Tillbaka till listan
MANN-FILTER

Filter, kupéventilation CU 2897 MANN-FILTER

5 5/5 (1 översyn)

Produktnummer: 0331091

Tillverkare kod: CU 2897

EAN: 4011558246006

Winprice
Rek. pris: 315,70 kr

191,11 kr

Inkl moms
Visa produktspecifikationer
I lager
Levereras 28-10-2026
Säker betalning

  • checkmark 14 dagars ångerrätt
  • checkmark Beställ smidigt och betala tryggt
  • checkmark Leverans inom 3 dagar
  • checkmark Expert Kundservice

Trygg Ehandel UPS

Kundservice: inte tillgänglig via telefon

Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Frågor och svar
Ställ din fråga hos våra produktspecialister.

Modellmatchande garanti, Hitta rätt bildelar.

eller .

  • Specifikationer


    FilterutförandePartikelfilter
    PositionUnder handskfacket
    Garanti2 år
    Längd [mm]275
    Höjd [mm]54
    Bredd [mm]219
    Version med aktivt kol (art.nr.)CUK 2897
    Ultraeffektiv version med aktivt kol (art.nr.)FP 2897
    Installationstid [min]15
    EU:s allmänna produktsäkerhetsförordning (GPSR)IEC 60417-6183 mekaniska kunskaper krävs

