Tillbaka till listan
Mahle

Kompressor, klimatanläggning

  • Kompressor, klimatanläggning
  • Kompressor, klimatanläggning, miniatyr 2
  • Kompressor, klimatanläggning, miniatyr 3
  • Kompressor, klimatanläggning, miniatyr 4
  • Kompressor, klimatanläggning, miniatyr 5
  • Kompressor, klimatanläggning, miniatyr 6
  • Kompressor, klimatanläggning, miniatyr 7
  • Kompressor, klimatanläggning, miniatyr 8

Produktnummer: 1245259

Tillverkare kod: ACP 153 000S

EAN: 4009026970294

2 028,92 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer
I lager
Levereras 24-10-2026
Säker betalning

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 2 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: inte tillgänglig via telefon

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer


    SIMPLE FIT - Installationsdelar som O-ringar,
    tätningar, skruvar, muttrar, bultar och slangklämmor
    levereras med produkten.

    ApplikationLuftkonditioneringspump
    Kompletteringsartikel/tilläggsinfo 2Med packbox
    Tilläggsartikel/tilläggsinformationMed oljetappningsskruv
    för fabrikatHanon
    Ribbantal6
    Remskive-Ø [mm]115
    AnslutningsteknikH/PAD
    KylmediaR 134a
    Kompressor-IDFS10-170
    Antal splines6
    RemskivorKilremskiva
    Förpackningslängd [cm]18,5
    Förpackningsbredd [cm]27,50
    Förpackningshöjd [cm]21,00
    Garanti2 år
    Nettovikt [g]6318
    KompressoroljaPAG 46
    Spänning [V]12

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    A.Z. Meisterteile AZMT-45-041-1028
    ACAUTO AC-01FS007
    ACAUTO AC-01FS010
    AES 090.595.008.000
    AKS DASIS 850680N
    ALANKO 10550224
    ALANKO 10550123
    ANDEL ANC0629
    AVA QUALITY COOLING FDAK284
    2 118,91 kr
    AVA QUALITY COOLING FDAK290
    2 118,91 kr
    Airstal 10-0224
    CEVAM 8600162
    CV PSH 090.595.008.000
    DA SILVA FC3226
    DA SILVA FCN3226
    DELPHI TSP0159111
    DELPHI TSP0159103
    2 199,55 kr
    DIEDERICHS DCK1248
    DRI 700510029
    ELECTRO AUTO 20V1013A
    ELSTOCK 51-0029
    FISPA SB.001V
    FISPA SB.004V
    FRIESEN FRC00162
    FRIGAIR 920.60670
    HELLA 8FK 366 202-991
    HOFFER KSB001V
    HOFFER KSB004V
    Henkel Parts 7110224R
    KRIOS SB.001V
    KRIOS SB.004V
    LUCAS ACP128
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    MAHLE ACP 153 000S (denna produkt)
    MEAT & DORIA KSB004V
    MEAT & DORIA KSB001V
    NISSENS 89205
    2 107,90 kr
    NISSENS 89046
    1 877,72 kr
    NRF 32110
    1 789,10 kr
    NRF 32110G
    REACH 1.74.20845
    REACH 1.74.20792
    RIDEX 447K0154
    SIDAT SB.004V
    SIDAT SB.001V
    SRLine 3240KS-1S
    STARK SKKM-0340154
    TURBO MOTOR AC00029
    VALEO 699547
    VALEO 699047
    VALEO 813606
    VALEO 813106
    VAN WEZEL 1800K284
    1 527,37 kr
    WAECO 8880100036
    WAI ACC11623
    WALKER WCP01067
    WILMINK GROUP WG2159141
    WILMINK GROUP WG2371396
    WILMINK GROUP WG2118252
    WILMINK GROUP WG2118448
    WILMINK GROUP WG2041366
    WILMINK GROUP WG2041367
    WILMINK GROUP WG2414610
    WILMINK GROUP WG2415421
  • Tillämplighet

