS T-Model
    E-KLASS T-Model (S213) | 07.2016-10.2023 E 200 (213.242) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    E-KLASS T-Model (S213) | 07.2016-10.2023 E 200 4-matic (213.243) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    E-KLASS T-Model (S213) | 07.2016-10.2023 E 250 (213.245) - 1991ccm, 211pk, 155kw - M 274.920
    GLC
    GLC (X253) | 06.2015-06.2022 250 4-matic (253.946) - 1991ccm, 211pk, 155kw - M 274.920
    GLC (X253) | 06.2015-06.2022 300 4-matic (253.949) - 1991ccm, 245pk, 180kw - M 274.920
    GLC (X253) | 06.2015-06.2022 350 e 4-matic (253.954) - 1991ccm, 320pk, 235kw - M 274.920
    GLC Coupe
    GLC Coupe (C253) | 06.2016-03.2023 250 4-matic (253.346) - 1991ccm, 211pk, 155kw - M 274.920
    GLC Coupe (C253) | 06.2016-03.2023 300 4-matic (253.349) - 1991ccm, 245pk, 180kw - M 274.920
    GLC Coupe (C253) | 06.2016-03.2023 350 e 4-matic (253.354) - 1991ccm, 320pk, 235kw - M 274.920
    SLC
    SLC (R172) | 01.2016-10.2017 180 (172.431) - 1595ccm, 156pk, 115kw - M 274.910
    SLC (R172) | 01.2016-10.2017 200 (172.434) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    SLC (R172) | 01.2016-10.2017 300 (172.438) - 1991ccm, 245pk, 180kw - M 274.920
    SLK
    SLK (R172) | 02.2011-??? 200 (172.434) - 1991ccm, 184pk, 135kw - M 274.920
    SLK (R172) | 02.2011-??? 300 (172.438) - 1991ccm, 245pk, 180kw - M 274.920
  • Originalnummer

    A 274 200 01 07 MERCEDES-BENZ
    A 274 200 02 07 MERCEDES-BENZ
    A 274 200 27 00 MERCEDES-BENZ
    274 200 27 00 MERCEDES-BENZ
    274 200 01 07 MERCEDES-BENZ
    274 200 02 07 MERCEDES-BENZ
    A 274 200 48 00 MERCEDES-BENZ
    274 200 48 00 MERCEDES-BENZ
  • Tillverkare

    Pierburg

    Pierburg är en OE-leverantör för olika bilmärken och har varit verksam sedan 1909 som en partner inom fordonsindustrin. Pierburg producerar elektriska vattenpumpar, DC-motordrivna avgasreningssystem för avledning av ventiler, liksom de många olika versionerna av drivmodulerna. - OE kvalitet - 1 års full garanti

  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    24-10-2026

Säker betalning