    Liknande produkter från andra tillverkare

    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    1A FIRST AUTOMOTIVE C30159
    1A FIRST AUTOMOTIVE C30292
    1A FIRST AUTOMOTIVE K30159
    1A FIRST AUTOMOTIVE C35162
    A.L. Group ALC-5235
    A.Z. Meisterteile AZMT-41-010-1738
    A.Z. Meisterteile AZMT-41-010-1261
    ADR - Sakura Filter CA-1902
    ALCO FILTER MS-6101
    AMC Filter FCA-10497C
    AMC Filter FCA-10498C
    AP XENERGY X10215
    ASAM 71911
    ASHIKA 21-CH-CH2
    ASTER ASF2330
    ASTER AS2330
    AUTOMEGA 180065810
    AVS AUTOPARTS HB129
    BBR Automotive 001-20-01308
    BLUE PRINT ADA102502
    157,36 kr
    BOGAP C8112109
    BORG & BECK BFC1145
    BORG & BECK BFC1146
    BOSCH 1 987 432 001
    201,58 kr
    BREMSI FC1331
    BSG BSG 60-145-004
    Borsehung B13428
    BÖLK BOL-C031769
    CHAMPION CCF0201C
    COMLINE EKF197
    CONTINENTAL 28.0002-1038.2
    CORTECO 21651196
    CORTECO 21651961
    CORTECO 49469917
    Castrol Filters CC0255
    CoopersFiaam PC8016
    CoopersFiaam PCK8065
    DAVID VASCO O023
    DELPHI TSP0325107
    DENCKERMANN M110019
    DENSO DCF009P
    195,92 kr
    DIAMAX DP4039
    DIEDERICHS DCI0800
    DJ PARTS FC1145C
    Dr!ve+ DP1110.12.0010
    EUROREPAR E146154
    FEBI BILSTEIN 09438
    FEBI BILSTEIN 09437
    142,77 kr
    FEBI BILSTEIN 17151
    157,36 kr
    FI.BA CF-113
    FIL FILTER HC 7037
    FILTRON K 1016
    FINER 15D-90074
    FISPA 005
    FISPA BL505
    FISPA 505
    FRAM CF5842
    FRAM CFA8877
    FREE AC674
    FREE ACK674
    FRIGAIR 1306.5315
    HART 328 418
    HELLA 8ZC 366 124-111
    HELLA 8ZC 366 120-021
    HENGST FILTER E914LI
    HIFI FILTER SC 5012
    HOFFER 17216F
    HOFFER 17216FK
    IAP QUALITY PARTS 821-02080
    JAPANPARTS FAA-CH2
    JAPKO 21CH2
    JP GROUP 1328100700
    JPN 40F0A07-JPN
    JPN 40F9090-JPN
    JPN 40F9090C-JPN
    KAISHIN A20075
    KAMOKA F402301
    KAMOKA 6080003
    KAMOKA F500601
    KAVO PARTS FCA-10497C
    KAVO PARTS FCA-10498C
    Tillverkare Tillverkare kod Pris
    KLAXCAR FRANCE FC008z
    KNECHT LA 37
    KNECHT LA 37/1
    KOLBENSCHMIDT 50013716
    KRAFT AUTOMOTIVE 1731000
    LUCAS LFCP134
    LYNXauto LAC-1220
    MAGNETI MARELLI 350203061010
    MAHLE ORIGINAL LA 37
    MAHLE ORIGINAL LA 37/1
    MANN-FILTER FP 2897
    381,08 kr
    MANN-FILTER CU 2897 (denna produkt)
    MAPCO 65809
    MASTER-SPORT 2897-IFB-PCS-MS
    MASTER-SPORT 2897-IF-PCS-MS
    MATRIX PRO MX02830430
    MAXGEAR 26-0014
    MEAT & DORIA 17216FK
    MEAT & DORIA 17216F
    MECAFILTER ELR7023
    MEYLE 012 319 0001
    196,18 kr
    MFILTER K 9032
    MILLARD FILTERS MC-94785
    MISFAT HB129
    MOTAQUIP VCF125
    MOTRIO 8671000200
    MULLER FILTER FC292
    MULLER FILTER FC162R
    MULLER FILTER FK159
    MULLER FILTER FC159
    NAPA NFC4183
    NTY FCF-ME-000
    OPEN PARTS CAF2104.01
    OPTIMAL OP-FCF20009
    Omnicraft 2144620
    PURFLUX AH138
    181,47 kr
    PURFLUX AHC138
    248,53 kr
    QUINTON HAZELL QFC0035
    RED-LINE 36CH012
    RIDEX 424I0019
    SCT Germany SA 1120
    SIDAT 005
    SIDAT 505
    SIDAT BL505
    SIVENTO G215
    SIVENTO P215
    SOFIMA S 3007 C
    SRLine S11-1011NS
    SRLine S11-1011
    SRLine S11-2011
    STARK SKIF-0170018
    STELLOX 71-10037-SX
    TECNECO FILTERS CK5842
    TECNOCAR E337
    TOPRAN 400 202
    TRUCKTEC AUTOMOTIVE 02.59.070
    UFI 53.007.00
    VALEO 698169
    VEMO V30-30-1019-1
    VEMO V30-30-1006-1
    VOLLER FILTERS VOL-74415
    VOLLER FILTERS VOL-74415/K
    WEGA AKX3540
    WEGA AKX35608
    WILMINK GROUP WG1735287
    WILMINK GROUP WG1018615
    WILMINK GROUP WG1226693
    WILMINK GROUP WG1215375
    WILMINK GROUP WG1793336
    WILMINK GROUP WG1747086
    WILMINK GROUP WG1226755
    WILMINK GROUP WG2236565
    WILMINK GROUP WG2656741
    WILMINK GROUP WG1215376
    WIX FILTERS WP6832
    ZAFFO Z330
    ZAFFO ZF330
    ZERO WZ1330
    ZERO WZF1330
    ZentParts Z34109
  • Tillämplighet

