KW Variant 2 Skruvuppsättning
Sportig användning med ett fantastiskt utseende!
Denna skruvset från det tyska företaget KW erbjuder mycket hög kvalitet i kombination med en vacker design.
V2 skruvset har testats i stor utsträckning och både höjd och utgående dämpning är individuellt inställbar.
Karossens rullningsrörelser är mycket begränsade, så att din bil styr mer direkt och sportigare.
- KW används i olika racingklasser
- Tysk kvalitet
- Rostfritt stål "Inox-teknik"
- Justerbar reduktion
- Utgående dämpning justerbar (16 klick)
- Godkänd för allmänna vägar, även i Tyskland
- Inklusive omfattande monterings- och inställningsanvisningar
Den perfekta skruven för en kombination av gata och kretsanvändning!
Med KW Variant 2 skruvuppsättning uppnår du en maximal minskning i det TÜV-testade inställningsområdet.
Beroende på fordonets variant varierar intervallet från 30 till 70 mm eller 50 till 90 mm. Även efter många års användning kan du enkelt justera höjden med den patenterade, smutsresistenta trapezgängan med anti-rostbehandling (INOX)
Verktygssats
Denna uppsättning levereras inklusive "KW Tool kit" med monterings- och inställningsanvisningar.
Framaxel + bakaxel höjdjusterbar (spiralfjädrar).
Vid användning med standardkombinationer av hjul/däck,
eventuellt ytterligare, kommersiellt tillgängliga hjuldistansbrickor
behövs från tillbehörssortimentet.
För att korrigera cambern på bakaxeln rekommenderar vi
användningen av den justerbara KW-tvärarmen.
Du hittar fordonsspecifika KW-tvärstag i
tillbehörslista.
| Material | ädelstål |
| Chassi | Skruvfjäderupph. (höjdställbar) |
| Stötdämparsystem | Justerbar dämpningskraft |
Dämpkraft justerbar i spänningssteg | | Garanti | 2 år |
| reduktion för | 20-50 mm |
| sänka bakre | 20-50 mm |
| axellast | -890 kg |
| bakaxeltryck | -800 kg |
| Justerbar dämpning | Ja |
| Observera (se PDF) | 1),6),47),85) |