    FORD
    COUGAR
    COUGAR (EC_) | 08.1998-12.2001 2.0 16V - 1988ccm, 131pk, 96kw - EDBA, EDBB, EDBC, EDBD
    GALAXY I
    GALAXY I (WGR) | 03.1995-05.2006 2.0 i - 1998ccm, 116pk, 85kw - NSE, ZVSA
    GALAXY I (WGR) | 03.1995-05.2006 2.3 16V - 2295ccm, 146pk, 107kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, 838 A4.000, RVA, 838 A6.000, 840 A2.000, VM, E5SA, Y
    GALAXY I (WGR) | 03.1995-05.2006 2.3 16V - 2295ccm, 140pk, 103kw - E5SB
    GALAXY MK
    GALAXY MK I VAN (WGR) | 11.1995-03.2006 2.0 - 1998ccm, 116pk, 85kw - NSE, ZVSA
    MAVERICK
    MAVERICK | 02.2001-??? 2.0 16V - 1989ccm, 124pk, 91kw - YF
    MAVERICK | 02.2001-??? 2.0 16V FWD - 1989ccm, 124pk, 91kw - YF
    MONDEO I
    MONDEO I (GBP) | 02.1993-08.1996 1.6 i 16V - 1597ccm, 90pk, 66kw - L1F
    MONDEO I (GBP) | 02.1993-08.1996 1.6 i 16V - 1597ccm, 88pk, 65kw - L1J
    MONDEO I (GBP) | 02.1993-08.1996 1.8 i 16V - 1796ccm, 115pk, 85kw - RKA
    MONDEO I (GBP) | 02.1993-08.1996 1.8 i 16V - 1796ccm, 112pk, 82kw - RKB
    MONDEO I (GBP) | 02.1993-08.1996 1.8 i 16V 4x4 - 1796ccm, 115pk, 85kw - RKA
    MONDEO I (GBP) | 02.1993-08.1996 2.0 i 16V - 1988ccm, 132pk, 97kw - AR 30502, AR 30587, AR 30550, AR 61101, AR 06202, VM 81 A, AR 67101, AR 06416, FUAA, N55 B30 A, NGA
    MONDEO I (GBP) | 02.1993-08.1996 2.0 i 16V - 1988ccm, 136pk, 100kw - NGA
    MONDEO I (GBP) | 02.1993-08.1996 2.0 i 16V 4x4 - 1988ccm, 132pk, 97kw - CR, JK, NGA, JB, ME, EW, JH, B 5252, PN54, CFHF, BP Turbo, RF55, RF-CX
    MONDEO I Sedan (GBP) | 02.1993-08.1996 1.6 i 16V - 1597ccm, 90pk, 66kw - L1F
    MONDEO I Sedan (GBP) | 02.1993-08.1996 1.6 i 16V - 1597ccm, 88pk, 65kw - L1J
    MONDEO I Sedan (GBP) | 02.1993-08.1996 1.8 4x4 - 1796ccm, 116pk, 85kw - RKA
    MONDEO I Sedan (GBP) | 02.1993-08.1996 1.8 i 16V - 1796ccm, 115pk, 85kw - RKA
    MONDEO I Sedan (GBP) | 02.1993-08.1996 1.8 i 16V - 1796ccm, 112pk, 82kw - RKB
    MONDEO I Sedan (GBP) | 02.1993-08.1996 2.0 i 16V - 1988ccm, 136pk, 100kw - NGA
    MONDEO I Sedan (GBP) | 02.1993-08.1996 2.0 i 16V 4x4 - 1988ccm, 132pk, 97kw - NGA
    MONDEO I Sedan (GBP) | 02.1993-08.1996 2.0 i 16V 4x4 - 1988ccm, 136pk, 100kw - NGA
    MONDEO I Turnier (BNP) | 01.1993-08.1996 1.6 i 16V - 1597ccm, 90pk, 66kw - L1F
    MONDEO I Turnier (BNP) | 01.1993-08.1996 1.6 i 16V - 1597ccm, 88pk, 65kw - L1J
    MONDEO I Turnier (BNP) | 01.1993-08.1996 1.8 i 16V - 1796ccm, 115pk, 85kw - RKA
    MONDEO I Turnier (BNP) | 01.1993-08.1996 1.8 i 16V - 1796ccm, 112pk, 82kw - RKB
    MONDEO I Turnier (BNP) | 01.1993-08.1996 1.8 i 16V 4x4 - 1796ccm, 115pk, 85kw - RKA
    MONDEO I Turnier (BNP) | 01.1993-08.1996 2.0 i 16V - 1988ccm, 132pk, 97kw - AR 30502, AR 30587, AR 30550, AR 61101, AR 06202, VM 81 A, AR 67101, AR 06416, FUAA, N55 B30 A, NGA
    MONDEO I Turnier (BNP) | 01.1993-08.1996 2.0 i 16V - 1988ccm, 136pk, 100kw - NGA
    MONDEO I Turnier (BNP) | 01.1993-08.1996 2.0 i 16V 4x4 - 1988ccm, 132pk, 97kw - NGA
    MONDEO I Turnier (BNP) | 01.1993-08.1996 2.0 i 16V 4x4 - 1988ccm, 136pk, 100kw - NGA