    CHRYSLER
    CROSSFIRE
    CROSSFIRE | 07.2003-12.2008 3.2 - 3199ccm, 218pk, 160kw - EGX
    CROSSFIRE | 07.2003-12.2008 SRT-6 - 3199ccm, 335pk, 246kw - EGZ
    CROSSFIRE Roadster
    CROSSFIRE Roadster | 05.2004-12.2008 3.2 - 3199ccm, 218pk, 160kw - EGX
    CROSSFIRE Roadster | 05.2004-12.2008 SRT-6 - 3199ccm, 335pk, 246kw - EGZ
    MERCEDES-BENZ
    C-KLASS
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 180 (202.018) - 1799ccm, 121pk, 89kw - M 111.920, M 111.921
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 180 (202.018) - 1799ccm, 122pk, 90kw - M 111.920, M 111.921
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 200 (202.020) - 1998ccm, 136pk, 100kw - M 111.941, M 111.945
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 200 CDI (202.134) - 2151ccm, 102pk, 75kw - OM 611.960
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 200 D (202.120) - 1997ccm, 75pk, 55kw - OM 601.913
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 200 D (202.122) - 1997ccm, 88pk, 65kw - 2E, ADY, AGG, CBZB, FE (16V), 192 A1.000, 192 B4.000, 844 A2.000, 199 A7.000, 199 B2.000, OM 606.96
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 200 Kompressor (202.025) - 1998ccm, 192pk, 141kw - CAYC, CFFB, 2E, ADY, AGG, CBZB, B5, FE (16V), M 111.944, 192 A1.000, 192 B4.000, 844 A2.000, 199 A7
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 200 Kompressor (202.025) - 1998ccm, 180pk, 132kw - M52 B20 (206S3), M51 D25 (256T1), M30 B34 (346KA), M30 B30, BRD, BRE, BRF, DT, DS, DZ, CY, JN, KX,
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 220 (202.022) - 2199ccm, 150pk, 110kw - M 111.961
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 220 CDI (202.133) - 2151ccm, 125pk, 92kw - S14 B23 (234EA), 156 C.046, AFB, AKN, AGL, AGX, AHD, AGK, L1G, KW, AGB, AZB, OM 611.960
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 220 D (202.021) - 2155ccm, 75pk, 55kw - OM 604.910
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 220 D (202.121) - 2155ccm, 95pk, 70kw - OM 604.910
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 230 (202.023) - 2295ccm, 150pk, 110kw - 2E, ADY, AGG, 192 A1.000, 192 B4.000, 844 A2.000, 199 A7.000, 199 B2.000, OM 606.961, M 111.974
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 230 Kompressor (202.024) - 2295ccm, 193pk, 142kw - M52 B20 (206S3), M51 D25 (256T1), M30 B34 (346KA), M30 B30, BRD, BRE, BRF, DT, DS, DZ, CY, JN, KX,
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 240 (202.026) - 2398ccm, 170pk, 125kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 250 D (202.125) - 2497ccm, 113pk, 83kw - OM 605.910
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 250 Turbo-D (202.128) - 2497ccm, 150pk, 110kw - M52 B20 (206S3), M51 D25 (256T1), M30 B34 (346KA), M30 B30, BRD, BRE, BRF, DT, DS, DZ, CY, JN, KX,
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 280 (202.028) - 2799ccm, 193pk, 142kw - M 104.941
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 280 (202.029) - 2799ccm, 197pk, 145kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 36 AMG (202.028) - 3606ccm, 280pk, 206kw - M 104.941 (AMG 3.6)
    C-KLASS (W202) | 03.1993-05.2000 C 43 AMG (202.033) - 4266ccm, 306pk, 225kw - RFJ (EW10A), OM 616.963, NCA, 4BC, 4CC, 4FA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4EA, 4B, PH, DC, AAB, AAF, ACU, AE
    C-KLASS T-Model
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 180 T (202.078) - 1799ccm, 122pk, 90kw - M51 D25 (256T1), 16 K4F, M 111.920, M 111.921, RFM, RFN, N47 D20 C, 2L, P8C (XUD11BTE), 14 K4F, 2L-
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 180 T (202.081) - 1998ccm, 129pk, 95kw - M 111.952
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 200 T (202.080) - 1998ccm, 136pk, 100kw - M51 D25 (256T1), 16 K4F, M 111.920, M 111.921, RFM, RFN, N47 D20 C, 2L, P8C (XUD11BTE), 14 K4F, 2L-
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 200 T CDI (202.194) - 2151ccm, 102pk, 75kw - OM 611.960
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 200 T D (202.180) - 1997ccm, 88pk, 65kw - CAYC, CFFB, CFWA, KR, 2E, ADY, AGG, CBZB, G4FA, 149 B3.000, 22R, B5, FE (16V), M 111.944, AFN, AVG,
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 200 T Kompressor (202.082) - 1998ccm, 192pk, 141kw - 18 K4F, X 16 SZR, 149 B3.000, 146 A5.000, X 20 XEV, X 17 DTL, 20 T2N, M 111.944, X 16 XEL, Z 16 XE,
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 200 T Kompressor (202.087) - 1998ccm, 163pk, 120kw - M 111.956
