Tillbaka till listan
Castrol oil

Propelleraxelolja Castrol Transmax LS LL 75W-140 H Z2 1L

Produktnummer: 1744271

Tillverkare kod: 15F1EA

EAN: 4008177180293

194,31 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer
I lager
Levereras i övermorgon
Säker betalning

  • 14 dagars ångerrätt
  • Beställ smidigt och betala tryggt
  • Snabb leverans: 2 dagar
  • Expert Kundservice

Kundservice: inte tillgänglig via telefon

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
  • Specifikationer

    Propelleraxelolja Castrol Transmax LS LL 75W-140 H Z2

    Castrol Transmax Limited Slip LL 75W-140 är en helsyntetisk hypoid transmissionsolja. Den är lämplig för användning i både konventionella och differentialer med begränsad slip. Den uppvisar utmärkta prestanda i tävlingsfordon utrustade med differentialer med begränsad slip.

    1. Minskar buller och vibrationer i drivaxeln.
    2. Utmärkt skjuvmotstånd resulterar i bibehållen prestanda under hela smörjmedlets livslängd.
    3. Exceptionell stabilitet vid höga temperaturer, vilket förlänger livslängden på smörjolja och drivaxel.
    4. Effektiv slitstyrka, även under hög belastning, förhindrar skador på komponenter.
    5. Mycket goda flytegenskaper vid låga temperaturer.

    Den är godkänd för användning i högpresterande BMW M-serie och Mercedes Benz AMG-modeller med differentialspärr.

    Specifikationer;

    • API GL-5
    • MB 235,61
    • ZF TE-ML 05C, 16G, 18, 21C
    • BMW LS Bakaxlar
    • Rekommenderas för Nissan GTR-axlar med begränsad slip
    • SAE-klass J308

    Faroangivelser;

    H412 - Skadligt för vattenlevande organismer med långtidseffekter.
    P102 - Förvaras utom räckhåll för barn.
    P101 - Om du behöver läkarvård, ha produktbehållaren eller etiketten till hands.
    P273 - Undvik utsläpp till miljön.
    P501 - Kassera innehållet och behållaren i enlighet med lokala, regionala, nationella och internationella föreskrifter.


    Växellådsoljor
    Växellådor -- Bilaxlar, syntetiska

    Innehåll [liter]1
    Viskositetsklass enligt SAE75W-140
    SpecifikationAPI Annat GL-5
    FatmodellFlaska
    TillverkargodkändMB 235,61
    ZF TE-ML 05C
    ZF TE-ML 16G
    ZF TE-ML 18
    ZF TE-ML 21C
    OljaSyntetolja
  • Tillverkare

    Castrol oil

    Med mer än 100 års erfarenhet av Castrol att utveckla motorolià «n för olika körförhållanden och driv behov - varje produkt behandlas med yttersta precision.

    Castrol har för närvarande tre rader av olja:

    - Castrol Edge
    - Castrol Magnatec
    - Castrol GTX

    Castrol Edge Engine är den mest kraftfulla oljeleveranser Castrol. Castrol Edge är den mest kraftfulla motorn i intervallet Castrol. Fluid Strength Technology stärker oljan så det Minde metall på metallfriktion uppstår. Som ett resultat, är livslängden hos motorn utvidgas ytterligare jämfört med andra motorolià «n.

    Castrol Magnatec och Castrol Magnatec Stopp Start är specifikt utformad för att ge mindre slitage till 75% under uppvärmningen av motorn. Mest motorslitage utför under uppvärmningsfasen av motorn. På grund av den unika formel Castrol Magnatec detta slitage minskas avsevärt. Castrol Magnatec Stop-Start har ytterligare tillsatser för att säkerställa att oljan mindre benägna att glida av komponenter motorn när motorn inte är igång. Detta slitage reduceras kraftigt under modern stop-start cykel av motorn.

    Castrol GTX är en motorolja är en motorolja med en mycket stark drift anti-slam. På grund av många korta resor i vilka motorn inte kommer till oljekanaler i motorigenslam upp i temperatur. Om det fortsätter att göra korta resor finns en risk att detta orsakar skador på motorn och motorn inte smörjs ordentligt. Castrol GTX därför mycket starkt antislamtillsatser vilka kraftigt reducerade slambildning och håller din motor i bästa skick. Även om du frågar det yttersta av motorn.

    Castrol levererar mer vätska än olja. För närvarande har vi följande produkter Castrol range:

    - Transmissionsolja
    - styrservovätskans
    - Bromsvätska
    - Kylmedel
    - Smörjmedel

  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    i övermorgon

  • Fråga?

    • 1744271. Propelleraxelolja Castrol Transmax LS LL 75W-140 H Z2 1L
    • För att hjälpa dig väl i fråga behöver vi ytterligare information om bilen. Vi skulle vilja veta från dig: gör / modell / modell, år, kropp, bränsle, automatisk eller skift, antal dörrar, chassinummer.

Säker betalning

Tidigare sett av dig