    MONDEO II
    MONDEO II (BAP) | 08.1996-09.2000 1.6 i - 1597ccm, 90pk, 66kw - N57 D30 B, PV, AAR, N47 D20 C, N63 B44 A, L1J, 182 A2.000, 182 A1.000, 182 A4.000, 182 A3.000, 182
    MONDEO II (BAP) | 08.1996-09.2000 1.6 i 16V - 1597ccm, 95pk, 70kw - L1L, L1N, L1Q
    MONDEO II (BAP) | 08.1996-09.2000 1.8 i - 1796ccm, 115pk, 85kw - N57 D30 B, PV, AAR, N47 D20 C, N63 B44 A, RKB, L1J, 182 A2.000, 182 A1.000, 182 A4.000, 182 A3.000,
    MONDEO II (BAP) | 08.1996-09.2000 2.0 i - 1988ccm, 131pk, 96kw - N57 D30 B, NGA, PV, AAR, N47 D20 C, N63 B44 A, RKB, L1J, 182 A2.000, 182 A1.000, 182 A4.000, 182 A3
    MONDEO II Sedan (BFP) | 08.1996-09.2000 1.6 i - 1597ccm, 90pk, 66kw - N57 D30 B, RFN, NGA, PV, AAR, N47 D20 C, N63 B44 A, RKB, SEA, L1J, 182 A2.000, 182 A1.000, 182 A4.0
    MONDEO II Sedan (BFP) | 08.1996-09.2000 1.6 i 16V - 1597ccm, 95pk, 70kw - L1L, L1N, L1Q
    MONDEO II Sedan (BFP) | 08.1996-09.2000 1.8 i - 1796ccm, 115pk, 85kw - N57 D30 B, RFN, NGA, PV, AAR, N47 D20 C, N63 B44 A, RKB, SEA, L1J, 182 A2.000, 182 A1.000, 182 A4.0
    MONDEO II Sedan (BFP) | 08.1996-09.2000 2.0 i - 1988ccm, 131pk, 96kw - N57 D30 B, RFN, NGA, PV, AAR, N47 D20 C, N63 B44 A, RKB, SEA, L1J, 182 A2.000, 182 A1.000, 182 A4.0
    MONDEO II Turnier (BNP) | 08.1996-09.2000 1.6 i - 1597ccm, 90pk, 66kw - N57 D30 B, RFN, NGA, PV, AAR, N47 D20 C, N63 B44 A, RKB, SEA, L1J, 182 A2.000, 182 A1.000, 182 A4.0
    MONDEO II Turnier (BNP) | 08.1996-09.2000 1.6 i 16V - 1597ccm, 95pk, 70kw - L1L, L1N, L1Q
    MONDEO II Turnier (BNP) | 08.1996-09.2000 1.8 i - 1796ccm, 115pk, 85kw - N57 D30 B, RFN, RKA, NGA, PV, AAR, N47 D20 C, N63 B44 A, RKB, SEA, L1J, 182 A2.000, 182 A1.000, 182
    MONDEO II Turnier (BNP) | 08.1996-09.2000 2.0 i - 1988ccm, 131pk, 96kw - N57 D30 B, RFN, RKA, NGA, PV, AAR, N47 D20 C, N63 B44 A, RKB, SEA, L1J, 182 A2.000, 182 A1.000, 182
    SCORPIO I
    SCORPIO I (GAE, GGE) | 04.1985-09.1994 2.0 i - 1998ccm, 120pk, 88kw - N9D
    SCORPIO I (GAE, GGE) | 04.1985-09.1994 2.0 i - 1998ccm, 115pk, 85kw - N9F
    SCORPIO I (GAE, GGE) | 04.1985-09.1994 2.9 i - 2933ccm, 150pk, 110kw - BRC
    SCORPIO I (GAE, GGE) | 04.1985-09.1994 2.9 i - 2933ccm, 145pk, 107kw - BRD, BRE, BRF
    SCORPIO I (GAE, GGE) | 04.1985-09.1994 2.9 i 24V - 2933ccm, 195pk, 143kw - BOA
    SCORPIO I (GAE, GGE) | 04.1985-09.1994 2.9 i 4x4 - 2933ccm, 150pk, 110kw - BRC
    SCORPIO I Sedan (GGE) | 01.1986-12.1994 2.0 i - 1998ccm, 120pk, 88kw - N9D
    SCORPIO I Sedan (GGE) | 01.1986-12.1994 2.0 i - 1998ccm, 115pk, 85kw - N9F
    SCORPIO I Sedan (GGE) | 01.1986-12.1994 2.9 i - 2933ccm, 145pk, 107kw - Z 14 XEP, M10 B18, M10 B20, GSG, GLB, GMA, RTA, BRD, BRE, BRF, RTE, RTF, RTH, F6F, F6G, JPA, LTA, H
    SCORPIO I Sedan (GGE) | 01.1986-12.1994 2.9 i 24V - 2933ccm, 195pk, 143kw - BOA
    SCORPIO I Turnier (GGE) | 05.1988-09.1994 2.0 i - 1998ccm, 120pk, 88kw - N9D
    SCORPIO I Turnier (GGE) | 05.1988-09.1994 2.0 i - 1998ccm, 115pk, 85kw - N9F