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 220 T CDI (202.193) - 2151ccm, 125pk, 92kw - S14 B23 (234EA), 156 C.046, AFB, AKN, AGL, AGX, AHD, AGK, L1G, KW, AGB, AZB, OM 611.960
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 220 T D (202.182) - 2155ccm, 95pk, 70kw - M51 D25 (256T1), 16 K4F, OM 604.910, M 111.920, M 111.921, RFM, RFN, N47 D20 C, 2L, P8C (XUD11BTE),
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 220 T D (202.182) - 2155ccm, 75pk, 55kw - OM 604.910
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 230 T (202.083) - 2295ccm, 150pk, 110kw - CAYC, CFFB, CFWA, KR, 2E, ADY, AGG, CBZB, B5, FE (16V), M 111.944, 192 A1.000, 192 B4.000, 844 A2.0
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 230 T Kompressor (202.085) - 2295ccm, 193pk, 142kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 240 T (202.086) - 2398ccm, 170pk, 125kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 250 T Turbo-D (202.188) - 2497ccm, 150pk, 110kw - M51 D25 (256T1), 16 K4F, OM 604.910, M 111.920, M 111.921, RFM, RFN, N47 D20 C, 2L, P8C (XUD11BTE),
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 280 T (202.089) - 2799ccm, 197pk, 145kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    C-KLASS T-Model (S202) | 06.1996-03.2001 C 43 AMG (202.093) - 4266ccm, 306pk, 225kw - M 113.944
    CLK
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 200 (208.335) - 1998ccm, 136pk, 100kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), OM 651.955, OM 651.956, LG6
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 200 Kompressor (208.344) - 1998ccm, 163pk, 120kw - M 111.956
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 200 Kompressor (208.345) - 1998ccm, 192pk, 141kw - KFX (TU3JP), LFZ (XU7JP), DHY (XUD9TE), DJY (XUD9A), NFZ (TU5JP), D8A (XUD9TE), KFW (TU3JP), 149 A1
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 230 Kompressor (208.347) - 2295ccm, 193pk, 142kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), OM 651.955, OM 6
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 230 Kompressor (208.348) - 2295ccm, 197pk, 145kw - M 111.982
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 320 (208.365) - 3199ccm, 218pk, 160kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 430 (208.370) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.943
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 55 AMG (208.374) - 5439ccm, 347pk, 255kw - M 113.981, M 113.984
    CLK (C208) | 06.1997-12.2003 CLK 55 AMG (208.374) - 5439ccm, 347pk, 255kw - M 113.984
    CLK Cabriolet
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 200 (208.435) - 1998ccm, 136pk, 100kw - M 111.941, M 111.945
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 200 Kompressor (208.444) - 1998ccm, 163pk, 120kw - M 111.956
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 200 Kompressor (208.445) - 1998ccm, 192pk, 141kw - M 111.944
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 230 Kompressor (208.447) - 2295ccm, 193pk, 142kw - M 111.975, M 111.973
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 230 Kompressor (208.448) - 2295ccm, 197pk, 145kw - M 111.982
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 320 (208.465) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.940
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 430 (208.470) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.943
    CLK Cabriolet (A208) | 03.1998-03.2002 CLK 55 AMG (208.474) - 5439ccm, 347pk, 255kw - M 113.981, M 113.984
    E-KLASS
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 200 (210.035) - 1998ccm, 136pk, 100kw - M 111.942
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 200 CDI (210.007) - 2148ccm, 116pk, 85kw - OM 611.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 200 CDI (210.007) - 2151ccm, 102pk, 75kw - OM 611.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 200 D (210.003) - 1997ccm, 88pk, 65kw - K12B, M51 D25 (256T1), M 102.989, M 115.973, OM 603.972, OM 601.940, OM 602.940, M 102.942, OM 617.
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 200 Kompressor (210.045) - 1998ccm, 186pk, 137kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, LFZ (XU7JP), G1A, B 200 E,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 200 Kompressor (210.048) - 1998ccm, 163pk, 120kw - M 111.957