    SCORPIO I Turnier (GGE) | 05.1988-09.1994 2.9 24V - 2935ccm, 195pk, 143kw - BOA
    SCORPIO I Turnier (GGE) | 05.1988-09.1994 2.9 i - 2933ccm, 145pk, 107kw - BRD, BRE, BRF
    SCORPIO II
    SCORPIO II (GFR, GGR) | 10.1994-08.1998 2.0 i 16V - 1998ccm, 136pk, 100kw - N3A
    SCORPIO II (GFR, GGR) | 10.1994-08.1998 2.9 i - 2933ccm, 150pk, 110kw - BRG
    SCORPIO II (GFR, GGR) | 10.1994-08.1998 2.9 i 24V - 2933ccm, 207pk, 152kw - BOB
    SCORPIO II Turnier (GNR, GGR) | 10.1994-08.1998 2.0 i 16V - 1998ccm, 136pk, 100kw - N3A
    SCORPIO II Turnier (GNR, GGR) | 10.1994-08.1998 2.9 i - 2933ccm, 150pk, 110kw - BRG
    SCORPIO II Turnier (GNR, GGR) | 10.1994-08.1998 2.9 i 24V - 2933ccm, 207pk, 152kw - BOB
    TRANSIT Buss
    TRANSIT Buss (E_ _) | 06.1994-06.2000 2.0 CNG - 1998ccm, 114pk, 84kw - NSH
    TRANSIT Buss (FD_ _, FB_ _, FS_ _, FZ_ _, FC_ _) | 01.2000-05.2006 2.3 16V RWD (F_B_, F_C_, F_A_) - 2295ccm, 146pk, 107kw - E5FA, E5FC
    TRANSIT Flak/chassi
    TRANSIT Flak/chassi (E_ _) | 08.1994-03.2000 2.5 DI (EME/L/S, ENE/L/S) - 2496ccm, 76pk, 56kw - OM 616.963, 4GA, 4GB, 4GC, 4B, PH, AAF, ACU, AEN, AEU, AAC, LFZ (XU7JP), 4HB, 4HC, OM 601.943, OM 6
    TRANSIT Flak/chassi (E_ _) | 08.1994-03.2000 2.5 DI (EML/S, ENL/S) - 2496ccm, 69pk, 51kw - OM 616.963, NCA, 4FA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4B, PH, AAB, AAF, ACU, AEN, AEU, AAC, LFZ (XU7JP), 176 A8
    TRANSIT Flak/chassi (E_ _) | 08.1994-03.2000 2.5 TD - 2496ccm, 75pk, 55kw - 4HA, 4HD
    TRANSIT Flak/chassi (E_ _) | 08.1994-03.2000 2.5 TD (EME/L/S, ENE/L/S) - 2496ccm, 85pk, 63kw - OM 616.963, 4GA, 4GB, 4GC, 4B, PH, AAF, ACU, AEN, AEU, AAC, LFZ (XU7JP), OM 601.943, OM 602.980, LF
    TRANSIT Flak/chassi (FM_ _, FN_ _) | 01.2000-05.2006 2.3 16V (F_A_, F_B_, F_C_, F_D_) - 2295ccm, 146pk, 107kw - E5FA, E5FC
    TRANSIT Skåp
    TRANSIT Skåp (E_ _) | 06.1994-03.2000 2.5 DI (EAL, EAS) - 2496ccm, 76pk, 56kw - 9HR (DV6C), RHH (DW10CTED4), 4GA, 4GB, 4GC, 1Z, AGG, AHU, 223 A9.000, ALE, AEX, AEE, APQ, BFZ (XU5J
    TRANSIT Skåp (E_ _) | 06.1994-03.2000 2.5 DI (EAL, EAS) - 2496ccm, 69pk, 51kw - OM 616.963, NCA, 4BC, 4CC, 4FA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4EA, 4B, PH, AAB, AAF, ACU, AEN, AEU, AAC, LFZ
    TRANSIT Skåp (E_ _) | 06.1994-03.2000 2.5 TD (EAL, EAS) - 2496ccm, 85pk, 63kw - 9HR (DV6C), RHH (DW10CTED4), 4GA, 4GB, 4GC, 1Z, AGG, AHU, 223 A9.000, ALE, AEX, AEE, APQ, BFZ (XU5J
    TRANSIT Skåp (E_ _) | 06.1994-03.2000 2.5 TD (EAS) - 2496ccm, 75pk, 55kw - 4HA, 4HD
    TRANSIT Skåp (FA_ _) | 01.2000-05.2006 2.3 - 2295ccm, 143pk, 105kw - E5FC
    TRANSIT Skåp (FA_ _) | 01.2000-05.2006 2.3 16V RWD (FAA_, FAB_, FAC_) - 2295ccm, 146pk, 107kw - E5FA, E5FC
    TRANSIT TOURNEO
    TRANSIT TOURNEO Buss | 08.1994-12.2000 2.0 - 1998ccm, 114pk, 84kw - NSF, NSG, NSH
    TRANSIT TOURNEO Buss | 08.1994-12.2000 2.4 D - 2496ccm, 74pk, 55kw - 4HA
    TRANSIT TOURNEO Buss | 08.1994-12.2000 2.5 DI - 2496ccm, 69pk, 51kw - 4FA, 4FB, 4FC, 4FD
  • Originalnummer