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 220 CDI (210.006) - 2148ccm, 136pk, 100kw - OM 611.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 220 CDI (210.006) - 2148ccm, 143pk, 105kw - OM 611.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 220 CDI (210.006) - 2151ccm, 125pk, 92kw - OM 611.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 220 D (210.004) - 2155ccm, 75pk, 55kw - OM 604.912
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 220 D (210.004) - 2155ccm, 95pk, 70kw - OM 604.912
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 230 (210.037) - 2295ccm, 150pk, 110kw - M 111.970
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 240 (210.061) - 2398ccm, 170pk, 125kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, LFZ (XU7JP), G1A, B 200 E,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 240 (210.062) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.914
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 250 D (210.010) - 2497ccm, 113pk, 83kw - OM 605.912
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 250 Turbo-D (210.015) - 2497ccm, 150pk, 110kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 270 CDI (210.016) - 2685ccm, 163pk, 120kw - CAYC, CFFB, CFWA, WH, SH, 4B, PH, ABC, KR, 2E, ADY, AGG, G11/631, CBZB, G4FA, 149 B3.000, B 14.4 S,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 270 CDI (210.016) - 2685ccm, 170pk, 125kw - OM 612.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 280 (210.053) - 2799ccm, 193pk, 142kw - 16 K4F, RFM, RFN, N47 D20 C, P8C (XUD11BTE), 14 K4F, F20Z1, EJ20E, ENC, 20 T2N, DHX (XUD9TE), RKC,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 280 (210.063) - 2799ccm, 204pk, 150kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6.000,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 280 4-matic (210.081) - 2799ccm, 204pk, 150kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6.000,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 290 Turbo-D (210.017) - 2874ccm, 129pk, 95kw - 16 K4F, RFM, RFN, N47 D20 C, P8C (XUD11BTE), 14 K4F, F20Z1, EJ20E, ENC, 20 T2N, DHX (XUD9TE), RKC,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 300 D (210.020) - 2996ccm, 136pk, 100kw - OM 606.912
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 300 Turbo-D (210.025) - 2996ccm, 177pk, 130kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6.000,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 320 (210.055) - 3199ccm, 220pk, 162kw - M 104.995
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 320 (210.065) - 3199ccm, 224pk, 165kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6.000,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 320 4-matic (210.082) - 3199ccm, 224pk, 165kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 320 CDI (210.026) - 3222ccm, 197pk, 145kw - OM 613.961
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 36 AMG - 3606ccm, 272pk, 200kw - M 104.995 (AMG 3.6)
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 420 (210.072) - 4196ccm, 279pk, 205kw - 16 K4F, RFM, RFN, N47 D20 C, P8C (XUD11BTE), 14 K4F, F20Z1, EJ20E, ENC, 20 T2N, DHX (XUD9TE), RKC,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 430 (210.070) - 4266ccm, 279pk, 205kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, LFZ (XU7JP), G1A, B 200 E,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 430 4-matic (210.083) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.940
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 50 AMG (210.072) - 4973ccm, 347pk, 255kw - 16 K4F, RFM, RFN, N47 D20 C, P8C (XUD11BTE), 14 K4F, F20Z1, EJ20E, ENC, 20 T2N, DHX (XUD9TE), RKC,
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 55 AMG (210.074) - 5439ccm, 354pk, 260kw - M 113.980
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 55 AMG (210.074) - 5439ccm, 354pk, 260kw - RFJ (EW10A), OM 616.963, NCA, 4BC, 4CC, 4FA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4EA, 4B, PH, AAB, AAF, ACU, AEN, A
    E-KLASS (W210) | 06.1995-03.2002 E 55 AMG 4-matic (210.083) - 5439ccm, 354pk, 260kw - M 113.980
    E-KLASS Flak/chassi
    E-KLASS Flak/chassi (VF210) | 06.1996-12.2002 E 220 CDi (210.606) - 2148ccm, 143pk, 105kw - OM 611.961
    E-KLASS Flak/chassi (VF210) | 06.1996-12.2002 E 250 d (210.610) - 2497ccm, 113pk, 83kw - OM 605.912
    E-KLASS Flak/chassi (VF210) | 06.1996-12.2002 E 270 CDI (210.616) - 2685ccm, 170pk, 125kw - OM 612.961
    E-KLASS Flak/chassi (VF210) | 06.1996-12.2002 E 280 (210.663) - 2799ccm, 204pk, 150kw - M 112.921
    E-KLASS Flak/chassi (VF210) | 06.1996-12.2002 E 290 TD (210.617) - 2874ccm, 129pk, 95kw - OM 602.982
    E-KLASS T-Model
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 200 T (210.235) - 1998ccm, 136pk, 100kw - X 16 SZR, M 111.942
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 200 T Kompressor (210.245) - 1998ccm, 186pk, 137kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, LFZ (XU7JP), G1A, B 200 E,
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 200 T Kompressor (210.248) - 1998ccm, 163pk, 120kw - M 111.957
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 220 T CDI (210.206) - 2148ccm, 136pk, 100kw - OM 611.961
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 220 T CDI (210.206) - 2148ccm, 143pk, 105kw - OM 611.961
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 220 T CDI (210.206) - 2151ccm, 125pk, 92kw - OM 611.961
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 230 T (210.237) - 2295ccm, 150pk, 110kw - X 16 SZR, M 111.942, M 111.970
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 240 T (210.261) - 2398ccm, 170pk, 125kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, LFZ (XU7JP), G1A, B 200 E,
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 240 T (210.262) - 2597ccm, 170pk, 125kw - M 112.914
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 250 T D (210.210) - 2497ccm, 113pk, 83kw - X 16 SZR, OM 605.912, M 111.942, M 111.970, OM 602.982, M 119.985
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 250 T Turbo-D (210.215) - 2497ccm, 150pk, 110kw - 149 A1.000, FS, M 111.945, G4DG, M 111.975, ACK, ALG, AMX, APR, AQD, DHW (XUD9SD), ALH, OM 651.955,
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 270 T CDI (210.216) - 2685ccm, 163pk, 120kw - CAYC, CFFB, CFWA, WH, SH, 4B, PH, ABC, KR, 2E, ADY, AGG, G11/631, CBZB, G4FA, 149 B3.000, B 14.4 S,
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 270 T CDI (210.216) - 2685ccm, 170pk, 125kw - OM 612.961
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 280 T (210.263) - 2799ccm, 204pk, 150kw - K12B, LLT, 128 A.000, G4FC, AEY, EDR, 6G72, EXL, D4EA, D4FB, AEH, AKL, APF, AGR, ALH, AHF, ASV, 128
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 280 T 4-matic (210.281) - 2799ccm, 204pk, 150kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 290 T Turbo-D (210.217) - 2874ccm, 129pk, 95kw - X 16 SZR, M 111.942, M 111.970, OM 602.982, M 119.985
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 300 T Turbo-D (210.225) - 2996ccm, 177pk, 130kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 320 T (210.265) - 3199ccm, 224pk, 165kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 320 T 4-matic (210.282) - 3199ccm, 224pk, 165kw - 838 A2.000, 838 B.000, 838 A3.000, 838 A7.000, F20A4, 4ZC1, H22A2, 838 A4.000, RVA, G8T 760, 838 A6
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 420 T (210.272) - 4196ccm, 279pk, 205kw - X 16 SZR, M 111.942, M 111.970, M 119.985
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 430 T (210.270) - 4266ccm, 279pk, 205kw - J2, 5FV (EP6CDT), 9HP (DV6DTED), M 102.942, 4RC, 4AB, LMU, ME, J8S 711, LFZ (XU7JP), G1A, B 200 E,
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 430 T 4-matic (210.283) - 4266ccm, 279pk, 205kw - M 113.940
    E-KLASS T-Model (S210) | 06.1996-03.2003 E 55 T AMG (210.274) - 5439ccm, 354pk, 260kw - RFJ (EW10A), OM 616.963, NCA, 4BC, 4CC, 4FA, 4DA, 4GA, 4GB, 4GC, 4EA, 4B, PH, AAB, AAF, ACU, AEN, A
    SLK
    SLK (R170) | 09.1996-04.2004 200 (170.435) - 1998ccm, 136pk, 100kw - CAYC, CFFB, CFWA, KR, 2E, ADY, AGG, CBZB, G4FA, 149 B3.000, 22R, B5, FE (16V), M 111.944, AFN, AVG,
    SLK (R170) | 09.1996-04.2004 200 Kompressor (170.444) - 1998ccm, 163pk, 120kw - M 111.958
    SLK (R170) | 09.1996-04.2004 200 Kompressor (170.445) - 1998ccm, 192pk, 141kw - CAYC, CFFB, CFWA, KR, 2E, ADY, AGG, CBZB, G4FA, 149 B3.000, 22R, B5, FE (16V), M 111.944, AFN, AVG,
    SLK (R170) | 09.1996-04.2004 230 Kompressor (170.447) - 2295ccm, 193pk, 142kw - CAYC, CFFB, CFWA, KR, 2E, ADY, AGG, CBZB, G4FA, 149 B3.000, 22R, B5, FE (16V), M 111.944, AFN, AVG,
    SLK (R170) | 09.1996-04.2004 230 Kompressor (170.449) - 2295ccm, 197pk, 145kw - M 111.983
    SLK (R170) | 09.1996-04.2004 32 AMG Kompressor (170.466) - 3199ccm, 354pk, 260kw - M 112.960
    SLK (R170) | 09.1996-04.2004 320 (170.465) - 3199ccm, 218pk, 160kw - M 112.947
  • Originalnummer