    1016093 FORD
    96NW19D629AA FORD
    1028710 FORD
    96GW19D629DA FORD
    1C1H19D629AA FORD
    R95NW19D629AF FORD
    1C1H19D629AB FORD
    R95NW19D629AE FORD
    1C1H19D629AC FORD
    96NW19D629AB FORD
    R95NW19D629AD FORD
    R95NW19D629AC FORD
    4167448 FORD
    R22BYU19629AA FORD
    1427415 FORD
    23BYU19D629AA FORD
    97GW19497BA FORD
    13BYU19D629AA FORD
    R13BYU19D629AA FORD
    7219214 FORD
    1024203 FORD
    1416529 FORD
    7034440 FORD
    1007362 FORD
    97GW19497CB FORD
    1405765 FORD
    4660542 FORD
    3649056 FORD
    95NW19D629AF FORD
    95NW19D629AE FORD
    95NW19D629AD FORD
    1010211 FORD
    95NW19D629AC FORD
    4975701 FORD
    5 211 564 FORD
    R96NW19D629AD FORD
    R96NW19D629AA FORD
    R96NW19D629AB FORD
    4865761 FORD
    4F2H19497AA FORD
    7419307 FORD
    96GW19D623AA FORD
    4F2H19497AB FORD
    4F2H19497AC FORD
    4F2H19497AD FORD
    6746741 FORD
    1026282 FORD
    97GW19497AB FORD
    97GW19497AA FORD
    7292243 FORD
    97GW19497CA FORD
    96GW19D629BA FORD
    95NW19D629AB FORD
    95GW 19D629 BA FORD
    95GW 19D629 BB FORD
    4345122 FORD
    7M0820803K FORD
    3649380 FORD
    3985232 FORD
    4751945 FORD
    1018265 FORD
    4054456 FORD
    4624377 FORD
    4345123 FORD
    95NW16D629AB FORD
  • Tillverkare

    Mahle

    Mahle/Knecht filters är specialiserade på allt som har med förbränningsmotorn och dess närmiljö att göra

    Mer än 140 kända motorcykel- och fordonstillverkare utrustar nu sina motorer med MAHLE motordelar och filter som standard.

    Hos Winparts erbjuder vi bland annat följande produkter från Mahle:

  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    24-10-2026

Säker betalning

Tidigare sett av dig