    05101438AA CHRYSLER
    05101439AA CHRYSLER
    5101438AA CHRYSLER
    K05101439AA FIAT
    K5101438AA FIAT
    202 830 00 18 MERCEDES-BENZ
    202 830 03 18 MERCEDES-BENZ
    210 830 06 18 MERCEDES-BENZ
    210 830 07 18 MERCEDES-BENZ
    71775179 CHRYSLER
    K71775179 FIAT
    A 202 830 00 18 MERCEDES-BENZ
    A 210 830 06 18 MERCEDES-BENZ
    A 202 830 03 18 MERCEDES-BENZ
    A 210 830 07 18 MERCEDES-BENZ
  • Tillverkare

    MANN-FILTER

    Mann filter är kanske den viktigaste delen av en motor för att säkerställa lång livslängd. Du ser inte dem, du behöver inte höra dem, och ändå måste utföra mycket väl. Eftersom filter med en bil är ofta osynliga i ställen är det svårt att se vad kvalitet är. Med Mann Filter du säker på att du monterar de bästa möjliga filter i bilen och bilen fungerar optimalt.

    Med Mann filter du alltid få en produkt som är likvärdig eller bättre än den ursprungliga produkten som ursprungligen satt i bilen. Man genomgår en årlig oberoende tester för att säkerställa fortsatt år efter år.

    Mann filter har betydligt bättre prestanda än alternativa varumärken. De bättre filter, filtren har en högre kapacitet gör dem mindre benägna att mätta och de garanterar en högre flöde, även i slutet av livet.

    Kortfattat skilja Mann filter på följande punkter:

    - Mycket bra filtrerings en fin filter
    - Högre filterkapacitet än originalet
    - Bra flöde över livet

    För tillfället Mann av följande produkter i vårt sortiment:

    - Mann oljefilter
    - Mann Filter
    - Inredning Mann Filter
    - Mann Bränslefilter

    Letar du efter den mest pålitliga och bästa prestanda filter för din bil? Välj sedan filter Mann.

  • Leveranstid

    Förväntat leveransdatum:

    28-10-2026

  • omdömen 1

    • 5 Av: Anonym på 27-02-2016

      -ingen ytterligare förklaring-

  • Bruksanvisning

Säker betalning

Tidigare sett av dig